Mahkeme: Cinayeti planladın

Mahkeme: Cinayeti planladın

Endonezya’dan Atlas Ummanı’na açılan "İnce Karadeniz" isimli yük gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi bıçaklayarak öldüren tayfayı ise yaralayan makine yağcısı Ergin Aktaş, ağırlaştırılmış müebbet…

Endonezya’dan Atlas Ummanı’na açılan ‘İnce Karadeniz’ gemisinde 20 Aralık 2019’da, yağcı Ergin Aktaş, kaptan Bora Ekşi’yi kezlerce bıçaklayarak öldürdü, tayfadan da 9 bireyi yaraladı. Türkiye’ye getirilen Ergin Aktaş’a cinayet kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mapus, 9 bireyi yaralamaktan 120 sene, tehdit kabahatinden de 15 seneye kadar mapus istemiyle dava açıldı.

‘DAYANAK GELMEZ DEĞİL Mİ’

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi davayı 1 Haziran 2021’de karara bağladı. Ergin Aktaş’a planlayarak öldürmek kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, yaralama ve tehdit kabahatlerinden ise 45 sene mapus cezası verildi. Duruşma cezanın mazeretini de açıkladı. Kararda, vakadan dün maznun Aktaş’ın güverte stajyerine geminin konumunu sorduğu, “Bize bu konumda kimse erişemez, bir şey olsa dayanak gelmez değil mi?” diye sorduğu, yanlarına gelen öbür gemi tayfasına da “Gemide acil müdahale edilmesi gereken bir vaka yaşanırsa dayanak ne kadar zamanda erişir? Burada telefon sürüklemez değil mi?” gibi sualler sorduğu anlatıldı. Duruşma gemide yaşanan bu hadiselerin, Ergin Aktaş’ın cinayeti tasarladığının göstergesi olduğunu belirtti.