Kripto Faruk Fatih Özer’e ilk dava açıldı

Kripto Faruk Fatih Özer’e ilk dava açıldı

Takribî 400 bin şahıstan topladığı 2 milyar dolarla Arnavutluk’a kaçtığı iddia edilen kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’e ilk alacak davası açıldı.

Avukatı aracılığıyla duruşmaya müracaat eten bir iş insanı, 160 bin TL’sini kaptırdığını belirterek dava açtı ve işletmenin mülk varlıklarına ihtiyati önlem konulmasını istedi. Bursa’da yaşadığı tanımlanan S. K. avukatı Sinan Kaşınıl aracılığıyla İstanbul Anadolu Asliye Hukuk Duruşması’ne müracaat etti. Thodex uygulamasıyla 150 bin Hoolocin, 15 bin Dogecoin, 3 bin Stellar ve 7 bin adet Ripple türünde kripto para satın aldığını söyleyen iş insanı, Thodex’in ekranı kapandığı için varlıklarının silindiğini ve dolandırıldığını belirtti.

Dava arzuhalinde, iş insanının 160 bin TL’lik kripto para satın almasına karşın, paraların bedeli şu anda tespit edilemediği için bilinmeyen alacak davası açılması arz edildi. Dava arzuhalinde, aşırısı bilirkişi tarafından tespit edilerek şimdilik bin TL’lik davanın kabul edilmesi istendi. Dava kapsamında Thodex’in tespit edilecek her türlü taşınır ve taşınmak mülk varlıklarına el konulması da arz edildi.

Çok rakamda mağdurun kendisine eriştiğini kaydolan Av. Sinan Kaşınıl, DHA’ya yaptığı açıklamada, Arnavutluk’a kaçan Özer’in, yatırımcılara coin vermediğini öne sürerek “Sanal anlamda insanlara bir sistem yaratmış. İnsanlar orada coin aldıklarını varsayırken hakikatinde ekranda soyut bir şeye yatırım yapmışlar” diye konuştu.

 

THODEX’TE 28 KİŞİYE YURTDIŞI YASAĞI KOYULDU

THODEX soruşturması kapsamında nezaretine alınan 70 şahıstan 62’si, emniyetteki operasyonlarının ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık, 6 şahsın hapsedilmesini, 22 şahsa adli hakimiyet uygulanmasını istedi. Duruşma 28 şahsa yurtdışı yasağı koydu.

Nezaretindekiler 34’ü ise hür vazgeçildi. Thodex’in idaresinde yer alan kaçak CEO Faruk Fatih Özer’in abiyi Güven Özer ve kız kardeşi Serap Özer için ise ek nezaret süresi verildi. Güven Özer ile Serap Özer’in para trafiğinin araştırıldığı, bu doğrultuda sualler yöneltildiği belirtildi. Faruk Fatih Özer’in firarının ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış ve işletmeyle iletişimi olan 70 şahıs hakkında tutma kararı çıkartmıştı. İstanbul Siber Suçlarla Gayret Şubesi takımları, kuşkuluların tutulması için 9 şehirde harekâtlar tertip etmişti.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Ktümörleri için Bigpara