Kripto para birimleri düşüşte! İşte son fiyatlar...

Kripto para birimleri düşüşte! İşte son fiyatlar...

Bitcoin önderliğinde başlayan kripto para birimlerindeki düşüş bugün de devam ediyor. Dün yüzde 20'ye yakın kayba yönelen kripto paralar bugün yatay seviyeye yükselmek için çaba sarf ediyor.

Kripto para piyasaları geçtiğimiz gün ağır yara aldı. Bitcoin’de dünkü düşüş hemen hemen 10 bin dolara yaklaşırken diğer kripto para birimlerinde yüzde 20’nin üzerinde kayıplar görüldü. Yeni güne ise 50 bin doların üzerinde başladı.

Otoritelerin negatif yorumlarını sürdürmesi ve milyarder iş adamlarının karşılıklı olarak pozitif ve olumsuz izahlarda bulunması kripto para piyasalarında olumsuz hava yarattı.

YELLEN’DEN YASAYA AYKIRI FİNANSMAN İKAZI

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimlerinden Bitcoin'in çoğu kez yasaya aykırı finansman için kullanıldığını belirterek, mevzubahis kripto para birimini "verimsiz" ve "spekülatif" olarak nitelendirdi.

Yellen yaptığı izahta “Bitcoin'in bir işlem mekanizması olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım çoğu vakit yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı. Oldukça spekülatif bir varlık. Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar ile ilgili kaygılıyım” diye konuştu.

ELON MUSK: AŞIRI FİYATLAMA VAR

Milyarder iş adamı ve Tesla’nın tasarruflarıyla Bitcoin yatırımcısı olan Elon Musk da kripto para piyasasında aşırı fiyatlama olduğuna değin izahta bulundu.

BILL GATES: ENDİŞELENİYORUM

Microsoft’un kurucusu Bill Gates Bitcoin konusunda “Parası olmayıp bu işe girmeye çalışanlar beni endişelendiriyor” dedi.

Gates “Elon’un çok parası var ve kripto para işini biliyor. Bitcoin’in yükselip alçalmasıyla ilgilenmiyorum. Lakin çok parası olmayıp bu işe girmeye çalışanlar beni endişelendiriyor. Bitcoin Elon için uygun. Bitcoin konusuna çok üstten bakmıyorum fakat şayet Elon kadar paranız yoksa dikkatli olmakta yarar var” diye konuştu.

KRİPTO PARA ÜCRETLERİ DÜŞÜŞ EĞİLİMİNDE

Geçtiğimiz günkü yüzde 20’den fazla düşüşün hemen peşinden negatif alanda toparlama eğilimi gösteren kripto para birimlerinin birçoğu yüzde 5 oranında düşüşte bulunuyor.

Saat 09:11 itibarıyla Bitcoin yüzde 1 oranında düşüşle 360 bin 500 lira, Ripple yüzde 7.3 oranında düşüşle 3.5 lira, Ethereum yüzde 1.8 oranında düşüşle 11 bin 789 lira, Litecoin yüzde 6 oranında düşüşle 1317 lira, Ravencoin yüzde 2.8 oranında yükselişle 1.32 lira, Dogecoin yüzde 5.2 oranında yükselişle 0.39 lira, Bittorrent yüzde 5.2 oranında düşüşle 0.019 lira düzeyinde işlem görüyor.