Küçük evlere büyük talep

Küçük evlere büyük talep

İnşaat mühendisi Cem Demirer’in 2016’da kurduğu ‘Vagoon House’ TIR dorselerini konuta dönüştürüyor. ‘Tiny House’ minik konut denilen vasati 20 metrekarelik taşınabilir konutlara arz pandemi…

Dünyayı tesiri altına alan koronavirüs sonrası kalabalıktan uzak, tabiatla iç içe hayat daha cazip hale geldi. Bazıları yazlık konutlara yönelirken kimlerinin seçimi de tiny house’lar minik konut oldu. Banal ebatlardaki apartman dairelerine mukayeseyle çok daha minik olan bu konutlar sunduğu imkânlarla alaka sürüklüyor. Şahsa özel üretilmesi, taşınabilir olması ve imar meseleyi olmaksızın her arsa için kullanılabilir olması avantajlarından birkaçı. Bu konutların lider işletmelerinden olan Vagoon House’un kurucusu Cem Demirer ile teşebbüs hikayesini ve yeni yarıyıl tasarılarını konuştuk.

Küçük evlere büyük talep

YOLA NASIL ÇIKTI?

İnşaat mühendisi olan Cem Demirer’in firmasını kurma hikâyesi bir tiny house aramasıyla başlıyor. “ Tiny house satın almak istedim ama bütün anlamıyla bunu yapan bir işletme bulamadım” diyen Demirer şöyle devam ediyor; “Karavan ya da değişik konseptlerle yapım olsa da hakikat işi tiny house olan işletme bulamadım. Baktım Avrupa’da, Amerika’da oldukça yaygın ama bizde yok. Bir tane sunim dedim ve etrafımdaki insanların da alakasını sürüklediğini gördüm. Böylece yola çıktık. ”

ARZ 5 KAT ARKASIYDI

Adana’da büyük metrekareli konutların alaka sürüklediğini, o sebeple kimi etraflardan da ‘bu iş olmaz’ yorumu geldiğini belirten Demirer, fikre inanması ve ailesinin dayanağıyla 2016’da Adana’da atölyesini kurduğunu dile getiriyor. Ayda 15-20 birim ürettiklerini belirten Demirer, “Şahsa özel yapım olduğu için adet rakamları bu seviyede. Anapara çoğalışı ile yapım çoğalışı olabilecek bir iş yapmıyoruz. Ehemmiyetli olan işin ehli akıldalar. Dolayısıyla salgın sonrası yapım rakamı değişmedi, ama arz değişti. 5 kat çoğalış var diyebilirim. Geçmişte 1-2 ay bekleyen akdikeni şimdi 6 ay gizeme beklemeli” diyor. Demirer, yapım merkezinin Adana’da showroom’larının İstanbul’da olduğunu da ilave ediyor.

Küçük evlere büyük talep

ARSA KİRALIYOR

Kısa zamanda alaka gören bu konutlar için en esas gereksinim bir arsanızın olması... Plakalı ve ruhsatlı, legal olarak karavan olan bu konutlar imar vaziyetine bakılmaksızın her arsada kullanılıyor. Ancak herkesin bu konutları koyacağı bir arsası yok. Bu arzı gören Demirer ‘vagoon station’lar istasyonlar oluşturduklarını ifade ediyor. İstasyonlarda konutların konumlanacağı arsalar hazırlanıyor ve senelik kiralanıyor. İstanbul’da Çekmeköy ve Beykoz’da, Çanakkale Assos’da ve Bodrum’da istasyonlar olduğunu söyleyen Demirer, yeni arsa arayışında olduklarını belirtiyor.

YURTDIŞINA AÇILDI

Demirer bu alanların çok gelişmesini istemediğini en fazla 30 haneli mesken tasarladıklarına da vurgu yapıyor ve şöyle devam ediyor: “ İnsanlar kalabalıktan kaçıp bu alanlara geliyor, 100-200 haneli yerler bu sebeple olmaz. Bir de aynı alanda yaşayan insanlar birbirini tanısın, öğrensin istiyorum.” Yurtdışından da arz aldıklarını belirten Cem Demirer, Almanya Hollanda ve Belçika’ya satış yaptıklarını ifade ediyor. Demirer hem maliyet hem de emekçilik açısından yurtdışındaki şirketlerden daha cazip olduklarını, bu sebeple arzın devam edeceğini söylüyor.

Küçük evlere büyük talep

ŞİMDİ GİZEME BÜROLARDA

Üretilen üniteler her zaman konut emelli kullanılmıyor. Kimi zaman bir tanıtım standı, kafe ya da konser, aktiflik platformu da olabiliyor. Cem Demirer’in firmayı için yeni tasarıyı ise bu konsepti bürolara taşımak. Salgın sonrası uzaktan çalışma modelinin yaygınlaştığına dikkat toplayan Cem Demirer, bahçesinde çalışma alanlarının olduğu bürolar üretmeyi tasarladıklarını ifade ediyor. Working station çalışma istasyonları denilen bu alanların hem müessesesel işletmeler hem de minik bürolarca alaka sürüklemesi bekleniyor.

MALİYETİ NEDİR?

Peki bir tiny house edinmenin ve buna uygun arsa kiralamanın maliyeti nedir? Demirer bu suale şu cevabı veriyor: “Şahsa özel üretildiği için maliyetler değişiyor. Vasati büyüklük için 20 metrekare, vasati maliyet için 250 bin TL diyebiliriz. Natürel 140 bin TL ya da 400 bin TL’ye mahsul var.” Firmanın senelik arsa kiraları ise İstanbul’da 25 bin, Çanakkale’de 25-35 bin, Bodrum’da ise 40 bin TL. İşletme ilerleyen süreçte Sapanca, Bodrum, Anzak Koyu, Marmaris/Akyazı, Foça, Çeşme, Bursa-Uludağ lokasyonlarında da üretecekleri konutlar için istasyon açmayı tasarlıyor.

Küçük evlere büyük talep

YERLİ REYİN TEŞEBBÜSÜ YATIRIM ALDI

Yerli reyin firmayı Ace Games, Türkiye odaklı özel anapara firmayı Actera liderliğinde, San Francisco merkezli tehlike anaparası fonlarından NfX, mobil reyin sektörünün önde gelen fertsel yatırımcıları Kristian Segerstrale, Alexis Bonte ve Amerika Birleşik Devletleri’deki Türk teşebbüsçü Kaan Günay’ın da katılımı ile 7 milyon dolar yatırım aldı. Ace Games kurucu ortağı ve CEO’su Hakan Baş, yatırım turu hakkında şunları söyledi: “Yatırım almak bir taşıt, hakikat emel zafer. Ace Games’de eforlu bir takım kurduk, yatırım sonrası da takımımızı kuvvetlendirmeye devam edeceğiz. Aldığımız yatırımla ve ortaklarımızın da yardımlarıyla katma kıymetli işler yapacağımıza inanıyoruz. Yatırım ve reyin dünyasının lider adlarını Ace Games çatısı altında bir araya getirdiğimiz için çok mutluyuz.” Actera’dan yapılan açıklamada ise “Ace Games’in galibiyetinin hem ülkemiz ihracatına hem de istihdama fayda sağlayacağına inanıyoruz. Mobil reyin sektöründe Türkiye’nin çok daha iyiyerlere gelebilmesi için ülkemizin zaferli reyin firmalarına yatırım yapmaya devam edeceğiz” denildi. 

Küçük evlere büyük talep

ALMANYA’YA 400 PAK HAVA DOLABI

Koronavirüs salgını ile özellikle kapalı civarlardaki hava niteliğinin ehemmiyeti büyük oranda çoğalış gösterdi. Pandeminin başlangıcından itibaren bu lüzumu odağına alarak iç mekânlardaki pak hava akışını sağlamak için düğmeye basan Bomaksan, planladığı BOA AIR Pak Hava Dolabı’nı Almanya’ya ihraç etti. Yapımının ilk anından itibaren bir hayli ülkeden yoğun arzla karşılaşan Bomaksan, Almanya’ya 400 adet pak hava dolabı ihraç etti. Pak hava dolabı imaline COVID-19 salgını yarıyılında başladıklarını söyleyen Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, “Bomaksan olarak ana faaliyet alanımız, hava lekeliliğini eksiltmeye müteveccih çalışmalar olduğundan pandemi sürecinde de işimize sürekli devam ettik ve lüzumlara ve arzlara cevap vermeye çalıştık” dedi. Yeni fabrika ve yatırımlarla yapım kapasitesini artırdıklarını kaydolan Boysan, “Bu sene içerisinde yeni fabrikalarımızı devreye alarak yapım kapasitemizi 5 kat artırmayı tasarlıyoruz. Yeni niyet pazarlarımız arasında; Polonya, Türki Cumhuriyetler, Rusya, AB ve Kuzey Afrika ülkeleri bulunuyor” diye konuştu.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara