Lise öğrencisine 3 yıl boyunca kâbusu yaşattı! Tacizcisini öldürdü: İşte savcılıktaki ifadesi

Lise öğrencisine 3 yıl boyunca kâbusu yaşattı! Tacizcisini öldürdü: İşte savcılıktaki ifadesi

Kars'ın Arpaçay ilçesinde, kendisini 3 yıldır taciz ettiği iddiasıyla Birdal Doğan'ı 40 mahalle alanında öldüren lise talebesi A.E. 17 hakkında iddia belgesi hazırlandı. A.E.'nin, savcılıktaki ifadesinde,

Vaka, 1 Mart'ta Arpaçay ilçesi Kardeştepe Mahallesi'nde alana geldi. Şehit Engin Yılmaz Anadolu Lisesi 11'inci sınıf talebesi A.E., bir vakittir 'Seni kaçıracağım, seninle evleneceğim' diyerek kendisini rahatsız ettiğini öne sürdüğü Birdal Doğan'ı, köy alanındaki çeşmenin yanında gördü. A.E., hayvanları sulayan Doğan'ı, babasına ait ruhsatsız silahla vurdu. Bedeninin muhtelif yerlerine 4 mermi isabet eden Doğan, vaka yerinde yaşamını kaybetti. Köylülerin ihbarıyla bölgeye jandarma ve sağlık takımları sevk edildi. Doğan'ın cansız vücudu, otopsi yapılmak üzere Harakani Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı. Jandarma takımları, A.E.'yi evinde silahla nezaretine aldı. Jandarmadaki harekâtlarının ardından adliyeye sevk edilen A.E., çıkarıldığı egemenlikçe hapsedilerek cezaevine sevk edildi.

A.E.'nin, savcılıktaki ifadesinde, "Beni bir vakittir rahatsız ederek, 'Seni kaçıracağım, seninle evleneceğim' diyordu. Bu sözleri beni rahatsız ediyor ve korkutuyordu. Vaka günü köy alanındaki çeşmeye gittim. Konutu karşıda olan Birdal Doğan, beni görerek yeniden aynı söylemlerde bulundu. Ben de üzerimdeki babama ait silahla kendisine ateş ettim. Emelim öldürmek değildi, pişmanım" dediği bilindi.

3 YILDIR TACİZ EDİYORMUŞ

Vakayla alakalı iddia belgesi de hazırlandı. İddia Belgesinde vaka günü A.E.'nin, babasına ait hayvanları çeşmeye götürdüğü sırada Birdal Doğan'ın karşısına çıktığı ve A.E.'ye 'Seni kaçıracağım, kendime karı yapacağım' diye laflar söylediği, bunun üzerine A.E.'nin de babasına ait silahla 4 el ateş ettiği belirtildi. Soruşturma kapsamında bir araya gelen ispatlar ve alınan şahit beyanları üzerine 3 çocuk babası olan Doğan'ın, lise talebesi olan A.E.'yi 3 yıldır gerek sosyal medya üzerinden gerekse başkalarıyla haber yollayarak taciz ettiği de iddia belgesinde yer aldı. Eşinin de kocasının A.E.'ye olan alakasını bildiği ve A.E.'nin ailesiyle irtibata geçip, 'Çocuğunuza dikkat edin. Kocam kaçıracak' dediği de iddia belgesinde belirtildi. Savcı, iddia belgesinde, hem vakadan evvel hem de vaka günü Doğan'ın tehdit ve hakarette bulunduğunun da altını çizdi. Alınan beyanlar ve bir araya gelen ispatlar ışığında, A.E.'nin mevzubahisi vakayı öfke veya şiddetli üzüntünün tesiri altında işlendiğini belirterek 'isteyerek öldürme' kabahatinden 12 seneye kadar mapus cezasıyla suçlanmasını arz etti.

Lise öğrencisine 3 yıl boyunca kâbusu yaşattı Tacizcisini öldürdü: İşte savcılıktaki ifadesi

A.E.'nin avukatı Sinan Erdağı, yargının cemiyetin vicdanını gevşetecek karar vereceğine inandıklarını söyledi. Erdağı, "Kabahate çekilen çocuğun 14 yaşından itibaren maruz kaldığı ısrarlı takibin ve tacizin tesirinin oluşturduğu fobi sebebiyle bu eylemi asıllaştırdığını düşünüyoruz. Bunun legal korunma ya da legal korunma hududunun aşılması biçiminde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yargının dosyadaki ispatlarla beraber cemiyet vicdanını da gevşetecek bir karar vereceğine güvencimiz bütündür. Müvekkilimin en büyük kaygısı ise eğitim yaşamını bitirememektir" dedi.