Kuzey Kore'den Biden'a yanıt!

Kuzey Kore'den Biden'a yanıt!

Kuzey Kore, Pyonyang yönetimi ve nükleer programıyla alakalı taktiğini açıklamaya hazırlanan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın idaresini kendilerine düşmanca politika yürütmekle…

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Washington'dan son yarıyılda gelen açıklamaların Joe Biden'ın "düşmanca politikayı" sürdürmeye gayeli olduğunu gösterdiğini belirtti.

Öte yandan Biden’ın laflarına en sert cevap ise Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo Jong’dan geldi.

Aynı zamanda hükümette üst seviye bir misyonda olan Kim Yo Jong, Amerika Birleşik Devletlerinin bölgedeki bir numaralı bağlaşığı Güney Kore’yi tenkit eterek şu ifadeleri kullandı;

'Güney Kore’ye kaçanlar Kuzey Kore’ye doğru içinde para olan balonlar gönderdi. Bu kabul edilemez. Güney’deki insan artıklarının yaptıkları saldırılar ülkemiz için çok ciddi bir tehdit oluşturuyor ve buna cevabımız ağır olacak.'

Biden hafta içinde Kuzey Kore'nin nükleer programının küresel güvenliğe "ciddi bir tehdit" olduğunu söylemiş ve Beyaz Saray'ın Kuzey Kore karşı "kalibre edilmiş" bir yaklaşım özümseyeceğini söylemişti.

Lafçı Jen Psaki de Amerika Birleşik Devletleri siyasetinin gözden geçirilmesinin bitirildiğini ve Biden'ın Kuzey Kore'yi nükleer programını terk etmeyi sınayıp, bunu muvaffak olamayan geçmişteki dört idarenin tecrübelerinden ders aldığını söylemişti.

Psaki "Siyasetimiz büyük bir pazarlık yapmaya odaklanmayacak ya da stratejik sabra direnmeyecek" demiş, bunun yerine Amerika Birleşik Devletlerinin bir yandan "diplomasiye sarih ve sınayacak kalibre edilmiş bir yaklaşım" özümserken, değişik yandan bağlaşıklarının güvenliklerini artırma mevzusunda ilerleme kaydolacağını söylemişti.

Amerika Birleşik Devletlerinin yakın gelecekte Japon ve Güney Koreli milli güvenlik danışmanlarını Washington'a davet etmesi bekleniyor.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Biden'ın Kongre'ye yaptığı konuşmada nükleer program mevzusunda yaptığı açıklamanın "hoş görülemez" ve "büyük bir gaf" olduğu kaydolundu.

Dışişleri Bakanlığı Amerika Birleşik Devletleri İşleri Bölümü'nden Kwon Jong-gun "Açıklaması Amerika Birleşik Devletlerinin yarım asrı aşkın bir vakittir Kuzey Kore'ye yaptığı gibi düşmanca bir siyaset izlemeye gayeli olduğunu net bir biçimde gösteriyor" dedi.

Biden Kongre'de, göre başındaki 100 günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ve İran'ın nükleer programlarının "Amerikan güvenliği ve dünyanın güvenliğine "ciddi tehditler oluşturduğunu" söylemişti.