Mal varlıkları donduruldu

Mal varlıkları donduruldu

Terör finansmanının önlenmesi kapsamında FETÖ, DEAŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütleri abonesi 365 bireyin Türkiye’deki mülk varlıkları donduruldu. Listede FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen, Hamdi Akın…

Kitle Yıkım Silahlarının Dağılmasının Finansmanın Önlenmesine ait Kanun’un Aralık 2020’de kanunlaşmasının ardından dün ilk adım atıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan listede FETÖ, DEAŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütleri abonesi oldukları mazeretiyle toplam 365 bireyin Türkiye’de bulunan mülk varlıkları donduruldu. Ayrıca 12 kuruluş da listede yer alırken, bu bireylerin 60 gün içinde Danıştay’da dava açabilecekleri kaydolundu.

Listede FETÖ’den 205 birey yer aldı. Bunlar arasında kaçak FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen, Hamdi Akın İpek, Ekrem Dumanlı, Abdullah Gafil, Ahmet Kurucan, Cemal Uşak, Cevdet Türkyolu, Mustafa Özcan, Mustafa Yeşil, Önder Aytaç ve Şerif Ali Tekalan gibi adlar ile cezaevinde olan Hidayet Karaca da bulunuyor. 15 Temmuz darbe teşebbüsünün kritik adlarından Adaletli Yetim ile kaçak savcı Zekeriya Öz ve darbede etkin vazife alan üst teşkilat azaları ile daha önceki askerler listeye girmedi.

ABDİ ŞAHİN DE VAR

- PKK terör örgütünden de 77 birey listede. Bunlar arasında teşkilatın elebaşlarından Murat Karayılan, Ali Haydar Kaytan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Hülya Oran, Fehman Hüseyin ve Remzi Kartal gibi adlar yer alıyor.

- Amerika Birleşik Devletleri’nin beraber hareket ettiği, PKK/YGP’li teröristlerin ağırlıkta olduğu Suriye Demokratik Eforları’nden SDG Ferhat Abdi Şahin Mazlum Kobani de listede yer aldı.

DEAŞ’LI ‘EMİRLER’

- Listede DEAŞ terör örgütünden de 86 birey var. Bu şahıslar arasında en dikkat toplayan adlar ise DEAŞ’ın sözde Türkiye emirleri İlhami Balı ve Deniz Büyükçelebi oldu. Balı ve Çelebi, 10 Ekim Ankara GAR hücumunun da failleri olarak aranıyor. DEAŞ’ın Türkiye’deki yapılanmasından Dokumacılar Grubu’nun mesulü Mustafa Dokumacı ile Hasan Aydın da listede bulunuyor.

- Sonradan Türk yurttaşlığına geçen 8 yabancı tebaalı DEAŞ’lının da listede yer alması dikkat çekti.

- Musa Aşoğlu ve Hüseyin Fevzi Tekin dahil 9 bireyin DHKP/C terör örgütü abonesi olmak yargılamasıyla mülk varlıkları donduruldu.