Lübnan görülmemiş bir ekonomik krizde: Ülke adeta karanlığa gömüldü!

Lübnan görülmemiş bir ekonomik krizde: Ülke adeta karanlığa gömüldü!

Lübnan, Beyrut Limanı'ndaki 'tarihinin en vahim' patlamasının üzerinden bütün bir sene geçmiş olmasına karşın bir cinsli derlenemedi. 135 insanın canına mülk olan ve artta takribî 5 bin yaralı…

Lübnan'da ülkenin başlıca iki enerji santralinin faaliyetleri durdu ve ülkenin büyük kısmı neredeyse tamamen karanlığa gömüldü.

Santrallerde yakıtın tükenmesi sebebiyle duran faaliyet, milletin günde yalnızca iki saat elektrik alabildiği krizi daha da derinleştirdi.

Döviz kasveti sebebiyle Lübnan, yabancı enerji tedarikçilerine ödeme yapmakta zorlanıyor.

Ülkedeki eczaneler de, yabancı ilaç ithalatçılarına ödeme yapılamaması suratından yaşanan ilaç kasveti sebebiyle greve gitti.

Elektrik santrallerinin sahibi Electricite Du Liban EDL ülkenin elektrik gereksiniminin yüzde 40'ını karşılayan Deir Ammar ve Zahrani santrallerinin kapandığını açıkladı.

Petrol yüklü tankerler, sahiplerinin hesabına dolar türünden para transferi yapılana kadar yüklerini boşaltmayı yalanlıyor.

EDL ülkenin doğusundaki Zahle kentinin uysallarına elektrik tüketim oranlarını asgariye indirmeleri çağrısında bulunda ve "Lübnan genelindeki elektrik tedarikinin vakitsiz olarak kesildiğini" bildirdi.

BBC Muhabiri Sebastian Usher, ülkenin büyük kısmının su dağıtımına da karne uygulamasıyla karşılaşacağını söylüyor. Su pombalama merkezleri de dizel yakıtla çalışıyor ve faaliyet gösterebilmeleri için yeterli yakıt bulunmuyor.

Lübnan son 18 aydır büyük bir ekonomik kriz yaşıyor. Bazı yerel sağlık firmalarının, kanser ve kalp ilaçları tükendi.

Eczaneler, ilaç kasvetlerini protesto etmek için Cuma günü kepenk kapattı.

Lübnan görülmemiş bir ekonomik krizde: Ülke adeta karanlığa gömüldü

Ekonomik meseleler, popülasyonun yarısının fukaralığa mahkum olmasına yol açtı ve yolsuzluklarla ilgisizliği protesto eden kitlesel şovlar tertip edildi.

Lübnanda son durum: Lübnanda ne patladı Lübnandaki patlamada son gelişmelerLübnan'da son vaziyet: Lübnan'da ne patladı? Lübnan'daki patlamada son büyümeler

LÜBNAN'DA ECZANELER İLAÇ KASVETİ SEBEBİYLE GREV BAŞLATTI

Ekonomik krizdeki Lübnan'da bir zamandır dağıtım işletmelerinden yeterli ölçüde ilaç temin edemeyen eczaneler greve gitti.

Lübnan'daki eczaneler, devletin ilaç sektörüne sağladığı sübvansiyonu sürdürmesine müteveccih net bir mekanizma oluşturulmamasını protesto ediyor.

Eczane Sahipleri Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, yaşanan ilaç kasveti sebebiyle cuma sabahından başlayarak genel grev duyuru edildiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığının bir an evvel Merkez Bankası ile yapılan uyuşma uyarınca ilaç listelerini hazırlamaya davet edildiği açıklamada, "İlaç ithalatçılarının, Merkez Bankasının kezlerce ödeme yapacağını açıkladığı ilaçları piyasaya sürmelerini sağlamanın tek yolu, ilaç listelerinin hazırlanması ve sınıflandırılmasıdır." ifadelerine yer verildi.

Lübnan İlaç İthalatçıları ve Ecza Ambarları Sendikası, 4 Temmuz'da döviz likidite meseleyi sebebiyle bir aydan uzun zamandır ithalata ara verilmesi sonucunda ilaç stoklarının tükenebileceği ihtarında bulunmuştu.

Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame, 5 Temmuz'da yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan öncelikler güzergahında ilaç sektörüyle alakalı bankalardan gelecek kredi ve faturaların ödemesini yapacaklarını belirtmişti.

LÜBNAN'DAKİ EKONOMİK KRİZ

Değişik din ve mezheplere dayalı politik ufalanmalar açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisi, 1975-1990 senelerindeki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşıyor.

Yerel para üniteyi Lübnan lirası, Merkez Bankası kuru sabit yakalasa da bankalarda ve karaborsada büyük değer kaybıyla değişik maliyetlerden harekât görüyor.

Lübnan görülmemiş bir ekonomik krizde: Ülke adeta karanlığa gömüldü

Mezhepsel politik grupların, takribî bir seneden beri istifa eden Hassan Diyab hükümetinin yerine yenisini kurma mevzusunda uyuşamadığı için kriz her geçen gün değişik sektörleri vurmaya devam ediyor.

İlaç, mazot ve yiyecek başta olmak üzere temel lüzum mahsullerini bir seneyi aşkın zamandır sübvanse eden Merkez Bankasının rezervleri de günden güne eriyor.

: İlginize Sürükleyebilir Yeniden binlerce bireyi dolandırdılar! Markette reyoncuydu Ferrari aldı!Bu nasıl aile! Bir defa daha gündemdeler... Bir cinayet daha...Tüm yapıtlarıyla ses getiren Dr. Budayıcıoğlu Hürriyet'te...