Mahruze Teyze’ye ben de konuk oldum

Mahruze Teyze’ye ben de konuk oldum

Yerel tercihlerden evvel pazarda karşılaştığı Ekrem İmamoğlu’na, “Sana rey vermem ama kete yaparım” diyen 66 yaşındaki Mahruze Keleş politiklerin favorisi oldu. Mahruze Teyze tercihin hemen…

Mahruze Keleş yaşadığı Sultanbeyli’de o kadar popüler ki, politik liderlerin uğrak yeri olan evini ilçede kime sorsanız gösteriyor. Ara caddedeki iki katlı evinin kapısını çalıyorum. Beni hiç tanımamasına karşın, 40 senelik arkadaşıymışım gibi açıyor kapıyı. Gazeteci olduğumu, kendisini ziyarete geldiğimi söylüyorum. “Güzel geldin kızım, gel emret diyor” deyip başköşeye oturtuyor. Evvel oruçlu olup olmadığımı soruyor. Senenin her günü ketesi ve yaz aylarında ayran çorbasını yetersiz etmediğini anlatıyor. Yiyemeyeceğimi söyleyince, yanıma bir tane kete vereceğimi söylüyor. Bana verdiği keteler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la beraber Emine Erdoğan’a yolladıklarındanmış.

16 YAŞINDA GURBET ELDE

Mahruze Teyze aslen Erzincan, Refahiyeli. İnşaat emekçisi eşi Hasan Keleş’le 16 yaşında evlendikten sonra, gurbete diye çıkıp gelmiş İstanbul’a. Konutlarını eşinin kendi elleriyle yaptığını onurla anlatıyor. 6 çocukları ve 10 torunları var ama konutta 37 yaşındaki zekasal manili kızı, eşi ve kendisi kalıyor.

ISPANAK ALACAKTIM

Mahruze Teyze’ye nasıl tanınmış olduğunu, İmamoğlu ile karşılaşmasını soruyorum. O gün pazara ıspanak almak için çıkmış. “9 liraya ıspanak mı olur” diye söylenirken, İmamoğlu arkadan omuzuna dokunmuş. Mahruze Teyze sonrasını ise aksanıyla şöyle anlatıyor: “Bana ‘Ben İstanbul’a ismeyim. Bana rey verir misin’ diye sordu. Ben onu Tayyip’in partisinden sanıyordum. Sordum ‘Tayyip’deri misin sen’ diye. ‘Yok. CHP’denim ben’ dedi. Ben de ona ‘Yok anam rey moy vermem. Zamanında çok çektik. O partilerden gelenleri gördüm ama sana kete yaparım’ dedim. Tercihleri kazandıktan sonra da benim yanıma geldi.”

Mahruze Teyze’ye evine gelen politikleri soruyorum ama o hep Tayyip Erdoğan’ı anlatıyor. Bu defa adlarını tek tek söyleyerek soruyorum. Sözünü hiç esirgemediğini onu ziyaret eden politiklerden öğreniyorduk, öyle olduğunu test etmiş oluyorum. İmamoğlu’nu beğendiğini, onun sayesinde Tayyip Erdoğan’la görüştüğünü söylüyor.

Mahruze Teyze’ye ben de konuk oldum

KONUKLARI İÇİN NELER DEDİ?
DÜŞÜMDE GÖRDÜM

Erdoğan: “Tayyip’im zati bir başka. Onun peşinden dağılmasınlar. 30 sene evvel düşümde gördüm onu. Ay sırçadan içeri girdi, arttan güneş, yıldızlar da peşinden geldi. Yıldızlar Tayyip’i çağırıyordu ‘Sen de gel’ diye. Ben havalara uçuyordum düşümde. ‘Bu ay ve yıldızlarla gelen adam boş bir adam değil, ben bunu takip edeceğim’ dedim. 30 senedir de takip ede ede geldi başımıza çok şükür. Son tercihte gece istihareye yattım. Erdoğan, beyaz bir taksiye bindi, bir dağa, göklere çıkıyordu. Onu dağın tepesinde gördüm. Binali Yıldırım da beyaz bir taksideydi, o yarı yoldan döndü.”

Mahruze Teyze’ye ben de konuk oldum

KARDEŞİM OLSUN...

Kılıçdaroğlu: “Kılıçdaroğlu da dünya ahiret kardeşim olsun. Allah razı olsun, geleni geri yollayamam. Ben kimseyi ayırt edemem. Allah onlara da hoş çalışmalar kısmet etsin. Devlete ulusa verimi olsun. Yabancılar da buraya çalışmaya gelecek. Öyle günler gelecek ki, taksiler havada uçacak Teknolojiyi böyle anlatıyor.”

O BENİM NEDENİM

İmamoğlu: “Allah İmamoğlu’ndan razı olsun. O benim nedenim oldu. Onunla pazarda karşılaşmasaydım, Tayyibime erişemeyecektim. Allah’ım İmamoğlu’na da hayırlı işler versin. Öğreniyor kendisine rey vermeyeceğimi zati.”

KETELERİMDEN HOŞLANDILAR Mİ

Mahruze Keleş, “Tayyip Bey çok adamcıl, içten. Telefon etmişti şimdi gelmek kısmet oldu. Boş adam değil. Çalışan adam. Ancak kısmet oldu” diyor: “Ben uçuyorum benim konutuma geldi diye. Şayet benim ketelerimi sevdiyse, Emine Hanım’la telefon etsin bana. Cımcık mantı da gönderdim. Öz kardeşimi davet etsem gelmez. Cumhurbaşkanımız bana Kuran-ı Kerim armağan etti. Her gün okuyup ona dua edeceğim.”

YILDIRIM VE SOYLU DA GELECEK

Aynı memleketlim, hemşehrim Binali Yıldırım’ı da konutuma bekliyorum, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’yu da. Yıldırım da gelecek, Soylu’mda. Annesi ölüm etmiş, üzüldüm. Allah rahmet eylesin.