Kuzey Kore atağa kalktı... Bir haftada iki füze ateşlediler

Kuzey Kore atağa kalktı... Bir haftada iki füze ateşlediler

Kuzey Kore'nin balistik füze olduğu düşünülen yeni bir fırlatma hakikatleştirdiği bildirildi. Füze sınaması geçen hafta yapılan test fırlatmasından hemen sonra geldi. Kuzey Kore'nin bu davranışı gerek

Geçtiğimiz hafta hakikatleştirdiği hipersonik füze sınaması ile beynelmilel kamuoyunun tepkisini sürükleyen Kuzey Kore'nin balistik füze olduğu düşünülen yeni bir fırlatma hakikatleştirdiği bildirildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı füzenin bu sabah 07.27'de Japon Denizi'ne doğru ateşlendiğini açıkladı. Japonya hükümetinin de doğruladığı son sınamanın ardından füzenin ülkenin münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğü ve gemilere ve uçaklara rastgele bir hasar vermediği ifade edildi.

JAPONYA HÜKÜMETİ ALARMA GEÇTİ

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, yinelenen füze sınamalarını "üzücü" olarak nitelendirirken, ülkesinin Pyongyang'ın askeri faaliyetlerini yakından izlemeyi sürdüreceğini vurguladı. Alakalı bakanlara deniz ve havayolu güvenliğini sağlama ve mevzuyla alakalı detaylı bilgi toplama yönergeyi veren Kishida, bir acil vaziyete karşı hazırlıklı olunması çağrısında bulundu.

Japonya Korunma Bakanı Nobuo Kishi ise detayların Amerika Birleşik Devletleri ve değişik paydaş ülkelerle yakın işbirliği içinde araştırıldığını ifade etti. Öngörülemez büyümelerin yaşanmaması için lüzumlu tüm ihtiyatları alacaklarının altını çizen Kishi, Japonya Öz Korunma Kuvvetleri'ne SDF bilgi toplama yönergeyi verildiğini de sözlerine ilave etti.

Gözden KaçmasınKuzey Koreden sürpriz füze denemesi Televizyonlardan izlediler...Kuzey Kore'den sürpriz füze sınaması! Televizyonlardan izlediler...Haberi Görüntüle

Kuzey Kore atağa kalktı... Bir haftada iki füze ateşlediler

KUZEY KORE’NİN FÜZE SINAMALARI SÜRÜYOR

Geçtiğimiz hafta yeni bir test asıllaştıran Kuzey Kore füze sınamasını doğrulamış, Milli Korunma Bilimleri Yüksekokulu liderliğinde geliştirilen yeni bir hipersonik füzenin test edildiği bildirilmişti.

700 km uzaklıktaki niyetin galibiyet ile vurulduğu kaydedilen haberde, füze sınamasına iktidardaki Emekçi Partisi ve Milli Korunma Bilimleri Yüksekokulu idareyicilerinin de katıldığı vurgulamıştı.

Ayrıca füzede kullanılan yakıt teknolojisinin zorlu kış şartlarında kullanımının da galibiyet ile test edildiği duyurulmuştu. Pyongyang'ın teşebbüsü başta Güney Kore, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere beynelmilel kamuoyunu alarma geçirmişti.

KITLIK, PANDEMİ, EKONOMİK KRİZ...

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, yeni sene siyasetlerini duyurmak için senenin son gününde iktidar partisi buluşmasında kürsüye çıkmıştı. Ancak dikkatler liderin söylediklerinden daha çok görüntüsüne odaklandı.37 yaşındaki lider şimdiye kadar hiç görünmediği kadar zayıf görünüyordu...

Ciddi bir besin kıtlığı ile karşı karşıya olan ülke son yarıyılda ayrıca Kovid karantinaları, nükleer silah programı üzerindeki yaptırımlar ve natürel afetlerin neden olduğu karışık ekonomik krizlerle boğuşuyor.

 

Kuzey Kore atağa kalktı... Bir haftada iki füze ateşlediler

DİKKAT TOPLAYAN YORUM: KİM'İN SON HALİ ULUSUN KALBİNİ KIRIYOR

Liderlerinin bütün de krizin ortasında gelen son görüntüsü Kuzey Kore milletinin odak noktası haline geldi. Devlet televizyonu, Kuzey Kore'nin 25 milyonluk popülasyonunun çoğunun ülke çapında açlık ve sistematik baskıyla gayret etmesine karşın, Kim'in 'bir ten bir kemik' vaziyetinin ulusun kalbini kırdığını iddia etti.

 

Gözden KaçmasınKuzey Kore: Hipersonik füze denemesi yaptıkKuzey Kore: Hipersonik füze sınaması yaptıkHaberi Görüntüle

HÜKÜMET YETKİLİLERİ: ÜLKESİ İÇİN DAHA AZ YİYOR

Kim'in sıhhatiyle alakalı son yarıyılda ortaya atılan bir çok iddianın peşinden gelen görüntü ülkede bir kesimin liderlerinin sağlık meseleleri olduğunu düşünmesine yol açtı ancak hükümet yetkilileri Kim'in sağlıklı olduğunu iddia ederek, liderin 'ülkesi için' daha az yediği mevzusunda ısrar ettiler.

ANALİSTLERE GÖRE BİR STRATEJİ

Öte yandan analistler, Kim Jong Un'un besbelli kilo kaybının, besin kıtlığı sırasında 'ülkeye destek etmek için daha az yeme' çağrısının bir lideri olduğunu iddia ediyor. Kim yaptığı 'az yeme' çağrısına ilk kendi uyuyor ve yurttaşların bu mevzuda şikayet etmesinin önüne geçiyor.

 

Kuzey Kore atağa kalktı... Bir haftada iki füze ateşlediler

VAHİM BİR BESİN KITLIĞI YAŞANIYOR

Geçen sene, Kuzey Kore hayati mahsullere hasar veren ve suratlarca aileyi konutsuz vazgeçen şiddetli bir su baskın yaşadı. Bu sene de mahsuller kuraklık ve ardından gelen su baskın sebebiyle hasar gördü. Ülkede devam eden vahim besin kıtlığının, genel heyet buluşmasında alınan kararları etkileyip etkilemeyeceği henüz belirli değil.

Gözden KaçmasınBir ay dayanamaz demişlerdi 10 yıl bitti Ağabeyine bile acımayan Kim Jong Un ve dünyayı neler bekliyor"Bir ay dayanamaz" demişlerdi 10 sene bitti! Abisine dahi acımayan Kim Jong Un ve dünyayı neler bekliyor?Haberi Görüntüle