Macron’dan yeni Avrupa önerisi

Macron’dan yeni Avrupa önerisi

Çoğu zaman ulustan kopuk olmakla, yeterince süratli ve tesirli olmamakla tenkit etilen Avrupa Birliği AB, gelecekte izleyeceği siyasetlerin ve atılacak adımların tanımlanması için yurttaşların görüşüne

“Avrupa’nın Geleceği Konferansı” kapsamında gündeme getirilen 17 bin fikir, 49 somut teklife dönüştürüldü. Teklifler AB liderleri tarafından ele alınacak. Daha şimdiden 13 ülke tekliflere karşı sancak açtı. Daha bağımsız ve tesirli bir AB isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, çok vitesli Avrupa fikrini yine canlandırırken, abonelikten bağımsız olarak Avrupa Politik Topluluğu oluşturulmasını önerdi.

OYBİRLİĞİ TARTIŞMASI

Vatandaşlardan gelen fikirler istikametinde oluşturulan 49 teklif ve alınması önerilen dört surata yakın tedbirden kimisi AB’nin işleyişini doğrudan etkileyecek kalitede. Dış ilişkilerin de aralarında olduğu bazı alanlarda oybirliğinden bırakılması bunlardan biri.

TOPLULUK FORMÜLÜ

Bu teklifler 9 Mayıs Avrupa Günü’nde AB müesseselerinin liderlerine resmen iletildi. Macron, Avrupa Meclisi’nda yaptığı konuşmada AB antlaşmalarının değiştirilmesi emeliyle konvansiyon bir araya gelmesine, bazı alanlarda oybirliğinden bırakılmasına, çok vitesli Avrupa fikirlerine destek verdi. Macron’un, oluşturulmasını istediği Avrupa Politik Topluluğu, abone olmayan ülkelerin de yerinin olacağı geniş bir konfedere yapıya, odağında ise daha federal bir AB’ye direniyor. Topluluk, demokratik milletlerin tüm taraflar açısından ehemmiyetli alanlarda beraber çalışılmasına ve koordine olunmasına imkân tanımayı hedefliyor.