Kurban kesecekler dikkat! Etler nasıl muhafaza edilmeli?

Kurban kesecekler dikkat! Etler nasıl muhafaza edilmeli?

Kurban Bayramı ile beraber yurttaşlar imanlarını yerine getirirken sonrasında da kurban etlerinin saklanmasına ait kaidelere uyması gerekiyor. 3.5 milyon hayvanın kurban edilmesi bekleniyor.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, kurban etlerinin doğru saklanması için sıcak halde naylon poşete konulmaması ve tek porsiyonluk parçalar halinde derin dondurucuya kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Yalçındağ, Anadolu Ajansı muhabirine, yurttaşların kurban etleri mevzusunda dikkat etmeleri gereken hususları anlattı.

Bayramda takribî 900 bine yakın büyükbaş, 3 milyon 500 bine yakın da küçükbaş hayvanın kurban edilmesinin beklendiğini belirten Yalçındağ, bunun da takribî 200 bin ton karkas et imaline karşılık geldiğini söyledi.

Yalçındağ, kurban olarak kesilebilecek hayvanların dini açıdan uygun olabilmesi için bazı özellikleri taşıması gerektiğine dikkati sürükleyerek şu bilgileri verdi:
"İnek ve tosunun 2 yaşını geçmesi ve hamile olmaması gerekir. Koç ve koyun ise 6 ayını doldurmuş, annesinin büyüklüğüne erişmiş olacak. Keçi de 1 yaşını doldurmalı. Kurbanımıza, bir gece evvelden yemek yedirmeyeceğiz. Zira dolu mideyle kesim yapılması hayvana işkence verir. Kesim operasyonu, kurban kıbleye çevrilip 'Bismillahi Allahu ekber' tekbiri getirildikten sonra alt kulaktan üst kulak hizasına kadar boyunun her iki tarafındaki atar damarlarının, yemek ve soluk borusunun kesilmesiyle asıllaşır. Bekleyeceğiz, hayvanın kanı akacak, vefat asıllaşacak. Küçükbaş hayvanda bu harekât asıllaştıktan sonra bir kompresör veya hortum desteğiyle bacağından minik bir delik açılıp et ile ten arasına hava verilerek daha kolay bir yüzme civarı oluşturuyoruz. Büyükbaşta böyle bir uygulama yok ancak büyükbaşta kesinlikle kesim için hazırlanan yerlerin seçim edilmesini ve bu mevzuda uzman insanların bu işi yapmasını öneriyoruz."

"ETLER NAYLON TORBA VEYA KOVALARA KONULMAMALI"

Yalçındağ, kesim operasyonu bitirildikten sonra, hayvanın beden sıcaklığının düşmesinin beklenmesi ve daha sonra parçalara ayırma harekâtının yapılması gerektiğini bildirdi.

Kurban Bayramı'nın son birkaç yıldır sıcak havalara denk geldiğine dikkati sürükleyen Yalçındağ, şöyle konuştu:

"Bu etlerin sıcak sıcak naylon torba, kova veya küvete konularak taşınması, etin kısa vakitte bozulmasına neden olur. Şayet soğumasını beklemeden dağılmak vaziyetindeysek, etleri en kısa vakitte konuta götüreceğiz. Masanın üzerine temiz bir örtü serip, gölge bir yerde birbirine dokunmayacak biçimde etleri yerleştirip soğumasını bekleyeceğiz. Soğuduktan sonra borcam veya tepsiye koyup buzdolabına kaldıracağız. Sıcakken hele bir de naylon torba içinde buzdolabına değil derin dondurucuya dahi koysanız, o et kullanılamaz hale kazanç. Ertesi gün bir bakarsınız ki et yemyeşil olmuş, yenilemez gidişata gelmiş."

"İŞTEN OLMAYAN ŞAHISLARA KIYMA SÜRÜKLETMEYİN"

Etin yıkanarak arınılamayacağını vurgulayan Yalçındağ, et yıkanırsa, mümkün lekeliliğin etin her tarafına bulaşacağını dile getirdi.

Yalçındağ, bazı insanların Kurban Bayramı'nı "pastadan bir dilim kapmak" olarak gördüğüne işaret ederek, "Masanın üzerine bir kıyma aygıtı koyup 'Kurban eti çekilir' biçiminde afiş hazırlatıp bir gayrete girişiyorlar. Tarım ve Orman Bakanlığının genelgesine göre bu yasaktır. Etin yenilemeyecek yerlerini görüp siz üzerinden ayırmadığınız için kıyma sürüklediğinizde etin tamamına bu lekeliliği bulaştırırsınız. Bununla da kalmaz, arkadan gelen eti pak olan insanın etini de lekelersiniz. Dolayısıyla işten olmayan insanların bu cins uğraşlara girmesi yasaktır. Şayet böyle bir şey görüyorlarsa Alo 174'e ihbarda bulunsunlar. Biz buradan kazanılacak 5-10 liranın peşinde değiliz. Ehemmiyetli olan millete verilen hizmetin niteliğinin çoğalması." dedi.

Yurttaşın, bir kasap kadar bu işi öğrenemeyeceğini ifade eden Yalçındağ, hemen herkesin semtinde bir kasap bulunduğunu söyledi.

"20 BİN TON ET ZİYAN OLABİLİR"

Etlerin, yanlış kesimle ziyan edilmemesinin de ehemmiyet taşıdığını belirten Yalçındağ, şunları kaydoldu:

"200 bin tonluk etin yüzde 10'unun dahi kullanılamaz hale geldiğini düşünün, 20 bin ton. 5 milyonluk Ankara'nın 1 aylık et gereksinimi demek. İsraf dinimizce de haram. Kıyma sürüklemenin bize maliyeti 2 lira ortamında. Tasamız bundan para kazanmak değil, yurttaşın etini muntazamca, ağız tadıyla yemesi."
Yurttaşın pirzolasını da tam olarak kasaba getirmesi gerektiğini vurgulayan Yalçındağ, bir kuzuyu alıp kuşbaşı, kıyma, pirzola ve parça etini yapmanın en fazla 50 liraya mülk olduğunu bildirdi.

Yalçındağ, etin kasaptaki parçalara bölme operasyonu bitirildikten sonra birer tüketimlik olacak biçimde ufalanarak derin dondurucuya konulmasını nasihat etti. Yalçındağ, "Eti çıkartayım, bir kısmını kullanayım, kalanını tekerrür dondurayım demek yapılacak en büyük yanlışlardan biri. Yurttaşlarımız eti parçalara ayırarak derin dondurucuya koysunlar, kullanacaklarını çıkarsınlar. Bizim önerimiz bu." ifadelerini kullandı.

Kurban teninin ise tüysüz olan kısmına kaya tuzu dökülerek, iki tarafından katlayıp, rulo halde bağışının yapılması gerektiğini dile getiren Yalçındağ, "Bu bir ulusal mirastır. Buna dikkat etmemiz gerekli." diye konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir Yeniden binlerce bireyi dolandırdılar! Markette reyoncuydu Ferrari aldı!Bu nasıl aile! Bir kere daha gündemdeler... Bir cinayet daha...Tüm yapıtlarıyla ses getiren Dr. Budayıcıoğlu Hürriyet'te...

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın