Mağdurlar mahkemede sordu: Paramızı ödeyecek misin Mehmet Bey?

Mağdurlar mahkemede sordu: Paramızı ödeyecek misin Mehmet Bey?

Çiftlikbank üzerinden binlerce bireyi kâr taahhüdüyle dolandırdığı mazeretiyle hapsedilen ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, 75 bin seneye kadar mapusla suçlandığı davanın mahkemesinde ilk kere mağdurlarla

Geçen temmuz ayında Brezilya’da Türk Büyükelçiliği’ne teslim olan Mehmet Aydın, Türkiye’ye geldikten sonra hapsedilmiş ve Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne konulmuştu. Tosuncuk, İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşması için sabah İstanbul’a getirildi. Mehmet Aydın mahkemede gri gömlek ve altına krem rengi bir pantolon ve spor pabuç giymişti. Giysilerinin iyi markalar olduğu belirli oluyordu. Yurtdışına kaçışından sonra ilk kere mağdur ettiği bireylerle surat surata gelmesine karşın oldukça sakin görünüyordu. Salondakileri süzdükten sonra yazılı olarak hazırladığı korunmasını okumak istediğini söyledi.

Mehmet Aydın dört sayfalık korunmasında, “Para yatıranlar arasında milletvekili, asker, polis, eğitimi yüksek veya düşük derecede bir hayli kesimden insan var. Ben ortaokul mezunu bir insanım. Yasalarımızı benden daha iyi bilen şahısları piramit sistemine nasıl dahil etmiş olabilirim? Piramit satış sistemi yargılamasını netlikle kabul etmiyorum. Şayet bana fırsat verilirse tüm müştekilerin hasarlarını el konulan mülk varlığımdan karşılamak isterim. Kimseye garanti kazanç taahhüdü vermedim. Yaptığımızın ticaret olduğunu söyledim, insanları tehlikeler için uyardım. Yüce duruşmanızdan salıverilmemi ve mağduriyetleri gidermek için mülk varlıklarımın iadesini arz ediyorum” dedi.

Duruşma Başkanı Ali Günay bunun üzerine Mehmet Aydın’a, “İşletmenin 20 milyon üzerinde parası var, onlar adli itimatta. Sen usuna gelen tam alacaklarını söyleyeceksin, avukatların da zorunlu operasyonları yapacak” dedi.

‘ALACAKLILARI SÖYLE’

Duruşma Başkanı’nın Mehmet Aydın’a sorduğu bir öteki sual de “‘Şu kadar hayvan alırım, bu kadar süt çıkar, şu kadar peynir yapıp satarım ve azalara bu kadar kâr veririm’ diye bununla alakalı bir rapor hazırladın mı?” suali oldu. Mehmet Aydın bu suale, “Ortaokul mezunu birinden ne kadar beklerseniz, o kadar hazırladım” diye yanıt verdi. Bunun üzerine duruşma başkanı, “Onu köydeki Ahmet dayı da hazırlar” dedi.

İDAM EDİLSE İÇİM SOĞUMAZ

Mahkemede 23 mağdur da ilk kere dinlendi. Dolandırılanlardan Özkan Alkan, “Çiftlik Bank’a 13 bin 750 lira para yatırdım. Hiç para alamadım. Dolandırıldıktan sonra babam bana darıldı ve iki hafta evvel de can verdi. Bu adamın idam edilmesi dahi benim içimi soğutmaz” dedi. Mağdurlardan Bülent Koca ise, “Sayın Mehmet Aydın, paramızı ödeyeceğinizi söylüyorsunuz. Gerçekten ödemek istiyor musunuz” diye sordu. Mehmet Aydın bu suale, “Buraya reel teslim olma nedenim insanların mağduriyetini giderebilmek. Uruguay’da olsaydım şu an hür vazgeçilmiştim” diye cevap verdi.

ABİYE TUTMA KARARI

Ara kararını açıklayan duruşma kurulu, maznun Mehmet Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Maznunların mülk varlığı temkininin kaldırılma arzını yalanlayan duruşma kurulu, kaçak maznunlar Osman Naim Kaya, Fatih Aydın ve Cengiz Samur hakkında çıkarılan tutma kararının devam etmesine de karar verdi.

O RESİMLER DAHA ÖNCEKİ

DURUŞMANIN aza dominantı ise lüks oteller ve teknelerde çekilen resimlerini sordu. Mehmet Aydın bu suale, “Resimlerin hepsi daha önceki. Eşimle Antalya’ya balayına gittiğimde de resim çekildim. Hepsi ülkede çekilmiş resimlerdir” biçiminde yanıt verdi.

Borsada kolay operasyon ve düşük komite için tıklayın