Mario Levi ısrar etti yazdıklarım roman oldu

Mario Levi ısrar etti yazdıklarım roman oldu

Fatma Çelenk, “Bildiğin Gibi Değil” isimli ilk romanını okurla buluşturdu. Çelenk’le yazım yolculuğunu ve maksatlarını konuştuk.

Fatma Hanım, sizi azıcık tanıyalım. Sanatçı bir ailenin çocuğusunuz değil mi?

- Evet, hem annem hem de babam Devlet Tiyatrosu sanatçısı. Bursa’da, sanatla iç içe geliştim. İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi mezunuyum. Ben de tasarımcıyım gerçeğinde. Tiyatro kısmında dekor, başka bir deyişle mekân tasarımı ve kostüm, başka bir deyişle giysi tasarımı okudum.

İş yaşamına başlamanız nasıl oldu?

- İlk olarak TRT’de çalışmaya başladım. Sonra yurtdışı sinema sektörü tecrübem oldu. Yurda döndüğümde tiyatrolar için dekor tasarımlarının yanı gizeme radyoculuk yaptım ve televizyon kanallarında çalıştım. Daha sonra görsel ve işitsel sanatlardaki tecrübemi eğitim ve irtibat sektöründe kullanarak stratejik irtibat tasarımı yapmaya başladım. Ve bu yolculuğun devamında hikâye tasarımı yapmaya başlayarak ilk romanımı yazdım.

YAŞAM BOYU TALEBE OLMAK EHEMMİYETLİ

Gayeniz nedir?

- Çok karışık değil gerçeğinde... Ben önüme gelen ne varsa kendimce en iyisini yapmaya gayret ederim. Başka Bir Deyişle büyük ufak iş diye bakmadan o süreci en iyi biçimde atlatmaya ve bilmeye çalışırım. Eğitim verdiğim kadar, yaşam boyu talebe olmanın da ehemmiyetli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla varılacak bir nokta olmadı yaşamımda, ben hep yolculuktayım.

Roman yazma yolculuğunuz nasıl başladı?

- Uzun zamandır muhtelif mecmua ve blog’larda iş yaşamı üzerine yazılarım yayınlanıyor zati. Marka algısını doğru idaremek için cemiyete katma değer sağlayan, iz vazgeçen ve tesir yaratan taktikler kurgulamak gerekiyor. Dolayısıyla iyi bir hikâye anlatıcısı olmak, sade ve anlaşılır bir dil ve üslupla yapılanları cemiyetle paylaşmak ehemmiyetli. Buradan yola çıkarak yaratıcı yazarlık atölyeleri arayışına girdim ve sevgili öğretmenim Mario Levi ile tanıştım. İlk gün yazdığım metnin devamını getirmem için ısrarlı motivasyonu neticesinde bir kitaba dönüşmeye başladı.

Mario Levi ısrar etti yazdıklarım roman oldu

GÜNÜMÜZ VE GEÇMİŞ BİR ARADA

Kitabınızda anlattığınız hikâye nedir?

- “Bildiğiniz Gibi Değil”de, kitabın isminden de anlaşılacağı üzere, hiçbir şeyin gerçeğinde göründüğü gibi olmadığı bir noktaya işaret ediyorum. Günümüz İstanbul’unda gazetecilik yapan Sema, başarılı firmaların pek bilinmez hikâyelerini yazma sevdasıyla gittiği binanın kapısından girdiğinde, bileceklerinin onun yaşamını da şekillendireceğinden habersiz. Hikâye, kapıda karşılaştığı yaşlı Kemal’le ziyareti yapacağı genç Kemal’in eşlerinin ‘Ferhunde’ adını taşıdığını bilmesiyle başlıyor.

Kitap satışta mı?

- Evet, 1.5 hafta evvel Mona Kitap’tan satışa çıktı. Tüm kitapçılar ve online satış kanallarından bulunabilir.

TANITIMA DESTEK VERDİLER

◊ Kitap tanıtımınız da hayli renkliydi...
- Evet, tanıtıma siyaset, sanat ve iş dünyasından bir hayli ad katıldı. Şişli Belediye Başkanı Muammer Apaçık konuklar arasındaydı. Kürşat Başar, Nasuh Mahruki, Makbule Cengiz gibi yazarların yanı gizeme, Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Feyha Çelenk, Yıldız Kültür, Serpil Tamur ve Murat Karasu gibi deneyimli adlar da sağ olsunlar bizi yalnız vazgeçmediler. Ali Düşenkalkar davette kitaptan bir kısım okudu.