Lili ile saraya zeytin dalı

Lili ile saraya zeytin dalı

İngiltere Prensi Harry ile eşi Meghan Markle’ın ikinci çocukları dünyaya geldi. Geçtiğimiz aylarda bir dizi görüşmeyle Krallık Ailesi’ni hedef alan çiftin kızlarına verdikleri ‘Lilibet Diana’…

İNGİLİZ Krallık Ailesi’ndeki unvanlarından bırakarak Amerika Birleşik Devletleri’ye yerleşen ‘isyankar çift’in, bir kız bebeği dünyaya geldi. Bebeğe ‘Lilibet Diana Mountbatten Windsor’ ismi verilirken, mevzubahisi adın hem Kraliçe 2. Elizabeth’e hem de 1997 senesinde trafik kazasında hayatını yitiren Prens Harry’nin annesi Prenses Diana’ya referans vermesi dikkat çekti. ‘Lilibet’ ya da kısa haliyle ‘Lili’, Kraliçe 2. Elizabeth’in takma ismi olarak öğreniliyor.

KRALLIK’TEKİ ÜÇÜNCÜ DİANA

Hakikatinde Prens Harry’nin abisi Prens William ile eşi Kate Middleton da, kızları Prenses Charlotte’a ‘Diana Elizabeth’ adlarını vermişti. Ancak Harry-Meghan çifti, Kraliçe’nin ‘Elizabeth’den uyarlanan takma ismini seçim etti. Bir öbür nokta da, çiftin bir vakit evvel Krallık Ailesi’ni karşılarına alacak açıklamalar yapmaları sonrasında böyle bir adım atması. Prens Harry ile Meghan Markle’ın, gebelik zamanınca Amerika Birleşik Devletleri’de verdiği ve İngiliz Krallık Ailesi’ni hedef alan görüşmelerine karşılık, bu adımın Buckingham’a uzatılan bir ‘zeytin dalı’ olduğu belirtiliyor. Meghan Markle, müzakerenin bir kısmında Krallık Ailesi’ni ırkçılıkla yargılamıştı.

PRENSES UNVANI VERİLMEDİ

MEVCUT tertip etmeye göre, Lili doğrudan prenses unvanı alamıyor. Krallık ailesinde prens ve prenseslik gibi unvanların uygulanmasına ait kaideler, Kral Beşinci George’un Kasım 1917’de yayımladığı krallık beratı ile tanımlanmış vaziyette. Galler Prensi’nin en büyük oğlunun en büyük oğlu dışında, hükümdarın torunlarına prens ya da prenseslik unvanı verilmiyor. Ya da bunun için kraliçenin özel insiyatif alması gerekiyor. Şu anki vaziyette, Prens William’ın en büyük oğlu Prens George doğrudan bu unvanı alabildi. Ancak Prens William’ın ikinci ve üçüncü çocukları Prenses Charlotte ile Prens Louis, Kraliçe’nin izniyle bu unvanları aldı. Ancak Kraliçe, Harry-Meghan çiftinin ilk çocukları Archie için bunu yapmadı. Hem Archie hem de Lilibeth Diana, Prens Harry’nin babası Veliaht Prens Charles kral olarak tahta geçtiği takdirde, doğrudan hükümdarın torunları olarak bu unvanları almaya hak kazanacak.