Kripto hacizde içi boş şirket şoku!

Kripto hacizde içi boş şirket şoku!

Binance Türkiye’deki hesabına aktardığı 240 bin dolarının dakikalar içinde çalındığını öne süren Beşir Baran işletmeye müteveccih ihtiyati haciz kararı aldı. Karar sonrası icra müdürlüğü misyonluları

HAREKÂT hacmi açısından dünyanın en büyüğü olan Binance’nin Türkiye üniteyi tuhaf bir iddia ile gündeme. Hürriyet’in ‘Kripto Hesap Buğulaştı’ başlığı ile gündeme getirdiği hadisede, dış ticaretla uğraşan Beşir Baran, Binance Türkiye hesabına aktardığı 240 bin doların 4 dakika içinde buğulaştığını iddia etti. Hesaba giriş yapma ve harekât yapmak için iki ayrı telefonuna gelmesi gereken doğrulama kodlarının kendisine sevk edilmediğini öne süren Baran, firma hakkında yaptığı savcılık müracaatının yanı gizeme evvelki gün yeni dava açtı.

Kripto hacizde içi boş şirket şoku

40 BANKAYA YAZI

Beşir Baran, avukatları aracılığı ile Mersin Harcayıcı Duruşması’ne yaptığı müracaatta “Firma hesabındaki paramın güvenliği sağlanamadı. Hasara uğratıldım” diyerek ihtiyati haciz arzında bulundu. Arzı değerlendiren duruşma, yüzde 15 teminat yatırılması koşulu ile kararı verdi. Baran, duruşmanın tanımladığı 36 bin doları teminat olarak hesaba yatırdı. Harcayıcı duruşmasının verdiği karar dün operasyona konuldu.Mersin 4. İcra Müdürlüğü, firma merkezinde haciz operasyonu için İstanbul’a yazı yazdı. Müdürlük, yönerge yazısı yanı gizeme Binance Türkiye’nin bağlı olduğu BN Teknoloji AŞ için 40 bankaya haciz müzekkeresi yazdı. Yazılarda, şirketin banka hesaplarındaki paraya bloke konulması istendi.

Kripto hacizde içi boş şirket şoku

Bankalara yazılan yazıların yanı gizeme, işletmeye ait gayrimenkul ve taşıt sorgusu da yapıldı. Firma ismine her hangi bir vasıta veya taşınmaz kaydı bulunamadı. Cevap veren 14 bankadan ise “Bizde parası yok” cevabı geldi. Yönerge yazısı sonrası İstanbul İcra Müdürlüğü takımları dün, fiili haciz operasyonu için şirketin Şişli’deki adresine gitti. Binadaki bazı eşyalara müteveccih haciz operasyonu yapıldı.
Kripto hacizde içi boş şirket şoku
Yapılan haciz operasyonu sonrası memurlar zabıt yakaladı.

‘HUKİKİ SÜREÇ TAKİP EDİLİYOR’

MEVZU ile alakalı Binance Türkiye’den yapılan açıklamada ise, meşru sürecin faal bir şekilde takip edildiği kaydolundu. Açıklamada, hesaptaki paranın buğulaştığı doğrultusundaki açıklamanın bir iddiadan ibaret olduğu vurgulandı. İşletmeden mevzu ile alakalı Hürriyet’e daha evvel yapılan açıklamada ise, “Binance Türkiye olarak bu işlemin kullanıcının hesabındaki zorunlu doğrulama adımları bitirilerek yapıldığını görüntülemekteyiz. Binance Türkiye olarak üst seviyede siber güvenlik programlarını kullanmaktayız. Bizim sistemimiz kaynaklı bir mesele olmadığı tespitiyle beraber kullanıcının yaşadığı mağduriyetin giderilmesi ismine adli makamlarla her türlü iş birliğine de sarih olduğumuzu belirtmek isteriz” denilmişti.
Kripto hacizde içi boş şirket şoku
240 bin dolarlık kripto paranın çalındığı iddiasını Hürriyet gündeme taşımıştı.

‘Karşımızda hayali bir işletme bulduk’

Kripto borsası firmasına müteveccih haciz işleminin Türkiye’de bir ilk olduğuna işaret eden Av. Abdullah Acar, “Binance, evrenselde öğrenilen güçlü bir marka. Ancak, Türkiye’deki firmasına haciz için gittiğimizde resmen şok geçirdik. Şirketin bir büroyu dahi yok. 40 kadar işletmenin ‘ortak alan’ olarak büroyu kullandığı bir yerde olduğu ifade edildi. Bir masa bir adaleye bile göremedik. 4-5 saat süren haciz işleminde şirketin tek bir yetkilisini bile göremedik. Ortak alandaki eşyaları için haciz zabtı hazırlandı. Şirketin, ambar olarak kullandığı 8-10 metrekarelik bir odada 6 bilgisayar bulduk ve onları yeddi emin ambarına kaldırdık. Nerede olduğu muhakkak olmayan tamamen hayali bir işletme. Doğrusu karşımızda transparan bir işletme bulamadık. Bir muhatap bulamadık” diye konuştu.

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın