‘Lüks harcamalar’ durduruldu

‘Lüks harcamalar’ durduruldu

Bankacılık Tertip Etme ve Sorgulama Müesseseyi’nun Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu 2 Temmuz’da tasfiyesine karar verdiği 21 faizsiz ev firmayı için tasfiye komiteyi heyetti.

Tasfiye komiteyi tarafından firmaların gider kalemlerinin tespiti harekâtlarına başlandı. Süreç içerisinde, kullanılmayacak olan, misalin lüks taşıt kiralama gibi dış hizmet alımları durduruldu. Gider kalemleri içinde de özel konaklamalar, özel uçak kiralamaları, lüks villa kiralamaları olduğu belirtiliyor.

Faizsiz ev sistemi ile alakalı kanunun 7 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu firmalar için intibak sürecini başlattı ve 7 Nisan 2021 tarihine kadar müracaat yapmaları koşulunu getirdi. 35 firmadan 21’inin kanundaki koşulları taşımadığının görülmesinin ardından bunlarla alakalı tasfiye süreci başlatıldı. Tasfiye süreci başlayan işletmelerin, sektördeki toplam 400 bine yakın alıcı rakamının yüzde 10’una sahip olduğu belirtilirken, işletmelerin faaliyet müddetinin de vasati bir sene olduğu kaydolundu.

4 ALT KURUL

Tasfiye sürecine alınan 21 firmanın; finansman yarıyılındaki alıcılardan hakikatleştirilecek tahsilatlar ve işletmelere ait varlıkların satışı ile tasarruf yarıyılındaki ödeneği/teslimatı henüz yapılmayan alıcılar tarafından yapılan ödemelerin iadelerinin reelleştirilmesi bekleniyor. Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre, tasfiye kararının ardından tasfiye komiteyi azalarının atama harekâtları yapıldı. 21 firma için tasfiye komiteyi azalarından oluşan dört ayrı alt kurul oluşturuldu. Kaynakların verdiği bilgiye göre, genel kararlara göre tasfiye edilecek mevzubahisi firmaların tasfiye halinde olduklarını belirtecek biçimde tertip edilmiş ticaret ünvanları ile firmalar özelinde soyulan tasfiye komiteyi azalarının yetkilendirilmeleri alakalı bültenler ticaret sicil gazetesinde yayımlandı.

‘Lüks harcamalar’ durduruldu

BAĞIMSIZ TEFTİŞ

Tasfiye komiteyi tarafından tasfiye harekâtlarına ve firmaların tasfiyenin başlangıcındaki vaziyetinin tespiti kapsamında defter ve kayıtları ile varlık ve stokunun fiziki tespit ve uzlaşmasına ait harekâtlara başlandı. Tasfiye komiteyi analizlerine devam ederken, firmaların bilançolarının net bir biçimde ortaya konulması için tasfiye komitelerince ayrıca bağımsız teftiş kuruluşlarına analiz yaptırılması bekleniyor. Böylece yurttaşların haklarına müteveccih ihlallerinin önüne geçilmesinin kastedildiği ifade ediliyor.

SUİSTİMALLER ARAŞTIRILIYOR

Kaynaklar, muhtemel suiistimal harekâtları bakımından da firmaların titizlikle araştırılarak buna ait temkinlerin de tasfiye komitesince serilikle alındığını belirterek, tasfiye komiteyi tarafından bu firmaların gider kalemlerinin tespiti harekâtlarına başlanıldığını, süreç içerisinde kullanılmayacak olan dış hizmet alımlarının durdurulduğunu anlattılar. İlerleyen günlerde de gider kalemlerinin eksiltilmesi için muhtelif aksiyonların alınmasına devam edilmesinin beklendiği kaydolundu. Sektör kaynakları, firmaların ticari ve iktisadi tamlıklarının tespiti harekâtlarının bitirilmesinin ardından genel kararlara göre firmanın alacaklıları ve borçlularına bildirimler yapılacağını söylediler. Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu, müracaat eten 35 firmadan 21’ini tasfiyeye alırken, 8 firma iradi tasfiyeye yönlendirildi. 6 firmayla da intibak süreci devam ediyor.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın