Kuzey Kore dünyaya aldırış etmiyor! Yeni yılın ilk ayı bitmeden üçüncü füzeyi attılar

Kuzey Kore dünyaya aldırış etmiyor! Yeni yılın ilk ayı bitmeden üçüncü füzeyi attılar

Kuzey Kore dünyadan gelen tüm tepkilere ve ağır yaptırımlara karşın, henüz 2022 senesinin ilk ayı bitmeden üçüncü füze sınamasini asıllaştırdı. Japonya ve Güney Kore'nin yakından takip ettiği bu riskli

Kuzey Kore'den balistik füze olduğu düşünülen yeni bir silah sınamasinin reelleştirildiği bildirildi.

Yeni sene ile beraber savunma teknolojilerine müteveccih sınamalara sürat veren Kuzey Kore, bir silah testi daha asıllaştırdı. Japonya ve Güney Kore Sahil Güvenlik Güçleri, yerel saat ile 14.55'de Pyongyang'dan yeni bir füze ateşlendiğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri ile iş birliği içinde fırlatılan yeni füzenin tahlil edildiği belirtilirken, hava yolu ve deniz trafiği güvenliğine ait bilgilerin doğrulanmaya çalışıldığı da ifade edildi.

Son sınama, Kuzey Kore'nin bu sene asıllaştırdığı 3'üncü füze sınamasi olarak kayıtlara geçti.

Gözden KaçmasınKuzey Koreli bilgisayar korsanları 400 milyon dolar değerinde kripto para çaldıKuzey Koreli bilgisayar korsanları '400 milyon dolar bedelinde kripto para çaldı'Haberi Görüntüle

BU AY ÜÇÜNCÜ SINAMA

Pyongyag, 5 Ocak tarihinde hipersonik bir füze sınamasi asıllaştırmış, 700 km uzaklıktaki tanımlanmış hedefin zafer ile vurulduğu açıklanmıştı. Başka bir hipersonik füzeyi daha 11 Ocak’ta ateşleyen Kuzey Kore yönetimi, devlet medyası aracılığıyla yaptığı açıklamada bin km uzaklıktaki hedefin zaferli biçimde hedef alındığını duyurmuştu.

Öte yandan son sınamanın geliştirilen hipersonik silah sisteminin genel teknik özelliklerinin son doğrulamasını hedeflediği belirtilirken, hipersonik füze geliştirme çalışmalarının ülkenin 5 senelik savunma tasarısında en yüksek stratejik ehemmiyete sahip olduğu hatırlatılmıştı.

PYONGYANG'IN EN EHEMMİYETLİ SİLAHLARINDAN BİRİ

Pyongyang yönetimi, geçen sene Eylül ayında ilk kere hipersonik füze sınamasi asıllaştırmış, 5 mach 6.125 kilometre/s ve daha yüksek hızlarda yol alan ve ses süratinden 1.235 kilometre/s takribî 5 kat daha süratli hareket edebilen hipersonik füzeler bir kere daha dünya gündemine oturmuştu.

Geleneksel savunma sistemleri tarafından tespit edilmesi imkansız olan hipersonik füzelerin, geleceğin savunma teknolojisi olarak görüldüğü de kamuoyuna yansımıştı.

Gözden KaçmasınKuzey Kore silah denemesini doğruladı... Kim bizzat izlediKuzey Kore silah sınamasini doğruladı... Kim bizzat izledi!Haberi Görüntüle

BLİNKEN: KUZEY KORE’NİN DİKKAT SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken Kuzey Kore’nin arkası arda balistik füze sınamaları hakkında yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’nin dikkat sürüklemeye çalıştığını düşünüyorum” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Kore’nin füze sınamaları hakkında açıklamalarda bulundu. Blinken yaptığı açıklamada, “Birkaç ay evvel Kuzey Kore’ye, Kore Yarımadası’nın tamamen nükleer silahlardan arındırılmasına müteveccih hazır olduğumuzu belirttik ancak maalesef Kuzey Kore bu tekliflere cevap vermemekle kalmayıp füze sınamalarına devam etti. Bu son derece istikrarsızlaştırıcı bir şey” dedi.

Bakan Blinken, Kuzey Kore’nin dikkat sürüklemeye çalıştığını düşündüğünü belirterek, “Bunu geçmişte yaptı muhtemelen de yapmaya devam edecek. Ancak bağlaşıklarımız ve ortaklarımızla, onların ve bizim gerektiği gibi korunduğumuzdan ve Kuzey Kore'nin bu eylemlerinin sonuçlarına çok dikkat ediyoruz" diye konuştu.

Gözden KaçmasınSon dakika... Kuzey Korenin gizli liderinden ürküten sözler Böyle tehdit etti...Son dakika... Kuzey Kore'nin saklı liderinden ürküten sözler! Böyle tehdit etti... Haberi Görüntüle

Amerika Birleşik Devletleri, 5 KUZEY KORELİYE YAPTIRIM UYGULAMIŞTI

Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz senenin eylül ayından bu yana asıllaştırılan en az altı füze sınamasine cevap olarak dün 5 Kuzey Koreliye yaptırım uygulamıştı. Geçtiğimiz pazartesi günü hakikatleşen en son fırlatmanın gelişmiş bir hipersonik füze olduğu bildirilirken, füzenin Japonya Denizi'ne düştüğü açıklandı. Amerika Birleşik Devletleri Hint-Pasifik Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, füzenin Amerika Birleşik Devletleri için hiçbir tehdit oluşturmadığını ifade edilmesine karşın Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi Batı kıyılarından ticari uçuşları geçici olarak durdurdu.

Uzmanlar, Kuzey Kore'nin devam eden füze sınamalarının, Kuzey Kore Lideri Kim Jung Un'un geçtiğimiz senenin ocak ayında ileri teknolojiyi test etmek için tanımladığı bir siyasetin parçası gibi göründüğünü ifade etti.

Gözden KaçmasınKuzey Korenin füze denemesine ABDden yaptırım geldiKuzey Kore'nin füze sınamasine Amerika Birleşik Devletlerinden yaptırım geldiHaberi Görüntüle