Macron’a şok yenilgi… Fransa siyaseti ‘felç’ oldu! ‘Kibrinin cezasını çekiyor’

Macron’a şok yenilgi… Fransa siyaseti ‘felç’ oldu! ‘Kibrinin cezasını çekiyor’

Fransa'da milletvekili tercihleri büyük sürprizlerle sonuçlandı. İki ay evvel yine Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron'un partisi Ensemble Birlik, Milli Meclis'te çoğunluğu kaybederken Macron'un

İngiliz medyayı, Fransa tercihleriyle alakalı manşetlerinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için bu hakaretengiz ifadeyi kullandı: ‘Le Topal Ördek’

Üstelik Emmanuel Macron, Fransız seçmenlerin 'böbürlü' liderlerini vazgeçip onun yerine fazla sağ ve fazla solu seçim etmesiyle, meclis çoğunluğunun silinmesinin ardından bir güven oylamasıyla karşı karşıya kalabilir.

Fransa tercihlerinde alınan neticeler bir ‘politik tsunamiye’ benzetilirken Macron’un aldığı bu netice ve mecliste yaşanacak karmaşıklığın ülkeyi siyasi olarak felç edebileceği temennisi oluştu.Fransada seçim sonrası siyasi tsunami Macrona gerekli mesajı verdikEmmanuel ve Brigitte Macron böyle rey kullanmıştı

'FRANSA PARÇALARA BÖLÜNDÜ, ÜLKE İDARENEMEZ'

Fransa tercihlerden bugüne kadar sandıktan çıkan en karışık tablo çıktı. Tercih neticeyi Fransa medyasında geniş yer aldı. Cumhurbaşkanı Macron neredeyse tüm gazetelerin tenkit oklarının amacındaydı.

CNN Türk Paris Temsilcisi Arzu Çakır Morin, Fransız medyasından başlıkları şu biçimde aktardı;

Le Parisien Gazetesi 'İdarenemez' manşeti ile okurları ile buluştu. Macron'un Fransa'yı idaremek için çok büyük bir güçlük sürükleyeceğini iddia eden gazete ciddi pazarlıkların oluşabileceğini yazdı.

La Croix Gazetesi 'Fransa parçalara bölündü' başlığını attı. Les Echos Gazetesi 'Zelzele' başlığını attı ve hükümetin millet tarafından cezalandırıldığını öne sürdü.

L'Opinion gazetesi 'Macron'a tokat' başlığı attı ve yeniden mutlak çoğunluğa dikkat çekti. Le Figaro o ise 'Macon idarenemez bir Fransa ile karşı karşıya' başlığını attı ve Cumhurbaşkanını bekleyen güç günlere dikkat çekti. 

MACRON 102 SANDALYE KAYBETTİ

Macron'un merkezci ittifakı, gündemini ilerletmek için gereken çoğunluğun çok gerisinde kaldı ve 102 sandalye kaybetti.

Fazla sağcı politikacı Marine Le Pen'in partisi, bir tercihte aldığı şimdiye kadarki en iyi neticelerle meclisteki koltuklarını on kattan fazla artırdı.

Yalnızca iki ay evvel cumhurbaşkanlığı tercihlerini kazanan Cumhurbaşkanı Macron’un, ittifakının 105 sandalye kazanmasının ardından atacağı adımlar şimdiden merakla beklenmeye başlandı.Fransada seçim sonrası siyasi tsunami Macrona gerekli mesajı verdikFazla sağcı politikacı Le Pen neticelerden oldukça memnun

TERCİHİN KAZANANI: FAZLA SAĞ VE SOL İTTİFAKLAR

Marine Le Pen'in partisi ve Jean-Luc Melenchon'un sol görüşlü Nupes ittifakı, Fransa'nın alt meclisi olan 577 sandalyeli Milli Meclis'in yaradılışını tanımlayan pazar günkü oylamanın en büyük kazananları oldu.

Nupes bugün, 5 Temmuz'da hükümet aleyhine bir güvensizlik oylaması yapmayı tasarladığını söyledi.

Nupes, dünkü tercihlerden sonra meclisin alt kanadındaki en büyük ikinci grup, ancak tek başına güvensizlik oyu sağlamaya yetecek kadar sandalyeye sahip değil ve çok parçalı bir mecliste birkaç bağlaşığı var.

Ancak bu, Le Pen'in popülaritesi eksilirken iki ay evvel cumhurbaşkanlığı tercihlerini kazanmasına mani olmak için her kesimden seçmenlere güvenmek zorunda kalan Macron için başka bir utanç verici gidişatı temsil ediyor.Fransada seçim sonrası siyasi tsunami Macrona gerekli mesajı verdikFransa milleti tercihlerde Cumhurbaşkanı Macron'a 'bir ileti verdik' diyor

LE PEN NETİCEDEN MEMNUN

Le Pen bugün yaptığı açıklamada partisinin mucizevi yükselişinin Fransız politikasında 'tarihi bir zafer' ve 'sismik bir olay' olduğunu söyledi.

Bir hükümet kaynağı, seçmenlerin Macron'un 'kibirine' karşı çıktığını, Le Pen'in Milli Cephe’sinin sekizden 89 sandalyeye çıktığını ve Nupes ittifakının 131 sandalye kazanarak ana muhalefet eforu haline geldiğini söyledi.

Macron'un merkez ittifakı 245 vekille en fazla sandalyeyi kazandı ancak bütün bir çoğunluğa erişmekten 44 sandalye uzağa düştü.

Macron şimdi 289 barajını alt meclisten geçirmek için sağcı Cumhuriyetçi partinin dayanağına güvenmek zorunda kalacak.

Bu da Macron’un, Avrupa Birliği entegrasyonunu daha da derinleştirme, emeklilik yaşını yükseltme ve Fransa'nın nükleer sanayisine yeni bir hayat verme mevzusundaki manifesto taahhütlerini yerine getirmek için bir gayretle karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor.

SEÇMEN: MACRON’A ZORUNLU MESAJI VERDİK

Eleştirmenler, seçmenlerin Macron'a temastan uzak ve elitçi olduğu, seçilmesinden sonraki haftalarca yeni bir başbakan atamadığı, Paris'teki kaotik Şampiyonlar Ligi finalinin utancı ve fazla ticaret yanlısı olduğu için karşı çıktığını söylüyor.

Sol ve sağ, minimum fiyatları yükseltmek ve besin ve petrol maliyetlerini düşürerek uyum kasvetini gidermeye odaklanırken, Macron beş sene süresince emekçi gözetmelerini rahatlatarak ve istihdam desteklerini keserek seçmenleri yabancılaştırdı.

Medyaya konuşan bir kaynak şöyle dedi:

“Bu Macron’a, tabandan kopukluk ve bazen gösterdiği böbür hakkında bir ileti.”