Liderler arasında 'kırmızı çizgi' savaşı... İşte Rusya ve Ukrayna'nın şartları

Liderler arasında 'kırmızı çizgi' savaşı... İşte Rusya ve Ukrayna'nın şartları

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile 24 Şubat'ta başlayan savaş son sürat devam ederken bir yandan da diplomasi savaşı veriliyor. Ülkenin doğusunda yoğunlaşan çatışmaların bitmesi için teşebbüsler

Dünyanın gözü kulağı haftalardır Ukrayna'dan gelen haberlerde. Ülkedeki savaş can almaya devam ederken Rus ordusu rotasını doğuya çevirmiş gidişatta.

Çünkü savaşın ilk gününden beri başşehir Kiev'i düşürmeye çalışan ancak galibiyetli olamayan Rusya'nın doğuda süratli bir zafer kazanmayı tasarladığı belirtiliyor.

Bu bölgede yoğunlaşan çatışmaları sona erdirmek için diplomatik gayret sürat kesmeden sürerken iki ülke arasında deyimi caizse 'kırmızı çizgi' savaşları yaşanıyor.

ZELENSKİ ŞARTLARINI AÇIKLADI

Rusya'nın barış koşullarının ortaya çıkmasının ardından Ukrayna'dan da beklenen saldırı geldi. Ukrayna Devlet Başkanı barış görüşmeleri için 'kırmızı çizgisini' açıkladı.

Rusya ile tüm diplomatik köprülerin atılmadığının altını çizen Zelenski, barış görüşmelerinin galibiyetli olması için Rusya'nın evvel 23 Şubat'taki işgalinden evvel elinde yakaladığı topraklara geri dönmesi gerektiğini vurguladı.

Zelenski, 'Geri çekilmeleri gerekiyor. Bu gidişatta her şeyi basmakalıp bir biçimde kavgaya başlayabiliriz' dedi. Ukrayna lideri Rusya'ya toprak vermenin söz konusu olmadığını da belirtti.

PUTİN'İN ŞARTLARI NELER?

Batı basınının Kremlin kaynaklarına direndirdiği haberlere göre, Moskova'nın ülkedeki savaşın sona ermesi için 6 koşulu bulunuyor.

Tarafsızlık ilkesini benimseyen ülke, bu siyaset gereğinde rastgele bir çatışmaya müdahil olmaz. Bu prensibi benimseyen ülke ayrıca uluslararası meselelerde de tarafsız davranır.

Rusya, Ukrayna'nın NATO'ya girmemesi ve tarafsızlığını koruması gerektiğini belirtiyor. 2014'te işgal edilen Kırım'ın Rusya'nın bir parçası olarak tanınmasını arz eden Moskova, Donetsk ve Lugansk millet cumhuriyetlerine de bağımsızlık verilmesini istiyor.

Ukrayna'nın Rusya'ya tehdit oluşturan silahlardan arındırılması gerektiğini belirten Moskova, Rusçanın Ukrayna'da ikinci dil olarak tanınmasını istiyor.

Rusya'nın Rusçanın kullanımını yasaklayan yasaların kaldırılmasını da arz ettiği belirtiliyor.

'RUSYA ZAFERDEN ÇOK UZAK'

Putin'in bir süredir 9 Mayıs'a kadar Ukrayna'da bir zafer kazanılmasını istediği belirtiliyor.

Çünkü Rus liderin bu sayede Zafer Günü olarak kutlanan 9 Mayıs'ta bunu bir iç siyaset malzemesi haline getirerek savaşa olan desteği artırmayı tasarladığı düşünülüyor.

Ancak uzmanlar Rusya'nın bu tasarısının asıllıktan çok uzak olduğunun altını çiziyor.

King's College, Londra'da çatışma ve güvenlik profesörü olan Tracey German, askeri ve siyasi zafer arasında büyük bir fark olduğunu kaydoldu.

Liderler arasında kırmızı çizgi savaşı... İşte Rusya ve Ukraynanın şartları
 

Al Jazeera'ya konuşan German, 'Savaş alanlarında kazanılabilir ama siyasi olarak kazanılamaz. Ve askeri olarak kazanmaktan çok uzaklar' dedi.

NAZİ ALMANYASI’NIN RUSLARA TESLİM TARİHİ

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Nazi Almanyası’nın kayıtsız şartsız teslimiyetini imza attığı tarih olan 9 Mayıs, Sovyetler Birliği tarafından Zafer Günü ismiyle bayram olarak kutlanıyordu.

Bu kutlama, Rusya Federasyonu tarafından devralındı. Almanya, sıradanda 8 Mayıs 1945’te akşam müddeti resmi olarak teslim olmuş, Berlin’deki Alman Parlamentosu’na Reichstag Sovyet sancağı çekilmişti.

Ancak o sırada Moskova saatiyle tarih, 9 Mayıs olduğu için kutlamalar da her sene o gün tertip ediliyor. Kutlamalara, başşehir Moskova’daki Kızıl Meydan’da askeri eforun sergilendiği geçit merasimi damga vuruyor.