Macaristan'dan aşı adımı: Kimlik alanlara daha fazla ayrıcalık!

Macaristan'dan aşı adımı: Kimlik alanlara daha fazla ayrıcalık!

Koronavirüs salgınıyla gayret edebilmek için bir hayli ülkede değişik uygulamalar yürürlüğe konuyor. Macaristan da bu ülkeler arasına 'aşı kimliği' uygulamasıyla katıldı.

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınına karşı aşılamada Avrupa Birliği'nde AB popülasyona oranla ikinci sırada yer alan Macaristan'da, aşı yaptıranlara verilen kimlik bu şahıslara sosyal hayatta muhtelif basitlikler sağlıyor.

Macaristan'da 30 Nisan'da Kovid-19'a karşı aşılananların rakamı 4 milyonu geçtiği için daha evvel salgının dağılmasını yasaklamak üzere alınmış bazı temkinler kaldırıldı.

Caddeye çıkma yasağının 23.00'ten gece yarısına alınması ve dükkanlardan alışveriş saatinin 23.00'e kadar uzatıldığı ülkede, aşı kimliğine sahip olanlar, olmayanlara göre daha fazla imkândan yararlanabiliyor.

Misalin, yalnızca aşı kimliğine sahip bireyler, lokantaların kapalı alanlarını, otelleri, hayvanat bahçelerini, müzeleri, tiyatroları, sinemaları ve kütüphaneleri çocuklarıyla beraber ziyaret edebiliyor, ayrıca havuz ve spor salonlarını kullanıp stadyumda maç izleyebiliyorlar.

Takribî 9,7 milyon popülasyona sahip Macaristan'da 2 Nisan haysiyetiyle popülasyonun yüzde 42'si başka bir deyişle 4 milyon 73 şahıs aşılandı. Aşı olmak isteyenler halihazırda Sinopharm ve AstraZeneca aşısına erişebiliyor.

AB ülkelerinde popülasyona göre aşılama oranı yüzde 24'te kalırken Macaristan'ı bu mevzuda yalnızca 178 bin popülasyona sahip Malta'nın yüzde 45'lik oranla geçtiği görülüyor.

Aşı programında 6 çeşit aşı kullanan Macaristan'a 29 Nisan haysiyetiyle 2 milyon 563 bin doz Pfizer-BioNtech, 2 milyon 100 bin doz Sinopharm, 1 milyon 800 bin doz Sputnik V, 1 milyon 110 bin doz AstraZeneca, 367 bin doz Moderna ve 52 bin doz Janssen olmak üzere toplamda 8 milyon doz aşı erişti.

Macarlar, aşı olanlara müteveccih basitlikler sağlanması mevzusunda fikir ayrılığı yaşasa da AB tarafından onaylanmamış Kovid-19 aşılarını yaptıranların AB'de hür dolaşımının yasaklanmasının gündeme gelmesine tepki gösteriyor.

Mevzuyla alakalı Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Macaristan yurttaşı Norbert, ülkede aşı olmuş bireylerin muhtelif ödünlerden yararlanmasının son derece bayağı olduğunu ama aşı olmuş bireylerin AB'de hür dolaşımının tartışılmasını kabul etmediğini söyledi.

Norbert, "Aşı olan şahıslara bazı basitlikler tanınması Bu karara netlikle katılıyorum, yüzde surat hemfikirim. Aşı olup olmadığını ispatlamalısın. Bazı avantajlar ya da haklar elde etmek neticede aşı olmaya bağlı. AB'nin hür dolaşımı yasaklaması mevzusu Ben doğru olmadığını düşünüyorum. Bizzat rastgele bir AB ülkesinin kabul ettiği aşıyı kabul ederim. Bu sene de yurt dışında tatilin yaygın bir vaziyet olacağını düşünmüyorum. Bu surattan büyük bir mesele olacaktır. Bazı ülkelerin değişik kararlar alabileceğini de düşünüyorum. Misalin bir hayli Macar'ın gittiği Yunanistan, Sputnik V ile aşı olanları da ülkeye alacağını açıklayabilir." diye konuştu.Macaristandan aşı adımı: Kimlik alanlara daha fazla ayrıcalıkNorbert, kendisine Rus aşısı Sputnik V'nin uygulandığını söyledi.

Bir başka Macar Mate ise aşı taraftarı olmasına karşın aşının lüzumlu olmaması ve herkesin kendi kararını verebilmesi gerektiğini söyledi.

Mate, "Aşı olan şahıslara bazı basitlikler tanınması Bunda kısmen hemfikirim. Zira baktığımızı zaman firmalar ve mağazalar da kendi alıcılarını seçme hakkına sahipler. Bunun kanun haline gelmesi mevzusunda ise hemfikir değilim. Bunun ayrımcılık olduğunu düşünüyorum. Misalin bir kafe ya da banka, yalnızca aşı olmuş şahısları kabul ediyorum derse, bunun doğru bir ticari adım olup olmasına bakmaksızın, bu yapma hakkı var." diye konuştu.

AB'deki hür dolaşım kavgalarıyla alakalı Mate, aşının sırf Çin'de ya da Rusya'da üretilmesi sebebiyle politik mesele yapılmaması gerektiğini zira bunun neticesinde yurttaşların hasar göreceğini ifade etti.

Ülkede uygulanan aşı kimliğine karşı çıkan Fanni ise "İnsanları aşı kimliğine sahip olup olmadığı biçiminde ayırmak bence netlikle ayrımcılık. Bildiğim kadarıyla İkinci Dünya Savaşı sonrası bu cins ayrımcılığın yapılması yasak. Hiç kimseye aşı olması mevzusunda baskı yapılamaz. Cümbüş mekanlarına, lokantalara, hotellere girişleri menedilemez. Bu, insanların temel haklarının kısıtlanması demek." biçiminde konuştu.

Macaristan Sağlık Bakanlığının paylaştığı bilgilere göre, son 24 saatte 726 yeni hadise tespit edildi, toplam hadise rakamı 784 bin 837'ye, yaşamını kaybedenlerin rakamı 137 çoğalışla 28 bin 45'e çıktı.