Kripto fenomenleri anlatıyor… ‘Düşüşü görmek şoke ediciydi...'

Kripto fenomenleri anlatıyor… ‘Düşüşü görmek şoke ediciydi...'

Kripto paralar için 2022 seneyi beklenildiği gibi ilerlemiyor. Süratli düşüş trendine giren ve 2,5 sene sonra 18 bin doların altına gerileyen Bitcoin, yatırımcılarını da donakalttı. 'Kripto fenomeni'

2021 senesinin ikinci yarısı kripto piyasasının muhteşem yükselişine tanıklık etti. Bitcoin 69 bin dolar seviyesini görürken bir hayli kripto fenomeni ve fon idareyicisi Bitcoin’i daha büyük zirvelerin beklediğini söylüyordu.

Ancak geçen senenin sonlarına doğru Bitcoin inişli çıkışlı bir grafik içinde düşüş yaşamaya başladı ve hipotezlerin neredeyse tamamen tersti bir tablo ortaya çıktı. 

Arka arkaya gelen faiz kararları ve resesyon havası, yatırımcıların kripto paralardan kaçışını süratlendirdi. Bitcoin geçtiğimiz günlerde Aralık 2020’den bu yana ilk kere 18 bin doların altını görmüş oldu.

Kripto fenomenleri anlatıyor… ‘Düşüşü görmek şoke ediciydi...

Büyük çöküşün ardından Bitcoin yeni haftaya yükselişle başladı. Haberin yazıldığı esnada 21 bin dolar seviyelerine izliyor.

Peki kısa yarıyılda yaşanan bu çöküş kripto fenomeni olarak adlandırılan şahısları nasıl etkiledi? 

Insider’a konuşan altı kripto fenomeni olayların durumuna nasıl tepki verdiklerini, düşüşü bekleyip beklemediklerini ve yavaşlama sırasında ne yaptıklarını anlattı. 

Adrian Zduńczyk, The Birb Nest'in kurucusu ve CEO'su

Kripto fenomenleri anlatıyor… ‘Düşüşü görmek şoke ediciydi...

Adrian Zduńczyk, "Bu netlikle beni hazırlıksız tuttu” diyor.

Twitter'da ‘Crypto birb’ kullanıcı ismi altında 660 bin takipçi toplayan kripto teknik analisti Zduńczyk, kumpaslı olarak kripto grafiklerini ve maliyet hareketlerini inceleme etmek için kullandığı sinyalleri paylaşıyor.

Zduńczyk, Kasım ayında, Insider ile iki Bitcoin maliyet amacını paylaşmıştı: 70 bin dolarlık yakın vadeli bir zirve ve Bitcoin'in boğa koşusunun sonunda erişeceğini varsayım ettiği 120 bin dolar. 

Ayrıca Zduńczyk; Ethereum, Litecoin, Chainlink, Polkadot gibi büyük kripto paraların tarihsel kalıplara dayalı olarak Bitcoin'in arttan geleceğini varsayım etti. 

Peki neden hazırlıksız tutuldu? Zduńczyk bunu, piyasada çok fazla satış baskısı yaratan küresel olayların süratle değişmesine bağlıyor. Düşüş helezonisinin Çinli megageliştirici Evergrande'nin temerrüdüyle başladığına, ardından faiz oranlarındaki çoğalışlarla beraber Ukrayna'daki savaşın da son noktayı koyduğuna inanıyor.

Ancak, bahislerini uzun vadeli görüşlere göre yaptığını, bu surattan pozisyonlarını gözettiğini söylüyor.

John Vasquez, öteki ismiyle Coach JV, kripto eğitimcisi ve yatırımcısı

Kripto fenomenleri anlatıyor… ‘Düşüşü görmek şoke ediciydi...

"Boğa piyasası temennim vardı ve yukarıya çıkmasını bekliyordum.”

1 milyondan fazla takipçisi olan kripto fenomeni John Vasquez, "Düştüğünü görmek netlikle şok ediciydi" diyor.

Boğa koşusu için en iyi tercihleri Ethereum, XRP, Vechain’di. 

Kripto yatırımcısı olmadan evvel bankacı olan Vasquez, enflasyon, faiz çoğalışları ve Ukrayna'daki savaş arasında küresel ekonominin makûs bir noktada olduğunu fark etti.

Kripto portföyü takribî yüzde 70 düştü, ancak durgunluğunu gözettiğini söylüyor. Vasquez, bu düşüşlerde panik yapmamasının sebebini, “Kripto para ünitesini emekliliğim değil, bir yatırım olarak kullanmamdır" diye açıklıyor. "Emekliliğimle yatırımları asla karıştırmam. Ve bence bu insanların yaptığı en büyük kusurlardan biri."

Piyasa yükselirken, periyodik olarak kripto portföyünden kâr sürüklediğini ve bunları öteki varlıklara yine yatıran Vasquez, "Kripto portföyümü asla hayata veya hayatta kalma kabiliyetim olarak kullanmadım" diyor. "Başka Bir Deyişle, yükseldiğinde elbette kârı sürüklüyorum, ancak kârı sürüklediğimde bunları alıyorum ve mirasımı başka bir yerde güvence altına alıyorum."

Gokhshtein Media'nın kurucusu David Gokhshtein

Kripto fenomenleri anlatıyor… ‘Düşüşü görmek şoke ediciydi...

David Gokhshtein, sene sonuna kadar Bitcoin'in 100 bin dolar, Ethereum'un 10 bin dolar olmasını bekliyordu.

Fed ikinci bir faiz artırımı duyurduğunda, kripto paraların yüzde 10 ila yüzde 15 arasında bir düşüş göreceğini düşünmüştü. Gokhshtein, Terra Luna ekosisteminin çöküşünün Bitcoin’i ve genel kripto pazarını olması gerekenden daha fazla alt sürüklediğine inanıyor.

Gokhshtein Fed'in faiz artırımları olmasaydı Bitcoin'in altı haneli sayılara erişeceğine inanıyor, ancak siyasetlerini sıkılaştırmaları ve bir noktada para basımını durdurmaları gerektiğini kabul ediyor.

Gokhshtein, "Şu anda yalnızca bir düşüş trendi içindeyiz, birkaç ay içinde geri dönüş olup olmadığını görebiliriz" diyor.

Onun için bu, daha fazla Bitcoin ve Ethereum elde etmek için müthiş bir fırsat.

Token Metrics'in kurucusu Ian Balina

Kripto fenomenleri anlatıyor… ‘Düşüşü görmek şoke ediciydi...

Yapay zeka kullanan bir kripto araştırma platformu olan Token Metrics'in kurucusu Ian Balina, yaşanan sürece bazı dostları kadar donakalmadığını söylüyor.

Balina, "Başka Bir Deyişle bu beklenen bir şeydi" diyor.

Şahsi portföyünün takribî yüzde 80 oranında eksildiğini söyleyen Balina, strateji kitabının boğa piyasalarında satmak olduğunu belirtiyor.  

CryptoWendyO, kripto fenomeni

Kripto fenomenleri anlatıyor… ‘Düşüşü görmek şoke ediciydi...

Neredeyse 170 bine erişen üyesi için YouTube'da "The O Show"a konut sahipliği yapan, CryptoWendyO takma isimli fenomen, kayıplarının büyük olduğunu söyledi.

WendyO, kripto haberlerinden teknik incelemeye ve eğitici nasıl yapılır videolarına kadar her mevzuda paylaşım yapıyor. Ana taktiklerinden biri, kumpaslı olarak kâr almak, ancak masaya azıcık para vazgeçerek tehlikeyi eksiltmek. Bu yaklaşıma ‘ay çantası taktiği’ diyor.

"Ay çantalarımın çoğu sıfıra gitti. Bunlarda çok minik pozisyonlar yakaladım zira kriptoda ne olabileceğini asla bilemezsiniz. Bunların gerçekten iyi olmasını ya da sıfıra gitmesini tasarlıyorum. Ne olursa olsun, zati bu tehlikeyi tasarladım.

Eylül ayında, kripto varlıklarının yüzde 60'ını sattığını söyleyen WendyO’nun en büyük kayıpları 2020 yazında üzerine bahse girdiği DeFi tokenlerinden geldi. 

Şu anda, parasını nasıl tükettiği mevzusunda azıcık daha dikkatli davranıyor. Bu arada, USDC'yi elini yakalıyor ve yüzde 20 kâr elde etmek için kısa vadeli operasyonlar yapıyor. Uzun vadeli yatırımlara gelince, şu anda hiçbir şey için bahse girmiyor.

Ken Mack, kripto yatırımcısı

Kripto fenomenleri anlatıyor… ‘Düşüşü görmek şoke ediciydi...

Ken Mack, Terra'daki düşüşü netlikle beklemiyordu. Terra Luna düştüğünde makûs bir darbe aldığını, UST ve Luna'da takribî 1,3 milyon dolar kaybettiğini itiraf ediyor.

Onun için 2021'in sonu, titrek piyasa şartlarını işaret ediyordu, bu da artık Bitcoin'in 100 bin dolara gideceğinden emin olmadığı anlamına geliyordu. 

Maliyeti takribî 19 bin 500 dolara düştüğünde Bitcoin'i geri alacağını söyleyen Mack, 18binin altını da gördü bu laflardan sonra ayrıca 13 bin 700 dolara ayarlanmış satın alma emrinin olduğunun da altını çiziyor.

Natürel yalnızca yurt dışındaki kripto fenomenlerinin değil, Türk fenomenlerin de düşüşlerle alakalı hatıraları var. Biz de kripto para uzmanı Altuğ İşler ile konuştuk…

Altuğ İşler, kripto para uzmanı

Kripto fenomenleri anlatıyor… ‘Düşüşü görmek şoke ediciydi...

Kripto Teknik isimli sosyal medya kanallarında kripto yatırımcıları için yayınlar yapan Altuğ işler, şimdiye kadar yaşadığı en net kusuru aktardı.

“10 Mayıs 2022’de Bitcoin 35 bin dolardayken ‘Mayıs ayında tüm zamanların zirvesi olacak bir yükseliş gelebilir’ diye inceleme yapıp sosyal medyada paylaşmıştım. Ne Yazık Ki bu inceleme reelleşmedi ve Bitcoin 2 ay süresince düşen trende girerek 28 bin dolarlara kadar geri çekildi, çöküşü gördüm” diyor.

Bitcoin yükselişine 2021 senesinin Temmuz ayında başladı ve tüm zamanların zirvesine erişmesi 2021 Kasım ayını buldu. 

İşler, “Piyasa şartlarının olgunlaştığına inanıp erken alım yaparak yanlışta ısrar edip birkaç ay zoraki hodl gidişatına geçtim. Neyse ki oradan ayı çıkmadı ve karşılama edebileceğimiz bir yükseliş başladı. Devamlı takip edip piyasaya azıcık fazla inanınca arada duygusal tutumlarda bulunmak kaçınılmaz oluyor” ifadelerini kullanıyor.