Kuşadası'nda siyah yılan paniği! Uzmanlardan flaş uyarı

Kuşadası'nda siyah yılan paniği! Uzmanlardan flaş uyarı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde değişik noktalarda görülen siyah renkli yılanlar evham ve huzursuzluğa yol açtı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Beğenenler Derneği EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Baharın…

Kuşadası’nın değişik semtlerinde son günlerde görülen siyah renkli yılanlar bölge ulusu arasında kaygıya yol açtı. Takribî 3 metre uzunluğunda olan yılanlarla alakalı ihbarların çoğalması üzerine EKODOSD derneği bir çalışma başlattı. Çalışmada, dernek başkanı Bahattin Sürücü ve birliktesiki uzman takım, dün yılanların son görüldüğü Alacamescit Semti’ne giderek saha tahlili yaptı. Yapılan araştırmada yılanların Latince ismi ’Dlichophis Jugularis olan zehirsiz bir cinse ait olduğu tanımlandı.

Kuşadasında siyah yılan paniği Uzmanlardan flaş uyarı

’NETLİKLE ÖLDÜRMEYİN’

Yılanların kış uykusundan uyanma süresinin, koronavirüs salgını sebebiyle bütün kapanma yarıyılına denk geldiğini belirten Bahattin Sürücü, "Kuşadası’nda görülen zehirli olmayan kara yılanların tutumları sıradan. Baharın gelmesiyle beraber kış uykusundan uyandıkları için kendilerini göstermeye başladılar. Yılanları görenlerin soğukkanlı kalması ve onları rahatsız etmemeleri çok ehemmiyetli. Zehirsiz oldukları için insanlara hasar vermeleri olası değil. Bu sebeple netlikle öldürmeyin. Doğayı bütüncül olarak gözetmek ve yaban yaşamı için hayvanlara yer vazgeçmek zorundayız. Pandemi gösterdi ki natürel hayata müdahale edildiğinde bunun en büyük hasarını insanlık sürüklüyor" diye konuştu.