Macron’un zor sınavı

Macron’un zor sınavı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ikinci yarıyılının mukadderatı bugün muhakkak olacak. Macron, bugünkü tercihlerde Milli Meclis’teki salt çoğunluğu gözetemezse külfetli bir yarıyıla girebilir.

Fransız seçmenler Milli Meclis’in önümüzdeki beş sene süresince vazife yapacak 577 abonesini tanımlamak üzere tertip edilen tercihlerin ikinci turu için bugün yeniden sandık başında. On haftada dördüncü defa sandığa giden seçmenler bir bakıma Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yeni vazife yarıyılının mukadderatını çizecek. İlk beş senelik yarıyılını Milli Meclis’te salt çoğunluğa sahip olmanın “rahatlığıyla” geçiren Macron, bugünkü tercihlerde daha öncekisine oranla daha külfetli. Sürprizlere sarih olan tercih evvelinde en çok sorulan sual Macron’a destek veren partilerin Milli Meclis’te salt çoğunluk için lüzumlu 289 sandalyeye erişip erişemeyeceği.

SALT ÇOĞUNLUK KAYGISI

Çok büyük bir sürpriz olmazsa Macron’un yanında yer alan ve merkez partilerden oluşan “Beraber” ittifakının tercihleri ilk sırada bitirmesi bekleniyor. Beraber’nin salt çoğunluğu elde etme bahtı da var ancak garanti değil. Yapılan son değerlendirmeler Beraber’nin mecliste 260-300 sandalye alabileceğine işaret ediyor. Salt çoğunluk için 289 sandalyeye erişmek gerekiyor. Macron’un salt çoğunluk yerine kolay çoğunluk elde etmesi halinde çalacağı ilk kapı ise merkez sağdaki Cumhuriyetçiler olacak.

Macron’un zor sınavı
Jean-Luc Melenchon

FAZLA SAĞ GRUP YOLUNDA

Meclisin yeni yapılanmasında bir başka temenni ise radikal sol meyilli Boyun Eğmeyen Fransa’nın LFI lideri Jean-Luc Melenchon inisiyatifiyle oluşturulan Sosyal ve Ekolojik Yeni Ulus Birliği’nin NUPES ana muhalefet koltuğuna yerleşmesi. Her ne kadar Melenchon gayesini Başbakan olup Macron’un elini kolunu bağlamak olarak koysa da bu olasılık muhtemel olmakla beraber güç görünüyor. Anketlerde 20-40 sandalyeye erişebileceği görülen fazla sağcı Marine Le Pen’in mecliste grup kurma ihtimali oldukça yüksek. Bu hakikatleşirse 1986’dan bu yana bir ilk olacak ve Le Pen’in mali ve politik imkânları çoğalacak. Milli Meclis’te grup kurabilmek için 15 sandalye gerekiyor.

GENÇLER SANDIĞA GİDERSE HESAPLAR DEĞİŞEBİLİR

Tercihlerin ilk turunda sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 52.49’la rekor kırdı. Gençlerin sandığa gitmeme oranı ise çok daha dikkat çekiciydi. 18-24 yaş arasındaki seçmenlerin yüzde 75’i, 25-34 yaş arasındakilerin ise yüzde 65’i sandığa gitmedi. İkinci tur için tüm bloklar, özellikle de NUPES gençlerin sandığa gitmesini sağlamaya odaklandı. Gençlerin yoğun biçimde sandığa gitmesi neticeyi aşikar biçimde etkileyebilir.