Mağdurlar dava açmıştı... 16 şirket için flaş karar!

Mağdurlar dava açmıştı... 16 şirket için flaş karar!

Güney Kore'de, aralarında Nippon Çelik Firmayı & Sumitomo Metal Corp, Nissan Chemical Corp. ve Mitsubishi Ağır Sanayi Firmayı Ltd'nin de bulunduğu Japon firmalara müteveccih "güçle çalıştırma"…

Güney Kore’de, Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki işgal ve koloni yönetimi yarıyılında Güney Koreli emekçilerin güçle çalıştırıldığı yargılamasıyla 16 Japon işletmesine açılan tazminat davası yalanlandı.

Yonhap’ın haberine göre, Seul Merkez Bölge Duruşması, güçle ve fiyatsız olarak çalıştırıldıkları mazeretiyle, 85 Güney Koreli mağdur emekçi ve aileleri tarafından 16 Japon işletmesine karşı açılan davayı yalanladı.

Duruşma, şikayetçilerin Japonya'dan fertsel legal hak arz edemeyeceği, bu nedenle tazminat arz etmeye hakkı olmadığına hükmetti. Mağdur emekçiler ve aileleri 2015 senesinde aralarında Nippon Çelik Firmayı & Sumitomo Metal Corp, Nissan Chemical Corp. ve Mitsubishi Ağır Sanayi Firmayı Ltd'nin bulunduğu 16 firmaya karşı tazminat davası açmıştı. Dava, güçle çalıştırılan mağdurların açtıkları arasında en kapsamlısı olmuştu.

GÜÇLE ÇALIŞTIRILAN KORELİ EMEKÇİLER

Japonya'nın 1910-1945 senelerinde Kore Yarımadası'ndaki işgal ve koloni yönetimi yarıyılında güçle ve fiyatsız olarak çalıştırıldıkları emekçiler ve yakınları Güney Kore'de Japon işletmeleri aleyhine 12 ayrı dava açmıştı.

Güney Kore Yüksek Duruşması, Kasım 2018'de Nippon Çelik Firmayı ve Mitsubishi Ağır Sanayi Firmayı aleyhine açılan davalarda, firmalar hakkında verilen tazminat kararlarını onamıştı. Yüksek Duruşmanın kararının eş davalara emsal teşkil edebileceğine dikkat çekilmişti.

Japonya, Seul yönetimi ile 1965'te diplomatik ilişkilerin basmakalıplaşması için yürütülen görüşmelerin ardından imza atılan uyuşmayla Güney Kore'ye aktarılan hibe, bağış ve kredilerin "savaş tazminatı" kalitesinde olduğunu ve bu uyuşmayla tazminat mevzusunun kapandığını ileri sürüyor.

Güney Kore ise insanları koloni yönetimi altında güçle çalıştırmasının insanlığa karşı kabahat olduğunu, haksızlığa uğrayanların yargı önünde haklarını aramasının iki ülke arasında imza atılan uyuşmalarla sınırlanamayacağını korunuyor.

TİCARİ VE DİPLOMATİK İLİŞKİLERİN BOZULMASI

İki ülke arasında tazminat mevzusunda yaşanan gerilim, ticari ve diplomatik ilişkilere de yansımıştı. Japonya'nın 2019'da Güney Kore'nin teknoloji sanayisinde lüzum dinlenen kilit ehemmiyete sahip maddelere daha sıkı ihracat hakimiyeti getirmiş, ardından Güney Kore'yi ödünlü ticaret statüsündeki ülkeler listesinden çıkardığını açıklamıştı.

Seul yönetimi de buna karşılık, iki ülkenin saklı askeri istihbarat bilgilerini birbirleriyle ve üçüncü taraf olarak Amerika Birleşik Devletleri ile paylaşmalarına imkân sağlayan istihbarat uyuşmasının müddetini uzatmayacağını bildirmiş, son olarak da Japonya'yı "emin ticaret ortakları listesi"nden çıkarmıştı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara