Malcolm X suikastı: 20 yıl hapis yattıktan sonra aklanan Muhammed Aziz, 40 milyon dolarlık tazminat davası açtı

Malcolm X suikastı: 20 yıl hapis yattıktan sonra aklanan Muhammed Aziz, 40 milyon dolarlık tazminat davası açtı

Amerika Birleşik Devletlerinde ırkçılığa karşı çabanın önde gelen adlarından Müslüman politikacı Malcom X'i öldürdüğü yargılamasıyla 20 sene mapus uyuduktan sonra aklanan Muhammed Aziz, New York Belediyesi'ne

84 yaşındaki Aziz dava müracaatında, New York polisinin masumluğunu ispatlayacak kanıtları örtbas ettiğini iddia etti ve polisin bağlı olduğu belediyeden tazminat istedi.

Daha Önceki bir deniz piyadesi olan Aziz, 1965'te mapusa girdiğinde 26 yaşındaydı ve altı çocuk babasıydı.

Malcom X, 1965'te New York'ta bir balo salonunda kalabalığa hitap etmeye hazırlanırken ailesinin gözleri önünde silahlı üç birey tarafından öldürülmüştü.

Suikastla alakalı olarak Muhammed Aziz, Halil İslam ve Thomas Hogan iki şahısla beraber, ömür boyu mapus cezasına çarptırıldı.

Bu karar, fiziki delil olmamasına, şahitlerin paradokslu ifadeler vermesine ve cinayeti işlediğini itiraf eden Hogan'ın Muhammed Aziz ve Halil İslam'ın suikastla alakası olmadığını söylemesine karşın alınmıştı.

Malcolm X suikastı: 20 yıl hapis yattıktan sonra aklanan Muhammed Aziz, 40 milyon dolarlık tazminat davası açtı Siyah hakları aktivisti Malcom X 1965'te öldürülmüştü.

Aziz, 1985'te koşullu tahliyeyle hür kaldı. Halil İslam 1987'de, Thomas Hogan da 2010'da hür kaldı. Halil İslam 2009'da can verdi.

Netflix'in 2020'deki "Malcom X'i Kim Öldürdü?" dokümansalından sonra Manhattan Bölge Savcılığı "yeni bulunan deliller"ın Aziz ve Halil'in masum olduğuna işaret ettiğini belirterek özür diledi. Aziz ve Halil'in cezaları iptal edildi.

Aziz aklandıktan sonra geçen sene New York eyaletine dava açtı. New York Times'a göre dava beş milyon dolarlık bir uyuşmayla sonuçlandı.

Aziz ve Halil, Malcom X'in 1964'te görüş ayrılığına düşerek böldüğü İslam Ümmeti Nation of Islam isimli politik ve dini kuruluşun azasıydı. Malcom X öldürüldüğünde 39 yaşındaydı.

Malcom X'in kızları suikast sırasında görevde olan bir polisin vefat döşeğindeyken yazdığı bir mektuba direnerek yeni bir soruşturma açılmasını arz etmişlerdi.

Daha Önceki polis memuru bu mektubunda FBI ile New York polisini suikastla alakalı bazı belirtilerin üzerini örtmekle yargılamıştı.