Marc Faber: Türkiye’ye yatırım düşünüyorum

Marc Faber: Türkiye’ye yatırım düşünüyorum

Ünlü yatırımcı Marc Faber, “Türkiye yatırımlar için görece cazip. Türkiye’de pay tahvili almayı düşünüyordum. Almadım ve piyasada düşüş yaşandı. Fakat şimdi bazı pay tahvillerine yatırım yapmayı…

Beynelmilel finans piyasalarındaki kriz varsayımları dolayısıyla ‘Hekim kıyamet’ olarak öğrenilen yatırım uzmanı Marc Faber, yatırımlar için Türkiye’nin cazip olduğunu belirterek, “Türkiye’de pay tahvili almayı düşünüyordum. Almadım ve piyasada düşüş yaşandı. Fakat şimdi bazı pay tahvillerine yatırım yapmayı düşünüyorum” dedi. The Gloom, Boom & Doom Report’un yayıncısı ve editörü, İsviçreli yatırımcı Faber, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Batı ekonomilerinde hükümetlerin salgın mevzusunda yapımı durduran önlemleri sebebiyle şirketlerin yüzde 30’unun bir daha açılmayacağını söyledi. Faber, yabancı yatırımcılar için Türkiye gibi büyümekte olan ülkelerde yatırım fırsatları bulunduğunu belirterek, bazı pay tahvillerine yatırım yapmayı düşündüğünü dile getirdi.

ÇOK İYİ VASITA

Faber, her şeyden evvel Batı dünyasının Türk firmalarının çok iyi idarendiğini kavramadığını, Türk firmalarının Orta Asya ile iş yapabildiğini aktararak, “Şayet Orta Asya’ya açılmayı istiyorsanız Türk işletmeleri çok iyi bir vasıta” ifadesini kullandı. Çin’in Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadığı gerilime karşın pay tahvili piyasasının iyi bir performans sergilediğini ifade eden Faber, önümüzdeki yarıyılda Çin pay tahvili piyasasında düzenleme görülebileceğini söyledi.

DRAMATİĞE KOLEKSİYONU

Irak ve Özbekistan’ın büyüyen pay tahvili piyasaları açısından fırsatlar sunduğunu aktaran Marc Faber, “Özbekistan’da yatırımları olan bir işletmenin idare heyetindeyim. Orada yatırımlar yaptık. Üç ay içerisinde yüzde 20’nin üzerinde çoğalış gözlemledik” diye konuştu. Faber, büyüyen piyasaların, kıymetinin altında paylar kapsayan bir dramatiğe koleksiyonu gibi olduğuna işaret etti.

 

KRİPTO PARALAR

Yatırım uzmanı Faber, kripto paralara değinirken, “Bitcoin ve kripto para üniteleri mevzusunda bana yazan iki uzmanım var. Onlar bana ‘kaybetmeyi göze aldığınız kadarını kripto para ünitelerine yatırın’ dedi” ifadesini kullandı. Bazı hükümetlerin önümüzdeki yarıyılda kripto para ünitelerini aidatlandırmaya çalışacağına işaret eden eden Faber, “Natürel ki ödentilendirecekler. Galibiyetli olan ne varsa ödentilendirilir. Bu hükümetlerin demir yasayıdır. Zafersiz olan ne varsa da genellikle sübvanse edilir” dedi.

Marc Faber: Türkiye’ye yatırım düşünüyorum

KEMER SIKMA GÜNDEME GELECEK

Marc Faber, büyüyen ekonomilerin, salgında derin darbe alan ekonomilerini yenide ayağa kaldırmak için para musluklarını açma yoluna gittiğini belirterek, “Bence kemer sıkma yine gündeme gelecek. İsteyerek değil, kazara gelecek. Her ülkede para basmak, miras yanılmasına yol açar. Bir zaman devam eder ama neticeleri çok makûs olur” biçiminde konuştu. Yatırımcıların yatırımlarını çeşitlendirmesinin yararlı olacağını ifade eden Faber, “Tedbirli bir biçimde yatırım çeşitlendirmesi yapmak gerekiyor; değişik para ünitelerinde, değişik ülkelerde, değişik pay tahvillerinde çeşitlendirmek gibi... Emlak, nakitte çeşitlendirme gibi...” diye konuştu.