Kripto paralarla mı ilgileniyorsunuz? Jake'in hikayesini mutlaka okuyun...

Kripto paralarla mı ilgileniyorsunuz? Jake'in hikayesini mutlaka okuyun...

Kripto paralar çok kazandırmaya da çok kaybettirmeye de devam ediyor. Para ünitelerindeki değer düşüşleri ve sosyal medya dolandırıcılıklarının yanına bir risk daha ilave edildi...

Kripto paralar son yarıyılına en gözde yatırım vasıtaları. Özellikle son 1,5 senede kripto para yatırımlarının hacmi sabrederken, para ünitelerinin değerinde de astronomik yükselişler görüldü. Bu süreçte çok kazananlar olduğu gibi çok kaybedenler de var.

Kaybedenlerin bir kısmı yanlış para ünitesine yatırım yaptı, bir kısmı elindeki kripto parayı arttırmak isterken dolandırıcıların gayeyi oldu.

Jake'in hikayesi ise bunların hepsinden değişik. Kripto para piyasalarında milyonlarca sterlin kaybeden Jake, asıl ismini açıklamak istemiyor zira halen İngiltere'deki bir sağlık kurumunda kumar bağımlılığı rehabilitasyonu görüyor.

İşte BBC Scotland'ın The Nine programına konuşan Jake'in kripto paralarla ilgilenen herkesin okuması gereken hikayesi...

KISA MÜDDET İÇİNDE KRİPTO PARA BAĞIMLISI OLDU

Jake ilk kez 2015 senesinde kripto para piyasalarındaki en popüler para üniteyi olan Bitcoin alarak bu işe girdi. Ancak başlangıçta pek bir mesele yoktu, Jake sıradan yatırımcılardan biriydi.

"Olayın çığrından bütün olarak hangi noktada çıktığını öğreniyorum" diyen Jake, şöyle devam ediyor: "Kenara koyduğum para erimek üzereydi. Ama bir alım daha yaptım. Elimde son kalanı da tehlikeye atmaya hazırdım. Bir anda kaybettiğim her şeyi tek bir saldırıyla geri kazandım. Anlatılmaz bir mutluluk yaşıyordum."

Elde ettiği hasılatın mutluluğu bir yanda, şahsi hayatında ve konutluluğunda yaşadığı meseleler öteki yanda derken, Jake kısa müddet içinde bağımlı hale geldi.

BAŞKALARININ PARALARIYLA OYNAMAYA BAŞLADI

O yarıyılda işi gereği milyonlarca sterlin hakimiyeti altındaydı. Bir noktada kendine ait olmayan paraları da kripto piyasasına yatırmaya başladı. Sürekli o baki mutluluk anına geri dönmek istiyordu.

"İlk kere kasadan para aldığımda, hepsini bir gecede 20 dakika içinde kaybettim. Piyasa çok süratli değişmişti ve ben her şeyi likide etmiştim" diyen Jake şöyle devam etti:

"Saat sabahın 2'siydi. Yatağa geri döndüm ve eşimin yanına uzandım. Onun ne işler karıştırdığıma dair en minik bir fikri yoktu."

Daha sonra Jake hakkında zimmetine para geçirme yargılamasıyla dava açıldı. Ancak ailesinin dayanağı sayesinde Jake, 1,5 milyon sterlini patronuna geri ödemeyi muvaffak oldu. Ardından da bağımlılık rehabilitasyonuna başladı.

"ÇOK SÜRATLİ TESİR EDEN BİR UYUŞTURUCU GİBİ"

Yukarıyada da dediğimiz gibi kripto para piyasası pandemi yarıyılında astronomik bir sihrime kaydetti. Kripto paraların toplam değeri bu süreçte 175 milyon sterlinden, 1,75 trilyon sterline erişti. İngiltere'deki finans piyasalarını sorgulayan müessesenin bilgilerine göre, ülkede yüz binlerce şahıs kripto paraya yatırım yapıyor. Mayıs ayının başında doruğa erişen piyasa, bir hafta içinde 1 trilyon sterlinden fazla  değer kaybetti.

Piyasa bu kadar balanssız olduğundan kazananlar büyük kazanıyor, kaybedenler ise dibe vuruyor.

Uzmanlar kripto para ticareti bağımlılarının, kumarbazlarla eş tutumlara sahip olduklarını belirtiyor.

İskoçya'da bulunan Castle Craig Hastanesi'nin kripto para bağımlılığı muayenehanesinde baş danışman olan Tony Marini, bağımlıların sayısının şu an öğrenilmediğini belirtiyor ve ilave ediyor: "Çok süratli tesir eden bir uyuşturucu gibi. Aynı zamanda 7 gün 24 saat devamlı devam ediyor. Telefonunuzda, bilgisayarınızda, yatak odanızda..."

Muayenehanede son birkaç senede 100'den fazla kripto para bağımlısı rehabilitasyon edilmiş. Marini, insanları rehabilitasyon olmaya zorlayan şeyin, sürekli kripto parayla oynayabilme ihtimali ve piyasadaki balanssızlıklar olduğunu belirtiyor.

Marini, "Kripto para üzerinden para kazanan çok insan var ve bunlar sürekli kazandıkları paralardan bahsediyorlar. Ama para kaybedenlerin seslerini hiç dinlemiyoruz" diye konuşuyor.

Kripto paralarla mı ilgileniyorsunuz Jakein hikayesini mutlaka okuyun...

"ARKASINDAKİ TEKNOLOJİYİ KAVRAMADAN YATIRIM YAPMAYIN"

Büyük paralar daldıranlar yalnızca işin coşkusuna kapılıp gidenler değil. Kripto paraların arka tasarısındaki teknolojinin oldukça karışık olması da yeterince dikkat etmeyenler için dolandırılmanın yolunu yapıyor.

Bu biçimde dolandırılanlardan biri de yeniden BBC'ye konuşan Jen McAdams. Bilgi teknolojileri sektöründe çalışmakta olan McAdams'a birkaç sene evvel babasından bir servet kaldı. Bütün bu yarıyılda McAdams, insanın karşısına hayatta bir kez çıkabileceğine inandığı bir yatırım fırsatıyla karşılaştı. Ancak sonunda bu fırsatın reelinde bir tezgah olduğu anlaşıldı.

"Arkadaşlarım ve ailemle beraber yatırım yaptık" diyen McAdams, toplam kayıplarının 250.000 euronun üzerinde olduğunu belirtti.

"Büyük bir utanç yaşıyorsunuz, bir tahrip yaşıyorsunuz" diyen McAdams, insanlara bu varlıklara yatırım yapmadan evvel tehlikelerini iyice bilmeleri çağrısı yaptı. İşin teknolojisi kavramadan yatırım yapmanın çok tehlikeli olduğunu söyleyen McAdams, "Yatırım yapmak istiyorsanız ama bilgi sahibi değilseniz kumar oynuyorsunuz demektir. Çok büyük bir tehlike alıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

10 BITCOIN'İ KENDİ ELİYLE HIRSIZLARA TESLİM ETTİ

Tam bunların yanında bir de dolandırıcıların sosyal medya tuzaklarına düşenler var elbette… Misalin birkaç ay evvel yeniden BBC'ye konuşan Sebastian takma adlı bir Alman, böyle bir tuzağa düşüp birkaç saniye içinde neredeyse tam mirasını kripto para piyasasında kaybedenlerden. Onun hikayesi de oldukça korkutucu…

22 Şubat günü Twitter'da dolaşırken Elon Musk'ın "Dojo 4 Doge" tweet'ine denk gelen Sebastian, bu garip metnin ne anlama geldiğini merak etti. Azıcık alt indiğinde bir tweet daha olduğunu gördü: Tweet'te yeni bir aktifliğin sayfasına giden bir link vardı ve Musk'ın Bitcoin dağıttığı yazılıydı.

Site Elon Musk'ın Tesla takımı tarafından hayata geçirilmiş gibiydi ve oldukça profesyonel görünüyordu, Bitcoin dağıtımının ise bir zamandır devam ettiği izlenimini veriyordu. Geri sayım yapan bir süreölçer vardı ve sitede katılımcılara paralarını iki katına çıkarmayı öneri ediyordu.

Yine Twitter'a dönen Sebastian Elon Musk'ın isminin yanındaki mavi tiki bir kez daha hakimiyet etti. Hesabın asıl olduğuna ikna olunca cüzdanındaki 10 Bitcoin'i hiç kararsız gönderdi. 20 dakika geçti. Sebastian, Bitcoin cüzdanındaki tutarın çoğalmasını bekliyor, her 30 saniyede bir sayfayı yeniliyordu.

"ÇOK BÜYÜK BİR KANDIRMACAYDI"

Musk'ın parolalı bir ileti daha gönderdiğini görmüş ve girdiği işin emin olduğuna dair gevşemişti. Ancak süreölçer geri saydıkça Sebastian aslın farkına vardı:

"Çok büyük bir kandırmacaydı. Kafamı çekyatın minderlerine vuruyordum ve vicdanım ağzımdaydı. Ailemin için hayatını değiştirecek parayı, erken emeklilik birikimimi ve gelecekte çocuklarımızla çıkacağımız tam tatilleri fırlatıp attığımı düşünüyordum."

O gece Sebastian'ın gözüne uyku girmedi. Sabaha kadar dolandırıcı siteye e-postalar attı ve sahte Elon Musk hesabına tweet'ler yollayarak parasının en azından bir kısmını geri almaya çalıştı ama galibiyetli olamadı. 10 Bitcoin saniyeler içinde ortadan kayboldu.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara