Kuzey Ege'de şelaleler bile dolu... Zeytinlikler otopark oldu!

Kuzey Ege'de şelaleler bile dolu... Zeytinlikler otopark oldu!

Bayram tatili için Ege’nin kuzeyini seçim edenler sahilleri ve akarsu kenarlarını yerleşim yakaladı. Altınoluk, Akçay, Ayvalık ve Sarımsaklı’da plajlar bütün kapasite çalışırken bölgedeki şelale…

Yerli turist bayram tatilinde Ege ve Akdeniz kıyılarına akın etmeye devam ediyor. Turizm bölgeleri tarihinin en kalabalık günlerini yaşıyor. Bayram evvelinde turizmciler 10 milyon yerli turistin sahil bölgelerine akın edeceğini belirterek, ‘Rezervasyonsuz gelmeyin’ ihtarında bulunmuştu. Ancak bu ihtarı dinlemeyip rezervasyon yaptırmadan yola çıkanlar kalacak yer bulmakta güçlük sürüklüyor. Arife ve bayramın ilk günü yaşanan kasvet ise yalnızca konaklama yeri ile hudutlu kalmadı. Sahiller başta olmak üzere Ege’nin kuzeyinde şelale ve kanyon gibi turistik yerlerde de adım atacak yer yoktu. Plajlarda ise boş şemsiye bulmak neredeyse imkânsızdı.

ZEYTİNLİKLER OTOPARK...

Biz de tatil bölgelerinin nabzını yakaladığımız yolculuğumuzda Bozcaada’nın ardından Altınoluk, Ayvalık ve Sarımsaklı gibi bölgelere de uğradık. Genel olarak otobanlarda bir trafik sıkışıklığı olmasa da yazlıkların yoğun olduğu ve turizm hareketinin yükseldiği ilçe ve belde girişlerinde taşıtlar uzun kuyruklar oluşturuyordu. Bu vasıta kuyrukları tüm sahil süresince devam ederken, ilçelerde otoparklarda yer kalmamış gidişatta. Öyle ki tatilcilerin yürüyüş yapmak, resim sürükletmek, ferahlamak ve mangal yapmak için geldikleri akarsularda ve kanyon girişlerinde zeytinlikler dahi dev otoparklar haline gelmişti.

Kuzey Egede şelaleler bile dolu... Zeytinlikler otopark olduŞahinderesi Kanyonu

ESNAF ÇOK MEMNUN

Altınoluk’ta bulunan Şahinderesi Kanyonu ise hem yerli turistin hem de gurbetçi yurttaşların akınına uğradı. Kanyon süresince yürümek için bölgeye gelen yurttaşlar suyun içinde kuyruk oluştururken, buradaki yoğunluk dünyaca ünlü Saklıkent Kanyonu’ndaki görüntüleri aratmadı. Turizm bölgelerinde konuştuğumuz otel, lokanta, market, kasap ve armağanlık eşya satan esnaf ise bu yoğunluktan oldukça memnun olduklarını belirtti. Özellikle gündüz denizde müddet geçiren ve akşamları çarşıya inen yerli turistin yöresel mahsullere büyük alaka gösterdiğini belirtti.

Kuzey Egede şelaleler bile dolu... Zeytinlikler otopark oldu

CÜMBÜŞÜN ADRESİ CUNDA

Ayvalık bölgesine tatile gelenler gece eğlenmek için daha çok Cunda’yı seçim etti. Ayvalık’ta da sahil şeridinde ciddi bir bayram hareketi vardı. Maliyetlerin geçen seneye göre yüzde 25-30 daha fazla olduğunu belirten esnaf, “Otellerde doluluk oranlarımız yüzde 90’ın üzerinde. Bizim için turist başına düşen tüketme de çok ehemmiyetli.

Kuzey Egede şelaleler bile dolu... Zeytinlikler otopark olduCunda Adası

Bu bayram o mevzuda, öteki yarıyıllara göre daha iyi geçiyor. En düşük oda fiyatları 500 liradan başladı. Dolulukların bayram sonrasında da yüzde 80 ile devam etmesini bekliyoruz. Yoğunluğun bayramdan sonra da devam etmesi bizlere hafifletecektir” ifadesini kullandı.

: İlginize Sürükleyebilir Rumlar birbirine düştü... Tarihi atağın ardından Hürriyet o semtte! Dördüncü dalga haykıra haykıra geliyor! Uzmanlardan flaş ihtarlar..."Bize sığınanlara 'konuta dön' diyemeyiz"