Liderlerden uluslararası pandemi anlaşması çağrısı! ABD ve Çin mektubu imzalamadı

Liderlerden uluslararası pandemi anlaşması çağrısı! ABD ve Çin mektubu imzalamadı

Aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel'in de olduğu 24 lider ile…

Liderler, dünyanın dört bir yanında yayın yapan bazı gazetelere yolladıkları çağrı metninde, koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığının, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana insanlığın karşı karşıya geldiği en güçlü kriz olduğunu vurguladılar.

Liderler insanlığın başka bir sıhhat kriziyle karşı karşıya gelmesinin yalnızca zaman sorunu olduğuna işaret ettiler ve Covid salgınının, "herkes güvende olmadan kimsenin güvende olamayacağını" gösterdiğini kaydoldular.

İngiltere'de Daily Telegraph, Fransa'da Le Monde, İspanya'da El Pais'in aralarında bulunduğu bir hayli gazetede yayımlanan mektupta liderler, insanlığın şu an içinde bulunduğu gidişatı İkinci Dünya Savaşı sonrasına benzetiyor.

Mektupta, iki dünya savaşının yarattığı imhanın ardından liderlerin beynelmilel bir sistem oluşturmak üzere toplandıklarını anımsatılıyor:

"Emeller emindi: Ülkeleri yalıtım ve milliyetçiliğin albenisini eksiltecek biçimde bir araya getirmek, sadece dayanışma ruhu ve işbirliği ile üstesinden gelinebilecek sorunları çözmek."

Liderler şimdi de aynı ruh ile ülkelerin "salgın hastalıkları evvelden hipotez etmek, önlemek, tespit etmek, değerlendirme ve tesirli çözümler üretemek üzere sıkı işbirliği içinde" hareket etmeleri gerektiğini söylüyor.

Bunun mümkün salgın tehditleri karşısında insanların çok daha ivedi uyarılmasını sağlayacağı, bilgi paylaşımı ile geliştirilecek aşı ve rehabilitasyonlarla gözetici malzemelerin daha aktif bir biçimde yapılmasına katkı sağlayacağı kaydediliyor.
Liderler artık hiç bir ülkenin ya da beynelmilel kuruluşun tek başına bu cins büyük sıhhat krizleriyle baş edemeyeceğinin anlaşıldığını vurguluyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, mektuba imza atan liderler arasında bulunmuyor.