Malezya'da akılalmaz olay: Kovid-19 aşı merkezinde 204 çalışan koronavirüs pozitif çıktı!

Malezya'da akılalmaz olay: Kovid-19 aşı merkezinde 204 çalışan koronavirüs pozitif çıktı!

Dünyanın dört bir yanını saran koronavirüs salgınında tüm ülkelerde aşılama kampanyaları yoğun biçimde devam ediyor. Güneydoğu Asya ülkesi Malzeya ise bu aşılama merkezlerinden birinden gelen…

Malezya'nın Selangor eyaletindeki bir yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşı merkezi 204 sağlık çalışanının Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine bir müddetliğine kapatıldı.

Milli Kovid-19 Bağışıklığından Mesul Bakan Hayri Cemaleddin, Şah Alam kentinde aşı merkezi olarak kullanılan IDEAL Kurultay Merkezinde 2 çalışanın 10 Temmuz'da Kovid-19 bulgusu göstermesi üzerine merkezdeki tam çalışanlara toplu test yapıldığını açıkladı.

Hayri, testler neticesinde 204 çalışanda Kovid-19 virüsünün görüldüğünü kaydetti ve aşı merkezinin bir müddetliğine kapatıldığını ifade etti.

Günde 300 bin ortamında Kovid-19 aşılamasının yapıldığı Malezya'da şimdiye kadar 11 milyon 366 bin 710 şahsa birinci ve ikinci doz aşı uygulandı.

Malezya'da toplam 844 bin 870 bireyin Kovid-19 testi pozitif çıkarken virüs kaynaklı can kayıplarının sayısı 6 bin 260'a ulaştı.

Ülkede günlük Kovid-19 olaylarında 8 bin ve üstü dolaylarında çoğalış oluyor.Malezyada akılalmaz olay: Kovid-19 aşı merkezinde 204 çalışan koronavirüs pozitif çıktı

HİNDİSTAN'DA SAHTE AŞI SKANDALI YAŞANMIŞTI

Bir öteki Güney Asya ülkesi hindistan'da da temmuz ayının başında aşı skandalı yaşanmış; koronavirüs aşısı yerine tuzlu su karışımı satan dolandırıcılar hapsedilmişti.

CNN International'da yer alan habere göre, ülkede binlerce şahsa sahte koronavirüs Kovid-19 aşısı kurbanı oldu.

Aynı habere göre, ülkede aralarında hekim ve sağlık çalışanlarının da bulunduğu binlerce şahsa aşı yerine tuzlu su enjekte edildi.

Güvenlik eforları son iki ay içinde Mumbai ve Bengal'deki takribî 12 aşılama bölgesinde sahte aşı satan 14 bireyi hapsetti.

Ülke medyasında yer alan haberlere göre, sahtekarlar 'aşı'lar için 10 ila 17 dolar arasında fiyat arz etti.

Sahte aşıları satan çeten takribî 30 bin dolar takribî 260 bin TL kazanç elde ettiği de gelen haberler arasında

Şahte aşı çetesine müteveccih işlem ile alakalı açıklamalarda bulunan polis sözcüsü Vishal Thakur, 'Hapsedilenler kabahat komplosu, şike ve sahtecilikle yargılanıyor' dedi.

Olay ile alakalı olarak haziran ayında polise, sahte aşıyı olan bazı şahısların, aşı sertifikalarının hiçbirinin hükümetin çevrimiçi portalında görünmediğinden şüphelenmelerinin ardından soruşturulmaya başlanmıştı.

: İlginize Sürükleyebilir Büyük göç başlıyor! Bir Hayli bölgede adım atacak yer kalmadı...İzmir mitingine sert tenkit: CHP, HDP'ye dönüşüyor!Aşı olanlara ihtar! Bu bulgulara dikkat