Kripto paralarda büyük düşüş! Yüzde 20'yi aştı...

Kripto paralarda büyük düşüş! Yüzde 20'yi aştı...

Bitcoin liderliğinde hareket eden kripto para birimleri sert düşüşlere sahne oluyor. Milyarlarca dolarlık kripto para piyasasında en çok işlem görenler yüzde 20’ye yakın değer kaybına uğradı.

Kripto para piyasasında düşüşler hız kazandı. Bitcoin’deki geri çekilmeyle beraber diğer kripto para birimleri yüzde 20 civarında kayba yöneldi.

Saat 11:36 itibarıyla Bitcoin yüzde 12.6 düşüşle 352 bin lira, Ethereum yüzde 17.6 düşüşle 11 bin 80 lira, Litecoin yüzde 18.3 düşüşle 1295 lira, Ripple yüzde 20.4 düşüşle 3.3 lira, Bittorrent yüzde 21.2 düşüşle 0.010 lira, DogeCoin yüzde 16.4 düşüşle 0.35 lira, Holo  düzeyinde işlem görüyor.

KRİPTO PARALARA AİT İZAHLAR

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimlerinden Bitcoin'in çoğu kez yasaya aykırı finansman için kullanıldığını belirterek, mevzubahis kripto para birimini "verimsiz" ve "spekülatif" olarak nitelendirdi.

Yellen yaptığı izahta “Bitcoin'in bir işlem mekanizması olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım çoğu vakit yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı. Oldukça spekülatif bir varlık. Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar ile ilgili kaygılıyım” diye konuştu.

ELON MUSK DA TENKİT ETTİ

Milyarder iş adamı Elon Musk, Tesla aracılığıyla Bitcoin’e 1.5 milyar dolar yatırmış olsa da kripto para birimlerine karşı tenkitlerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Musk’ın kripto para birimlerinde aşırı fiyatlama olduğuna konusunda izah yapması satışları hızlandırdı.