Macron'u zor günler bekliyor! Meclis'teki çoğunluğu kaybetti

Macron'u zor günler bekliyor! Meclis'teki çoğunluğu kaybetti

Belçika gazetesi Le Soir, Fransa'daki tercihlerde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u destekleyen 'Beraber' ittifakının Milli Meclis'te çoğunluğu alamayacağı ve 208 ila 248 arasında vekil çıkaracağı projeksiyonunu

Fransa’da tertip edilen genel tercihlerin ikinci turunda yerel saatle 08.00’de başlayan rey verme operasyonunun sona ermesinin ardından yayınlanan 4 sandık çıkış anketine göre hükümet 30 seneden bu yana ilk kere Milli Meclis’teki mutlak çoğunluğu elde edemedi. Ifop, OpinionWay, Elabe ve Ipsos tarafından yapılan sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liderliğindeki Cumhuriyet Yürüyüşü LREM, Horizons Ufuklar ve Demokrasi Hareketi MoDem partilerinden oluşan Ensemble Beraber ittifakının mecliste mutlak çoğunluk için gereken 289 sandalyeyi kazanamadığı ve 200 ile 260 arasında sandalye kazanması bekleniyor.

 

Solcu Jean Luc Melenchon'un liderliğindeki LFI, Yeşiller Partisi EEVL, Sosyalist Parti PS ve Komünist Parti’den PCF oluşan "Sosyal ve Ekolojik Yeni Millet Birliği" Nupes ittifakının 149-200 arası, fazla sağcı Marine Le Pen'in partisi Milli Cephe’nin 80-100 arası sandalye kazanması bekleniyor.

Mevzubahisi tercihin varsayımlara göre sonuçlanması Fransa’da politik felce neden olması hatta tercihlerin yinelenmesine neden olacak bir politik meçhullük yarıyılı başlatabilir. Macron tercihlerdeki ikinci tur evveli yaptığı açıklamada, "Hiçbir şey dünyadaki kumpassızlığa Fransız kumpassızlığını ilave etmekten daha makûs olamaz" demişti.