Kripto paradan da Çiftlikbank çıktı! Koyun yetmedi coin’le de dolandırdı

Kripto paradan da Çiftlikbank çıktı! Koyun yetmedi coin’le de dolandırdı

İlk kapanan kripto para borsası Sistemcoin’e müteveccih soruşturmada ehemmiyetli ayrıntılar ortaya çıktı. İşlemden birkaç gün evvel işletmede paylar el değiştirdi. Hapsedilen 8 şahıs arasında,…

İzmir'de iki sene evvel kurulan Sistemcoin bu senenin başında kapandı. Çok rakamda şahıs, yatırdıkları paraları alamadı. 3 milyon liraya yakın parasını kaptıran Abdullatif Tayyip’in, avukatı Ahmet Buğra Harmandalı aracılığı ile polise yaptığı müracaat sonrası kuşkulular mercek altına alındı. Geçen 26 Mart’ta yapılan harekât sonrası ise nezaretine alınan 9 şahıstan 8’i hapsedildi. Hapsedilen adlar arasında Sistemcoin’in sahibi konumundaki Orenda Yazılım AŞ’nin sahipleri Tolgahan Çolpan, Volkan Çatal, Anıl Acar, Arda Acar, Burçin Ateşçi, Berkan Çakır, Osman Kuş ile Baha İlmen hapsedildi. Çatal’ın eşi Şerife G. Ç. ise adli hakimiyet koşulu ile hür vazgeçildi.

Kripto paradan da Çiftlikbank çıktı Koyun yetmedi coin’le de dolandırdı

Baha İlmen

HAREKÂT EVVELİ DEVİR

Kuşkululara müteveccih işlemden 10 gün evvel ise dikkat toplayan bir pay devir harekâtının olduğu anlaşıldı. Ticaret sicil kayıtlarına göre 16 Mart’ta, Volkan Çatal işletmedeki yüzde 78, Osman Kuş ise yüzde 2’lik payını, Tolgahan Çolpan’a devretti. Böylece, Çolpan, kuzeni Çatal’ın paylarını alarak işletmenin çoğunluk paydaşı oldu.

Kripto paradan da Çiftlikbank çıktı Koyun yetmedi coin’le de dolandırdı

Tolgahan Çolpan

SAHTE KİMLİKLE

Soruşturma kapsamında hapsedilen adlardan biri ise dikkat çekici. “İsmet Sarçın” ismine tertip edilmiş sahte kimlikle tutulan Baha İlmen, eş soruşturmalara daha evvel de mevzu olan biri. İldem, 6 sene evvel Üsküdar’da kurduğu Ukash İnternet Hizmetleri adlı işletme üzerinden çok rakamda şahsı dolandırmakla yargılanıyordu. İldem’in sahibi olduğu ‘Çiftlikgeliri’ ve ‘Paraçiftlikte’ siteleri üzerinden çok rakamda şahsı dolandırmakla yargılanıyordu. Hakkında suratlarca şikâyet bulunan İlmen, Çiftlik Bank sistemini Türkiye’de ilk geliştiren şahıs olarak anılıyor.

Kripto paradan da Çiftlikbank çıktı Koyun yetmedi coin’le de dolandırdı

Türkiye Elektrik Kurumu BİR TAPU KAYITLARI BİLE YOK

ÖTE yandan, son bir hafta içinde kapanan kripto para borsaları ile alakalı tapu kayıtlarında yapılan denetlemede ehemmiyetli bir ayrıntı ortaya çıktı. Tolgahan Çolpan, Faruk Fatih Özer, abiyi Güven Özer ile İlker Baş’ın sahibi oldukları Hoppara Ödeme AŞ, Koineks AŞ, Vebitcoin AŞ, Orenda Yazılım ile Semroot Yazılım AŞ ismine kayıtlı türkiye elektrik kurumu bir tapu kaydının bulunmadığı ortaya çıktı.

POLİS PARANIN İZİNİ SÜRDÜ

Soruşturma kapsamında göz altına alınan Baha İlmen’in kimliği, siber kabahatlerle gayret polisini de donakalttı. İlmen’in izine ise, şikâyetçi Abdullatif Tayyip’e ait dijital paranın çalınmasına ait yapılan takiple erişildi. Sistemcoin’in ortakları arasında yer almayan İlmen’in, işletmenin sahibi Tolgahan Çolpan ile uzun seneler evveline direnen bir ilişkisinin olduğu tanımlandı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara