Kurbanlık fiyatları belli oldu! Büyük 6 bin, küçükbaş 1300 liradan başlıyor

Kurbanlık fiyatları belli oldu! Büyük 6 bin, küçükbaş 1300 liradan başlıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurbanlık maliyetlerinin şehirlere ve canlı ağırlığa göre değişiklik göstermekle beraber, büyükbaşta…

Mevzubahisi maliyetlerin bayram yanaştıkça ve arzın durumuna göre de değişeceğine dikkati sürükleyen Bayraktar, Türkiye ortalamasına bakıldığında, büyükbaş hayvanların canlı ağırlık kg maliyetinin 29 lira 46 kuruş, küçükbaş canlı ağırlık kg maliyetinin ise 33 lira 36 kuruş olduğunu kaydoldu.

YEM FİYATLARI ARTTI

Bayraktar, maliyetlerin geçen seneye göre takribî yüzde 20 çoğaldığını söyledi. Bayraktar, satılamayan hayvanların Et ve Süt Müesseseyi tarafından üreticilerin yaptığı ek giderler de dikkate alınarak uygun maliyetten satın alınması teklifinde bulundu. Besicilik maliyetlerine de değinen Bayraktar, yem maliyetlerindeki çoğalışın kurbanlık maliyetlerini de etkilediğine dikkati çekti.

TENDEN 142 MİLYON TL

Bayraktar, standartlara uygun kesilmiş ve tuzlanmış yaş koyun teninin adetinin vasati 12 liraya satıldığını belirterek şunları kaydoldu: “Kurbanlıklardan toplam 177 milyon 600 bin liralık ten kazancı elde edilecektir. Fakat kurbanlıklar çoğu yerde ehil olmayan bireyler tarafından kesildiği için ne yazık ki tende yüzde 20 ortamında ekonomik kayıp oluşmaktadır. Kurban Bayramı'nda ekonomiye kazandırılan ten satış kıymeti 142.1 milyon lira ortamındadır."

ÇADIR KİRALARI ÇOK YÜKSEK

Kurbanlık satmak isteyen yetiştiricilerin, megakentlerde her ilçede değişik olmak üzere satış yerlerine çadır kirası ödediğini, maliyetlerin şehirlere ve ilçelere göre değişiklik gösterdiğini belirten Bayraktar, şunları ifade etti: "Kurban satıcıları 15 gün kaldıkları vakitte Ankara'da 4 bin lira ile 6 bin 500 lira, İstanbul'da 16 bin lira ile 22 bin lira, İzmir'de 5 bin lira ile 7 bin 500 lira arasında çadır kirası ödemektedirler. Hayvan satış yerleriyle alakalı olarak belediye başkanlarımız muhtemelse buralardan fiyat almasınlar ya da uygun maliyetten kiralasınlar."

KASAPLARA 664 MİLYON TL

Kurban Bayramı'nın kasaplar için ehemmiyetli bir kazanç kapısı olduğuna işaret eden Bayraktar, "Kasaplar, hayvanları kesme, yüzme, ayrılma gibi işler için küçükbaşta vasati 200 lira, büyükbaşta ise vasati 800 lira ortamında fiyat almaktadır. Kurbanlıkların yarısının kasaplar tarafından fiyatı karşılığında kesileceği varsayımıyla bu bayram kasapların hasılatının toplamda 664 milyon lirayı bulması beklenmektedir" ifadelerini kullandı.

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın