Mahkemeden emsal karar... Kredi çekerken onay vermeyenler buna dikkat!

Mahkemeden emsal karar... Kredi çekerken onay vermeyenler buna dikkat!

Kredi sürüklerken yaşam sigortasına onay vermeyen Fatih Kaymak, banka ile uyuşamayınca soluğu duruşmada aldı. Duruşma bankayı üzen, Kaymak'ı ise neşelendiren emsal kararı açıkladı.

ÖZEL bir bankadan kredi sürükleyen İsmail Fatih Kaymak’a banka tarafından sarih onayı olmadan yaşam sigortası yapıldı. Yaşam sigortası istemediğini söyleyen Kaymak bir cinsli banka ile uyuşamadı. Hakkını aramak için harcayıcı hakem kurullarına müracaatta bulundu. Hem hakem kurulu hem de harcayıcı duruşması yaşam sigortası iadesini istedi.

İstanbul’da mali müşavirlik yapan 36 yaşındaki İsmail Fatih Kaymak, takribî 1 sene evvel bir özel bankadan 100 bin liralık gereksinim kredisi çekti. Kredi operasyonları esnasında banka onayı olmadan kendisine yaşam sigortası yaptı. Kredi sürükledikten sonraki 30 gün içinde bankadan bu sigortanın iptalini isteyen İsmail Fatih Kaymak’ın isteği bankadan yalanlandı. Kaymak, bunun üzerine harcayıcı mahkemesine müracaat etti. Duruşma yaşam sigortasının İsmail Fatih Kaymak’ın sarih onayı olmadan yapıldığına karar verdi ve paranın iadesini arz etti. Harcayıcı duruşmasının bu kararın emsal teşkil ettiğini söyleyen İsmail Fatih Kaymak, "Yurttaşlarımız bankaların dayattığı yaşam sigortasının gerekli olmadığını öğrenmeli" dedi.

"BİN 580 LİRA PARA İADESİ HAKİKATLEŞTİ"

İsmail Fatih Kaymak, "Bir bankadan harcayıcı kredisi kullandım. Kullandığım krediye istinaden yaşam sigortası oluşturduklarını söylediler. Bankaya istemediğimi söyledim. Ve para iadesi arz ettim. Ancak bankadan ret yanıtı aldım. Ben de legal hakkım olan harcayıcı hakem kuruluya müracaat yaptım. Sonrasında alakalı banka bana dava açtı. Ancak harcayıcı duruşması lehime karar verdi ve bin 580 lira gibi bir para iadesi olacak. Yurttaşlarımız yaşam sigortasının gerekli olmadığını öğrenmeli. Aynı zamanda illa kredi sürükledikleri bankadan değil, istedikleri bir bankadan yaşam sigortası yapabileceklerini söylemek isterim." diye konuştu.

"YALNIZCA BİREY İSTERSE SİGORTA YAPILABİLİR"

Bankanın karara itiraz ettiğini söyleyen Avukat Cansu Bektaşlı, "Müvekkilim bir bankadan 100 bin liraya yakın bir gereksinim kredisi sürüklüyor. Bankada buna istinaden bir yaşam poliçesi yaptırıyor. Müvekkilim yaşam poliçesini iptal ettirmek istediğinde banka kendisine iptalin muhtemel olmayacağını söylüyor. Oysa harcayıcı yasasında sarihçe bir karar var. Birey isterse yalnızca sigorta yapılabilir. Biz de müvekkilim ile harcayıcı hakem heyetine müracaat ettik. Harcayıcı hakem kurulu lehimizi karar verdi. Şahsa mecburi olarak yaşam poliçesi yaptırılamayacağına ait karar sundu. Banka ise bu kararı harcayıcı duruşmasına taşıdı. Fakat Harcayıcı duruşması da bizim lehimize karar verdi. Müvekkilimden aldıkları para iade edilecek" dedi.

"YURTTAŞLAR HARCAYICI HAKEM KURULUYA BAŞVURMALI"

Bankaların bireylere gerekli olarak yaşam sigortası yaptıramayacağını belirten Avukat Bektaşlı; şöyle konuştu

"Bankalar kredi alırken genel harekât şartı olarak kontratlarına bu yaşam poliçelerine ilave ediyor. Harcayıcı ise bu operasyonları bütün öğrenmediği için krediyi sürüklemek zorunda kalıyor. Yurttaşlarımız böyle bir gidişatla karşılaştığı zaman ilk evvel bankaya gidip yaşam poliçesinin iadesini arz etmeli. Ardından harcayıcı hakem kuruluya müracaatta bulunmalı. Bir de yurttaşlarımız şunu öğrenmeli ki harcayıcı dava için harç ödemekten muaf. Zira yurttaşlarımız dava açarken ’bir de dava açmak için para mı vereceğim’ diyor. Yeniden bu süreçte yurttaşlarımızın dikkat etmesi gereken mevzulardan biri ise kredi sürükledikten 30 gün içerisinde şik?kanaat et asıllaştırılması gerekiyor" diye konuştu.