Kripto paraya sermaye şartı masada! Yol haritası belli oluyor

Kripto paraya sermaye şartı masada! Yol haritası belli oluyor

Kripto paralarla alakalı çalışmada müesseselerden görüş istendi. Çalışmada öncelikle kripto varlık çeşitleri belirlenecek. Ayrıca kripto varlık işletmelerinin Anapara Piyasası Heyeti SPK himayesinde…

EKONOMİ idaresinin kripto paralarla alakalı yaptığı çalışmada anapara koşulunun da stopajın da masada olduğu belirtiliyor. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, kripto paralarla alakalı çalışmada müesseselerden görüş istendi. Bir zaman evvel tasarruf finansman işletmelerinin Bankacılık Tertip Etme ve Sorgulama Müesseseyi Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu hakimiyetine alındığını andırdıran yetkililer, “Biz kapalı bir ekonomi değiliz. Çin gibi davranamayız. Piyasa şartlarına göre hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

MİNİMUM ANAPARA OLACAK

Harcayıcıyı gözetmek, kara paranın aklanmasını önlemek için yürütülen kripto paraya ait yasa öneriyi çalışmalarında son evreye gelindi. Çalışmada öncelikle kripto varlık çeşitleri belirlenecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonundaki çalışmaya; SPK, Kazanç Yöneti, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu katılıyor. Çalışmada yatırımcının korunması, kripto para alım-satımında teftiş, himaye mekanizmalarının kuvvetlendirilmesi gözden geçiriliyor. Çalışmada, kripto varlık işletmelerinin SPK himayesinde faaliyet göstermesinin ele alındığı belirtilerek, işletmelere minimum anapara koşulunun getirilmesinin tasarlandığı belirtildi. İlk olarak faaliyet gösteren işletmeler için lisans ve minimum anapara koşulu getirilmesi, işletmeler için teknik yeterlilik ve müessesede çalışanlarda SPK lisansı koşulunun aranması getirilmesi tasarlanan tertip etmeler içinde yer alıyor. Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu Da finansal harcayıcının korunması, piyasa tamlığı ve rekabetin kuvvetlendirilmesine müteveccih himaye mekanizmasını oluşturacak.

STOPAJ GELECEK

Kripto paralara ait vergi mevzuatı da dahil rastgele bir legal altyapı, tertip etme bulunmuyor. Kripto para hasılatlarının vergilendirilmesi müteveccih ülke misalleri de araştırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri kripto para sahiplerinden kazanç vergisi alıyor, Almanya 600 euro’dan düşük kıymetler için vergi almıyor. Güney Kore elde edilen hasılattan yüzde 20 vergi alırken, Hong Kong, Singapur, Malta ise vergi almıyor. Türkiye’de ise stopaj alınması üzerinde duruluyor. Taşıtı müessese izni alan kripto para operasyon platformları kullanıcı ismine stopaj uygulanabileceği, bu platformların vergilendirmede taşıtı olacağı kaydolundu. Kripto paranın emtia olarak kabul edilmesi gidişatında kesintisiz alım satım yapanların mükellef olması gündeme gelebilecek.

22 BORSA VAR

KRİPTO para borsası Thodex’le alakalı yaşanan sürecin ardından gözler kripto piyasasına çevrildi. Türkiye’de 5 milyonun üzerinde bireyin kripto para yatırımcısı olduğu varsayım ediliyor. Türkiye’de 22 borsa var ancak merdivenaltı olanlarla beraber rakamın 40’ı bulduğu varsayım ediliyor. Kripto piyasasında 22 borsanın, borsa biçiminde hareket ettiği, kendisini internetten bülten ettiği, yatırımcıların borsaya girer gibi kripto para alım satımı yapabildiği belirtildi. Kalan 18 borsanın ise şirket gibi hareket ettiği, yatırım yapmak isteyenlerin paralarını bu şirketlere verdiği ve alımların bu şirketler tarafından yapıldığı ifade edildi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara