Kripto paralarda kriz bitti mi? Luna ve Terra UST çöp oldu... İşte piyasadaki son gelişmeler

Kripto paralarda kriz bitti mi? Luna ve Terra UST çöp oldu... İşte piyasadaki son gelişmeler

Terra ekosisteminin çökmesiyle beraber kripto paralarda derlenme sinyalleri görülmeye başlandı. Luna neredeyse tamamen kıymetsiz hale kazançken, Terra UST de 1 dolar statikliğini tutamayacak kadar düştü.

Kripto para üniteleri son bir haftadır ecel terleri döküyordu. Evvel Fed’in faiz artırımı ve bilanço daraltmaya başlayacağını açıklaması sonra da Terra UST’nin 1 dolar statikliğini kaybetmesiyle başlayan büyük krizin sonuna yanaşıldığı gözlemleniyor.

Fed’in faiz artırım atağı ve bilanço daraltma iletiyi doları güçlü kılmaya devam ediyor. Dolardaki kuvvetlenmeyle beraber kripto paralara olan arzın eksilmesi normal görülüyordu. Ilımlı bir düşüş yaşayan kripto paralar Fed’in baskısını üzerinden atamadan bu sefer de Terra UST tarafından darbe yedi. Terra UST 1 dolar statikliğini kaybetti ve derlemekte güçlük çekti. Terra Ekosistemi’ndeki ilerleyiş sistemindeki boşluk da satışları süratlendirdi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYORDU?

Kripto para piyasasında dolarla aynı seviyede harekât gören Terra UST, Luna tarafından güvence altına alınmıştı. 1 Terra UST satınca 1 tane de Luna tokeni ortaya çıkıyor. 1 tane Terra UST alınca da 1 tane Luna tokeni eksiliyor. Terra UST ne kadar alım görürse Luna tokenleri de o kadar eksiliyor ve maliyeti yükseliyordu. İlk 10 kripto para üniteyi arasına giren Luna çok büyük tahrip gördü. Luna hiçbir şeyi güvence altına almıyordu ve Terra UST büyük satışa maruz kaldı. Her Terra UST satıldıkça 1 Luna daha basıldı, satışlar süratlendi, Luna’lar arttı, alımlar neredeyse durdu, Luna arttıkça arttı ve neredeyse tamamen kıymetsiz hale geldi.

LUNA VE TERRA UST PİYASADAN SİLİNDİ

Milyarlarca dolarlık hasarla kripto para piyasasından silinen Luna ve Terra UST sebebiyle küresel çapta büyük mağduriyetler ortaya çıktı. Yalnızca kendi ekosistemi değil değişik tüm kripto para ünitelerini etkileyecek düşüşler ve güvenin sarsılmasına neden oldu. Terra UST’nin bedelini gözetmek için elindeki tüm Bitcoin’leri satan ekosistem sebebiyle Bitcoin de çakıldı. Lider kripto para ünitesini takip eden piyasalarda zelzele büyük oldu ve düşüş genele dağıldı.

40 MİLYAR DOLAR BİR HAFTADA ERİDİ

40 milyar dolarlık ekosistemin yok olmasıyla beraber yatırımcıların mağduriyetleri ortaya çıktı. Mağduriyetlerin giderilmesi için hayali senaryolar yazılırken bu paranın geri gelmeyeceği neredeyse netleşti. Luna ve Terra UST ehemmiyetli kripto para borsaları tarafından alım ve satıma mevzu olmaktan çıkarıldı. Böylece Luna ve Terra UST tarihin tozlu sayfaları arasında kripto para piyasalarını sallayan öyküler arasında yer almaktan öteye gidemeyecekler.

DİPTEN CANLANMA BAŞLADI

Kripto para üniteleri aldıkları ağır yaraları Terra UST’nin ortadan kalkmasıyla sarmaya çalışıyor. Milyarlarca doların buğu olduğu piyasalarda ekranlar yeşillenmeye başlasa da fobi ve açgözlülük endeksi fazla fobi bölgesinde bulunuyor.

BITCOIN KUVVETLENİYOR

Piyasalara doğrultu veren Bitcoin yükselişe geçti. Lider kripto para üniteyi 69 bin dolar olan tarihi doruğundan yüzde 56 geride izlese de şu gizemeler yüzde 15 oranında primle 30 bin 528 dolar seviyesinde harekât görüyor. Bitcoin gün içinde en düşük 24 bin 500 dolar, azami de 30 bin 980 dolar seviyesini gördü.

ETHEREUM’DA KAYIPLAR ÇOK DERİN

Kararı bir cinsli tutamayan en güçlü kripto para ünitelerinden olan Ethereum 1000 dolar seviyelerine düşüşle geri döndü. Ancak derlenme meyli gösteren Ethereum şu gizemeler yüzde 18 oranında primle 2101 dolar seviyesinde harekât görüyor.

SHIBA INU YÜZDE 40 PRİMLENDİ

Düşüşten kısmetini alan Shiba Inu süratli derlenen coinlerden oldu. Shiba Inu yüzde 40 ortamında primle ilave ettiği sıfırı kısa zamanda yeniden sildi. Shiba Inu 0.00001372 dolar seviyelerinde harekât görüyor.

DOGECOIN DE PRİMLENİYOR

Düşüş dalgasında hanesine bir sıfır daha ilave eden Dogecoin bu sıfırı silmek için çaba ediyor. Dogecoin yüzde 28 yükselişle 0,929 dolar seviyesinde harekât görüyor.

SOLANA DİPLERDE DOLAŞIYOR

Bir yarıyıl popüler olan ve yüz binlerce şahsın parasını buğu eden Solana yüzde 26 oranında yükselişle 52.71 dolar seviyesinde harekât görüyor. Solana tarihi doruğundan yüzde 80 geride harekât görüyor.

AVAX DİPTEN DÖNDÜ

Son günlerde düşüşüyle dikkat toplayan Avax yine derlenme meyline girdi. Avax yüzde 37 oranında primle 35 dolar seviyesinde harekât görüyor. Avax yükseliş asıllaştırmaya çalışsa da tarihi doruğu olan 146 dolardan yüzde 76 geride izliyor.