Küba'da isyan: Gıda kuyruklarına, yokluğa protesto

Küba'da isyan: Gıda kuyruklarına, yokluğa protesto

Karayipler ülkesi Küba evvelki gün ender protestolara sahne oldu. Koronavirüs salgını, besin kuyrukları ve yokluktan şikâyetçi ulus, protesto şovları tertip etti. İdare, Amerika Birleşik Devletleri’yi…

KORONA salgınının başında sağlık sistemi methedilen, geçtiğimiz günlerde yüzde 92 aktifliği olduğu açıklanan kendi aşısı Abdala’ya acil kullanım onayı veren Küba’da son senelerin en büyük hükümet karşıtı protesto şovu tertip edildi. Koronavirüs salgınıyla makûslaşan ekonomik gidişatı ve eksilen hürlük civarını protesto eden ulus, ‘hürlük’ ve Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’i istifaya çağıran sloganlar atarak başşehir Havana caddelerinde yürüdü.

 

Kübada isyan: Gıda kuyruklarına, yokluğa protesto

İKİ TARAF DA CADDEDE

Çoğunluğu gençlerden oluşan binlerce karakter gruba polis göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunurken en az 30 bireyin nezaretine alındığı görüldü. Müdahale edenler içinde üniformalı polislerin yanı gizeme sivil giysili bireylerin olması dikkat çekti. Ayrıca Diaz-Canel’in devrimcileri eylemcilerle yüzleşmeye çağırması üzerine takribî 300 karakter grup Küba sancaklarıyla karşı protesto tertip etti.

Kübada isyan: Gıda kuyruklarına, yokluğa protesto

İNTERNETİN MAKBUZU ÇEKİLDİ

Gösterilerciler sosyal medya hesaplarından canlı yayın yaparken, öğle saatlerinde Havana hükümeti internete ulaşımı kesti. Öbür kentlerde de ulus besin, ilaç ve elektrik kasveti sebebiyle eş şovlar tertip etti. Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, protestolarla alakalı Amerika Birleşik Devletleri’yi yargıladı. Diaz-Canel, “sosyal medya oyuncularına çok iyi ödeme yapan bir Kübalı Amerikan mafyasının sanki tüm dünyada pandemi yokmuş gibi” böyle bir protesto kampanyası başlattığını söyledi ve mevcut ekonomik güçlükleri daha önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump yarıyılında uygulanmaya başlanan ticari ambargolara bağladı.

 

Kübada isyan: Gıda kuyruklarına, yokluğa protesto

HADİSE SAYILARI HIZLI ARKASIYDI

11 milyon popülasyonlu ülke salgının başlarında daha az faallenmiş bir görüntü sergilerken son günlerde hadiseler süratle arkasıydı. Geçen hafta 3 bin seviyesinde olan günlük hadiseler dün 7 bin
hududundaydı.

 

BEYAZ SARAY’DAN DESTEK

Amerika Birleşik Devletleri Milli Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Twitter’dan paylaştığı iletisinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Küba’daki barış yanlısı protestolara destek verdiğini ve barış yanlısı şov yapan bireylere müteveccih her türlü şiddeti ayıpladığını ifade etti. Rusya ise Küba caddelerinde komünist iktidarı hedef alan protesto şovlarına her türlü dış müdahaleye karşı ihtarda bulundu.