Mahkemeden emsal karar! İlk kez bir çocuk annesinin soyadını aldı

Mahkemeden emsal karar! İlk kez bir çocuk annesinin soyadını aldı

Şanlıurfa'da, Zehra Kaya şiddetli uyumsuzluk sebebiyle boşandığı eşinden olan çocuğuna kendi soyadını vermek için açtığı davayı kazandı. Duruşma kurulu, velayeti annede bulunan çocukların, annesinin…

Paşabağı Semti’nde yaşayan Zehra Kaya, 8 sene evvel Uğur Gülhancı ile evlendi. Bu konutluluktan Özgür adında bir oğulları dünyaya gelen çift, 2015 senesinde şiddetli uyumsuzluk sebebiyle boşandı. Çiftin boşandığı davada, çocuklarının velayeti anneye verildi. Zehra Kaya, geçen sene çocuğunun Gülhancı olan soyadını kendi soyadıyla değiştirmek için Şanlıurfa 3'üncü Aile Duruşması’ne dava açtı. Dava arzuhalinde; boşanmanın ardından daha önceki eşinin oğlunu hiç görmediğini belirten Zehra Kaya, oğlunun soy adının değişikliğinden dolayı psikolojisinin bozulduğunu kaydoldu. Duruşma kurulu da annenin arzını haklı bularak çocuğuna kendi soyadını vermesine hükmetti.

ÇOCUĞUN YÜKSEK ÇIKARINA UYGUN OLACAK

Çocuğun soyadını tanımlama hakkının da velayet hakkı kapsamında kaldığı kaydolunan bahaneli kararda şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Dava kolay suçlama usulüne tabi olmakla, şikayetçiye ait aile popülasyon kayıt tablosu dosyamız arasına alınmıştır. Ortak çocuğun anne yanında yaşamaya devam ettiği, çocukların anneleri ile soy adlarının değişik olmasının çocukların psikolojisini ve sosyal yaşantısını negatif etkilediği, kendilerini arayıp sormadığı, çocuğun annenin soyadını almasının çocukların yüksek çıkarına uygun olacağı, buna göre Türk hukukunda boşanma halinde çocuğun babasını seçtiğini soyadını alacağı doğrultudaki tertip etmenin ortadan kalktığı alakalı kararda bayan ve erkeğin konutluluğun sona ermesinde denk hak ve sorumluklara sahip olmaları gerektiğine ait beynelmilel kontrat kararları bulunduğu, tarafların boşanmada sahip oldukları hak ve mükelleflikleri bakımından aynı hukuksal konumda bulundukları, erkeğe velayet hakkı kapsamında tanınan çocuğun soyadının bayana tanınmamasının cinsiyet göre ayrım neticeyi doğuracağı, bunun Anayasa'nın 10 ve 41'inci maddelerine ters bulunduğunun belirtildiği, velayeti annede bulunan ve annenin üye olduğu etrafta yaşayan çocukların annesinin soyadını taşımasına yaşamını basitleştirici tesirinin olacağı anlaşıldığından şikayetçinin davasının kabulü ile alttaki biçimde karar verilmiştir."

ŞANLIURFA'DA İLK DEFA BÖYLE BİR KARAR VERİLDİ

Kentte ilk defa bir kadının soyadını çocuğuna verdiğini vurgulayan Zehra Kaya'nın avukatı Emine Altıparmak, "Genelde boşanma davasında kaide olarak çocuk babasının soyadını alır. Eşler boşansa dahi bu vaziyet değişmez. Başka Bir Deyişle çocuklar annesi ile yaşasalar dahi bu vaziyet değişmez. Duruşma çocuğun velayet haklarını annesine verse dahi çocuk babasının soyadıyla yaşamaya devam ediyordu. Çocuğu anneye verip, boşanmaya karşın babanın soyadını kullanılmasına devam etmesi yasal meseleydi. Bu mevzuda dava açtık ve davada çocuğun da uzmanlarca düşüncesi alınarak annesinin soyadına geçilmesini istedik" dedi.

BU VAZİYET ÇOCUĞUN PSİKOLOJİSİNİ BOZUYOR

Duruşma kurulunun dosyayı araştırarak arzı haklı bulduğunu anlatan Altıparmak, "Velayet annedeyken mektebe kaydoldururken, bir yerde harekât yaparken anne ile çocuk değişik soy adda olunca meseleler çıktığı için bu vaziyet çocukta negatif tesirler vazgeçebiliyor. Bu da çocuğu sosyolojik ve psikolojik etkiliyor. Davanın annenin lehine karar verilmesiyle bu mesele ortadan kalkmış oldu. Gayet isabetli bir değerlendirme yapan duruşmaya da teşekkür ediyoruz" diye konuştu.