Maaş geçiş promosyonu davasında emsal karar çıktı

Maaş geçiş promosyonu davasında emsal karar çıktı

İzmir'de faaliyet gösteren bir güvenlik şirketi, çalışanlarının maaş geçiş promosyonu için anlaştığı yabancı sermayeli bankayla yaptığı sözleşmenin bitmesine 1 ay kala davalık oldu. Güvenlik…

İzmir'de faaliyet gösteren bir güvenlik şirketi, 2012 seneninde yabancı anaparalı bir bankayla aylık geçiş promosyonu sözleşmesi yaptı. 700'ün üzerinde personel çalıştırma zorunluluğu bulunan güvenlik şirketi ile banka arasında 125 bin liralık anlaşma yapıldı. Bir müddet sonra güvenlik şirketinin personel sayısı 700'ün altına düştü ancak banka aylık ödemelerine devam etti. 40 ay süresince yapılan anlaşmaya karşı çıkmayan banka, sözleşmenin bitmesine 1 ay kala güvenlik şirketine dava açarak, 125 bin liralık promosyonun iadesini istedi.

İstanbul 12'nci Asliye Ticaret Mahkemesi ise, 'davacı bankanın anlaşmaya göre 700 personelin altına düşen güvenlik şirketine karşı anlaşmanın feshine suskun kalarak kazanç sağlamaya devam etmesi ve anlaşmanın bitmesine 1 ay kala fesih için mahkemeye müracaat etmesinden dolayı güven müessesesi olmasına karşın dürüstlük ilesine ters davrandığını' bildirerek, davayı reddetti. İstinaf mahkemesince de yerinde bulunan karar, Yargıtay tarafından onandı.

'ŞİRKETLER İÇİN EMSAL KARAR'

Güvenlik şirketinin avukatı Efekan Kaptan, "Bu karar, bankalardan maaş geçiş promosyonu alan şirketler için emsal. Bankaların güven müessesesi olması nedeniyle yaptığı iş ve işlemlerin tamamında dürüstlük kaidenine uymaları gerekiyor. Dürüstlük kaidesi, hukuk fakültelerinin 1'inci sınıfında öğretilen, ama mahkemelerde uygulamada pek yer verilmeyen bir kaidedir. Biz savunmamızı, bunun üzerine geliştirdik. 41 aylık bir sözleşmede 40 ay ses çıkarmayıp, son 1 ay kala sözleşmeyi feshetmeye çalışmanın dürüstlük kaidenine ters olduğunu müdafaa ettik. İstinaf mahkemesi bizi haklı buldu. Karar, Yargıtay tarafından da onandı. Mahkeme güven müessesesi olan bir bankanın dürüstlük kaidenine uyması gerektiğine hükmetti. Mahkemenin dürüstlük kaidenine atıf yapması, kararın bir bankayı ilgilendirmesi çok ehemmiyetlidir. Şirketlerin, bankalar ile bu konuda sıkıntılar yaşadıklarını biliyoruz. Bu yüzden bankalara ikaz mahiyetinde ve şirketler için de emsal bir karar" diye konuştu.