Manisa'da 17 saatte söndürülen orman yangınıyla ilgili 2 gözaltı

Manisa'da 17 saatte söndürülen orman yangınıyla ilgili 2 gözaltı

Manisa'nın Gördes ilçesinde anız ateşinden çıktığı belirtilen yangın, 17 saatte tamamen söndürüldü. Rüzgar sebebiyle geniş bir alana dağılan yangında 85 hektar orman ile 100 hektar tarım arazisi hasar

Kırsal Karayağcı Mahallesi'nde, dün saat 14.00 sıralarında anız ateşinden yangın çıktı. Rüzgarın da tesiriyle alevler, yakındaki ormana sıçradı. Engebeli arazideki yangın gelişerek, kısa müddette geniş bir alana dağıldı. İhbarla bölgeye ilk olarak 3 yangın söndürme helikopteri, 2 yangın söndürme uçağı ve 15 arazöz sevk edildi. Fakat yangın, 3 ayrı noktaya daha sıçradı.

Geniş bir alanda dağınık biçimde ilerleyen yangında, hava ve kara takımları çoğaldırıldı. Alevlere 2'si Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nden sevk edilen toplam 8 uçak, 10 helikopter, 1 nakliye ikmal uçağı, 49 arazöz, 7 su tankeri, 6 dozer, Manisa Megakent Belediyesi'ne bağlı 26 itfaiye taşıtı ve 5 yer takımı ile müdahale edildi.

Manisada 17 saatte söndürülen orman yangınıyla ilgili 2 gözaltı

17 SAATTE TAMAMEN SÖNDÜRÜLDÜ

Bölgedeki mesken yerleri ise itfaiye takımlarınca önlem emeliyle korundu. Karayağcı ve Kayacık semtlerindeki 12 konut ile 320 küçükbaş ve 80 büyükbaş hayvan tahliye edildi. Çalışmalarını sürekli sürdüren takımlar, alevleri 21.00 sıralarında hakimiyet altına aldı.

Gece görüşlü helikopter ile soğutma çalışmaları, günün ilk ışıklarına kadar sürdü. Saat 07.00 sıralarında takribî 17 saatte tamamen söndürülen yangında, valilikten yapılan açıklamaya göre 85 hektar orman ile 100 hektar tarım arazisi hasar gördü. Bu arada muhtemel bir tutuşma olasılığına karşılık bölgede 2 helikopter, hazırda bekletiliyor.

Öte yandan jandarma takımları, anız ateşiyle yangına sebebiyet verdikleri ileri sürülen çiftçiler İdris Ç. ve Bilal Ö.'yü nezaretine aldı. Kuşkuluların jandarmadaki harekâtlarının sürdüğü bildirildi.