Kurban Bayramı tatili sonrası dönüşler başladı! Kilometrelerce kuyruk oluştu

Kurban Bayramı tatili sonrası dönüşler başladı! Kilometrelerce kuyruk oluştu

Kurban Bayramı tatili için Muğla'nın Bodrum ilçesine gelen tatilciler, dönüş yolculuğuna başladı. Arefe gününden itibaren ilçeye giren taşıt rakamı 250 bine erişirken, 181 bin olan popülasyon 1 milyonu

9 günlük Kurban Bayramı tatilini Bodrum’da geçirmek isteyen tatilciler arefe gününden itibaren ilçeye akın akın gelmeye başladı. Bayram zamanınca sahillerde adım atacak yer kalmadı. İlçeye giren taşıt rakamı 250 bine erişti. Bayram süresince Bodrum’da üst düzey güvenlik tedbirleri alındı. Kurban Bayramı'nın bitmesinin ardından dönüş yolunda uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Günlük Bodrum’a giren taşıt rakamının çıkan taşıt rakamının iki katı olduğu bilindi. Yokuşbaşı Semti Emin Anter Bulvarı’nda geçen sene yaz aylarında oluşan uzun taşıt kuyrukları, bu yıl ilçenin kalabalıklaşmasıyla yine baş gösterdi. Kızılağaç Kavşağı’nda başlayan taşıt kuyruğunun zaman zaman Torba Kavşağı’na kadar uzadığı görüldü.

Kurban Bayramı tatili sonrası dönüşler başladı Kilometrelerce kuyruk oluştu

2 kmyi aşan taşıt kuyruğu oluştu. Çıkış yönünde oluşan kmlerce taşıt kuyrukları sürücüleri çileden çıkardı. Özellikle akşam saatlerinde başlayan kuyruk, zaman zaman Emniyet Kavşağı’ndan Jandarma Kavşağı’na kadar uzadı.
Kurban Bayramı tatili sonrası dönüşler başladı Kilometrelerce kuyruk oluştu
TONLARCA ÇÖP TOPLANDI

Bodrum Belediyesi ise 4 gün süresince 24 saat çalışmalarını sürdürdü. Zabıta takımları otellerde, beachlerde ve lokantalarda yiyecek hakimiyetleri yaptı. Bodrum Belediyesi Paklik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı takımlar ilçe girişinden itibaren taşıtlardan atılan 4 bin çuval çöp topladı. Yol kenarlarından bir araya gelen çöplerin yanı gizeme 7 bin ton konutsal atık, 3 bin ton bahçe atıkları ve öteki atıklar toplandı. Toplamda 4 günde 10 bin tona yakın çöp bir araya geldiği bilindi. Paklik emekçileri ise gece gündüz çöpleri toplamak için seferber oldu. İlçedeki popülasyon patlaması sebebiyle belediye personeli de gece gündüz çalıştı.
Kurban Bayramı tatili sonrası dönüşler başladı Kilometrelerce kuyruk oluştu

Bayram tatili için Bodrum’a hava yolu ve şehirlerarası otobüsle gelenler için ek sefer koyan işletmeler, dönüş yolu için de ek seferler koydu. Pazartesi günü başlayacak olan mesai için dönüş çilesi başladı.
Kurban Bayramı tatili sonrası dönüşler başladı Kilometrelerce kuyruk oluştu
Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Kurban Bayramı tatili için Bodrum’a gelen yurttaşların huzur ve güveni için güvenlik eforlarının 24 saat temel alarak çalıştıklarını belirterek, "Kurban Bayramı tatilini Bodrum’da geçirenler için devletin tüm ihtimalleri seferber oldu. Trafik uygulama noktalarında ilçeye giriş yapan taşıtlar teker teker incelendi. Gerek polis, gerek jandarma takımlarımız sahillerde gece gündüz devriye atarak tatile gelen yurttaşlarımızın meselesiz bir biçimde Kurban Bayramı'nı geçirmesi için insanüstü bir eforla çalıştı.
Kurban Bayramı tatili sonrası dönüşler başladı Kilometrelerce kuyruk oluştu
Arefe gününden itibaren bayram 2’inci gününde kadar günlük 40 bin taşıt girişi oldu. İlçeye toplamda bugün haysiyetiyle 250 bin taşıt giriş yaptı. Bayramın bitişinde ise çıkış yapan taşıt giriş yapan vasıtanın üstüne çıktı. Yoğun bir bayram süreci geçirdik, yurttaşlarımız Bodrum’da rahat bir Kurban Bayramı tatili yaptı. Tatillerini tamamlayıp memleketlerine dönen yurttaşlarımıza dikkatli bir biçimde şehirlerine dönmelerini, trafik kaidelerine uymalarını ve uykusuz yola çıkmamaların öneri ediyorum” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise yoğun bir Kurban Bayramı geçtiğini ifade ederek, "Bodrum her zamanki gibi bayramda kalabalıktı. Değişik bir kalabalık vardı. İnsanlar konutlarına geldiler, otellere geldiler. Otellerde yüzde 90’ın üzerinde doluluk oluştu. Beklenen alışveriş, ekonomiye katkısı oldu diyemeyiz. Şu yarıyılda malum satın alma eforu çok düştü. Otel maliyetleri çok arkasıydı. Hizmet sektöründeki özellikle lokantalarda çok ciddi bir biçimde arkasıydı, insanlar her gün yemeğe gidecekse artık bir kere gidiyor yemeğe. Bayram süresince Bodrum Belediyesi olarak teyakkuzdaydık. Bayramı Bodrum’da geçirecek olan konuklarımızın huzuru için 24 saat süresince mesai yaptık. Paklik İşleri, Fen İşleri, zabıta takımları ve tüm ünitelerimiz konuklarımız için canla başla çalıştı. Ciddi bir oranda katı atık topluyoruz. Zabıta takımlarımız şikayetlere yetişmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.
BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, Bodrum'un her şeye karşın bir yaşam stili olduğunu ifade ederek, "Hoş bir bayram geçti. Emin otellerde yüzde 90, yüzde surat doluluk oranlarını tuttu. Bodrum’a tatile gelenlerin iyi bir bayram tatili geçirdiklerini düşünüyorum. Tatilleri bitenler dönüş yoluna geçti. Dönüş yoluna geçenlerin trafik kaidelerine uyarak sağ sağlim konutlarına dönmelerini diliyorum. Bodrum’un yapısından dolayı trafikte bir yoğunlaşma oldu. İlçeye giren taşıt rakamının 250 bin üzerinde olduğunu bildik" dedi.

Azka Otel İdare Heyeti Başkanı Bülent Kaya ise yoğun bir bayram geçirdiklerini belirterek, "Kendi otelimiz geçtiğimiz senelere göre çok iyi bir ivme yakaladı. Bodrum geneline bakarsak bayramda çok iyi geçti. 2018, 2019 yaz yoğunluğu olmasa da o yoğunluğa yaklaştık diyebiliriz. Başka Bodrum yok, 30 yıl evvelinde dünyanın cümbüş merkezi olarak anılıyordu. Şu anda kentleşmeye doğru gidiyoruz. Zaman gösterecek iyi veya makûs netice alacağımızı ama başka Bodrum yok. Son 2 yılda yerli turist ağırlığı var. Orta sınıf yurttaşlar çoğunlukla Antalya’ya gidiyor. Parasal vaziyeti iyi olan yurttaşlarımız ise Bodrum’u seçim ediyor" diye konuştu.

Kurban Bayramı tatili sonrası dönüşler başladı Kilometrelerce kuyruk oluştu