Kumburgaz sahilinde tekne krizi! Belediyenin kararına tepki

Kumburgaz sahilinde tekne krizi! Belediyenin kararına tepki

Büyükçekmece Belediyesi, yaz sezonu süresince yüzme alanı içinde yer alan özel teknelerin, tanımlanan park alanlarına çekilmesi kararı aldı. Kumburgaz sahilinde takribî 100 tekne sahibi ise…

Büyükçekmece Belediyesi, bayram evvelinde Kumburgaz sahilinde yüzme alanı içerisinde yer alan özel tekne ve tonozların, gösterilen tekne park yerlerine çekilmesi için zabıta takımları aracılığıyla bildirimde bulundu. Bu karar, konutlarının hemen önündeki sahil şeridinde teknesi olanları rahatsız etti. Arefe günü evveli olan 18 Temmuz'da özel tekne sahipleri, denizde alay oluşturup klakson ve düdük çalarak seslerini duyurmaya çalıştılar. Bir Araya Gelen takribî 100 tekne sahibi, Türk bayrakları açarak karara karşı çıktıklarını duyurdu.

: İlginize Sürükleyebilir Kulaktan kulağa yayılan iddiaya Bakan Soylu son noktayı koydu!Lafın bittiği yer! Rezil görüntüler... Burası Salda Gölü...Şile'de acı olay sonrası denize girmek menedildi!

"KENDİMİZİ İFADE ETME EMELLİ BİR ARAYA GELDİK"

Tekne alayında konuşma yapan Yıldıray Ersöz, 50 yıldır Kumburgaz sahilinde tekne sahibi olduğunu ifade etti. Ersöz, "Belediyemiz yanlış ve kusurlu olarak nitelendirdiğim bir uygulama yapmaktadır. Teknecilere baskı uygulayarak teknelerimizi ipin dışına başka bir deyişle takribî iki metre derinlikte bir suya sürüklememiz istenmiştir. Buranın ulusa sarih olduğunu, plaj olduğunu iddia etmektedir. Boynumuz kıldan ince, dışarı almaya çalıştık ama düşünebiliyor musunuz, gece 12'de denizden gelmişiniz, balıktan gelmişiniz yüzerek karaya çıkacaksınız, sabahın 5'inde yüzerek tekneye bineceksiniz. Bunlar bize absürt geldi natürel. Kendilerine ulaşmaya çalıştık erişemedik, fakat bayram üstü 30-40-50 zabıta teknelerle anons yaparak bizi taciz ettiler, biz rahatsız olduk. Tekneci dostlar bir biçimde kendimizi ifade etme emelli bir araya geldik. Bir gezi kumpasladık" dedi.

Kumburgaz sahilinde tekne krizi Belediyenin kararına tepki

"DENİZDEN, MARTIDAN BİR FARKIMIZ YOK"

Ersöz, "Madem ki böyle bir mesele var çözülmesi gerekiyor. Başkanımızın bizden bir arzı var, toplasın bizi denizle alakalıysa denizcilerle çözsün bunu. 50 yıldır biz burada bir kumpas yakalatmışız gidiyor. Tekneler hayati risk yaratıyor diyorlar. Bakın ben 50 yıldır burdayım, 15 tane insan hayatı kurtardım. Teknelerimiz araba değil ki, yanyana sıfır park etmiş halde değiller. Hepsinin  birbirine çarpmaması için aralarında emin bir mesafe var ve kimsenin yüzmesine mani teşkil etmiyor. 'İplerin diğer tarafına alın ya da bağlı olduğunuz limanlara gidin' dendi. Bağlı olduğumuz liman başkanlarıyla görüştük. Liman başkanlarımız, 'Bağlamakla mükellefim, sizi barındırmak mükellefliğim yok, zati yerim yok, sakın ha gelmeyin' dediler. Topu topu zati bu tekneler burada yazın üç ay duruyor ve tekne dediğimiz araç, bir geminin sandalından ibaret. Başka Bir Deyişle kıyıya yaklaşmasında herhangi bir mahzur yok. Bir yatınız varsa, böyle bir sandal bulundurmak zorundasınız, kıyıya yaklaşmak için. Ben şimdi teknemi oraya bağlıyayım da bir de o tekneme gitmek için sandal mı alayım. Başka Bir Deyişle anlamsız şeyler, şuursuzca yapılmış harekâtlar. Belediyemizin bayram üstü böyle bir azap yapmasını tekneci dostlar beraber yadırgıyorum. Bizim teknelerimiz denizin ziyneti, hoşluğu. Buraya gelen bir insan evvel teknemi arda fon yapıp sürüklüyor. Bizim denizden, martıdan bir farkımız yok. Lütfen bizi taciz etmeyin, rencide etmeyin" diye konuştu.

"GÖZETMESİNİ DAHİ YAPAMAYIZ"

40 yıldır Kumburgaz'da yaşadığını belirten tekne sahiplerinden Kemal Yağızyılmaz ise belediye tarafından gösterilen yerlerin ufak olduğunu vurgulayarak "Oraya sığsa sığsa 50 tekne, burada var 3-5 bin tekne. Zati gözetmesini dahi yapamayız. Lütfen sesimizi dinlesinler" diye konuştu.

Kumburgaz sahilinde tekne krizi Belediyenin kararına tepki

ÇEVRE SAKİNLERİ İSE DEĞİŞİK FİKİRLERE SAHİP

Uzun müddettir Kumburgaz'da yaşayan çevre sakinleri ise değişik fikirleri paylaşıyor. Hakan Aktaş, "Tekneler bizi rahatsız etmiyor, ayrı bir hoşluk katıyor" derken, Anibal Güleroğlu da "Çocukluğumdan itibaren burada geliştim ve bu tekneler her zaman için problem oldu. Zira o bağladıkları taşlar olsun, onların etrafında bir araya gelen alglar olsun, hepsi de bir problem kaynağıydı. Ayrıca çocuklar da aradan yüzerken dalga vaziyetinde oldukça mesele yaratıyor. Kişisel fikrim olmamasından yanayım" biçiminde konuştu.  

BELEDİYE AÇIKLAMASI: "KALDIRMA YOK, YAZ SEZONU TERTİP ETMESİ"

Büyükçekmece Belediyesi yetkililerinden yapılan açıklamada ise "Güzelce'den Kumburgaz'a kadar olan bölge insanların denize girdiği bölge. Oradaki kayıklar ve tekneler rastgele olarak insanların denize girdiği yere vazgeçiliyor. Dubaları, çıpaları denize giren insanlar da rahatsızlık yaratıyor. Tekneler kaldırılmıyor. İnsanlardan gelen şikayet sebebiyle tertip etmek için üç ayrı nokta tanımlanmış, yaz sezonunda oralara sürüklemeleri isteniyor" denildi.