Kuyumcunun gasp oyunu

Kuyumcunun gasp oyunu

Borçlarını ödeyemeyen kuyumcu Uğur Şabanoğulları, kiralık gaspçı tutarak büyük kısmı emanet vazgeçilen dükkânındaki takribî 700 bin liralık altını atattı. Polis, kuyumcu ve kiraladığı gaspçının oyununu,

İstanbul Küçükçekmece’de Uğur Şabanoğulları, 31 Kanarya Semti’nde kuyumcu dükkânı işletiyordu. 24 Aralık 2021 günü polisi arayarak gaspa uğradığını, gaspçının altınları alarak kaçtığını ihbar etti. İhbar üzerine Asayiş Şube Gasp Ofis Amirliği takımları kısa vakitte kuyumcuya gitti. Şabanoğulları, müşteki olarak verdiği ifadede, “Sabah 08.30 gibi dükkânımı açtım. İçeri girince kepengi diz boyuma kadar geri indirdim. Kepengi indirdiğim sırada içeri maskeli bir birey girdi. Elindeki siyah bir poşet içerisinde bana bir cisim göstererek beni arka taraftaki kasaya götürdü. Kasadaki altınları alarak kaçtı” dedi.

Takımlar, hemen güvenlik kamera görüntülerini alarak tahlile aldı. Görüntülerde, içeri giren gaspçı, kuyumcuya bir tekme vuruyor ve kasanın bulunduğu dükkânın arka tarafına götürüyordu. Görüntüleri izleyen deneyimli polislerin ilk dikkatini sürükleyen şey kuyumcunun soygun sırasındaki çok sakin tutumları oldu. Gaspçının davranışları da alışıldık gaspçı tutumları değildi.

'TASARIYI BERABER YAPTIK'

Polisin dikkatini sürükleyen başka bir mevzu ise çalınan altınların çoğunun emanet vazgeçilen altınlar olmasıydı. Bu detayların altını çizerek anekdot eden polisler, gaspçıya yöneldi. Kamera görüntülerinden kimliği tanımlanan Halil Alpsoy 28 tertip edilen harekâtla evvelki gün tutuldu. Polisin, görüntülerde asılcı olmayan tutumlardan yola çıkarak başladığı sorguda Alpsoy her şeyi itiraf etti. Halil Alpsoy ifadesinde, “Uğur Şabanoğulları, soygun için beni kiraladı. Tasarıyı beraber yaptık. Bana bu iş karşılığında 40 bin lira vereceğini söyledi ama onu da vermedi” dedi. Kiralık gaspçının itirafları üzerine kuyumcu Şabanoğulları da nezaretine alındı. Şabanoğulları’nın erittiği altınları satarak borçlarını ödediği ortaya çıktı. Emniyet’teki sorgularının ardından adliyeye çıkarılan Şabanoğulları ve Alpsoy hapsedilerek cezaevine sevk edildi.