Marmara müsilaj belasıyla cebelleşirken İmamoğlu'na 'temel atmama' tepkisi

Marmara müsilaj belasıyla cebelleşirken İmamoğlu'na 'temel atmama' tepkisi

Marmara Denizi'nde yaşanan müsilaj deniz salyası meseleyi Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi haline gelmiş vaziyette... Müsilajın en büyük sebebinin atıkların arıtılmadan Marmara'ya deşarj…

Marmara Denizi’nde görülen deniz salyasının müsilaj yoğunluğu, su altındaki canlıların hayatlarını tehdit ediyor. Marmara'nın bir hayli kıyısında beyaz bir katman halinde biriken salyalar, deniz tabanında ve sarihlerde de yoğunlaştı.

İBB 'LEKELİLİKTEN DEĞİL' DEMİŞTİ

İstanbul Megakent Belediyesi İBB geçen mayıs ayında müsilajın mevsimsu baskın biyolojik süreç olduğu açıklaması yapmıştı. İBB açıklamasında, müsilaj katmanından numuneler alındığı belirtilmiş ve çıkan raporda sürecin rastgele bir lekelilik olmadığının anlaşıldığı iddia edilmişti.

Açıklamada, "Müsilaj olayı çok uzun sürmeyecek bir doğa olayı olup, en fazla 1-2 ay içerisinde deniz suyunun tamamen ısınması ve mevsim sıcaklığının banal bedellere erişmesi ile ortadan kalkabilecek bir süreçtir" denilmişti.

KURULUŞ AÇIŞINI İPTAL ETTİ

Uzmanlar deniz salyası yaradılışını büyük oranda atıkların arıtılmadan denize boşaltılması ve buna bağlı oluşan lekeliliğe bağlarken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Kasım 2019'da Silahtarağa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Kuruluşu'nin üretimini durdurmuştu.

Ekrem İmamoğlu, 7 Kasım 2019'de Silahtarağa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Kuruluşu'nin 'temel atmama' merasimini tertip etmiş ve burada yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

* Yarın bir Temel Atmama Merasimim var gerçekten. Zira misyona geldiğimizde bizim önümüze getirilmiş, dayatılmış, ihale çıkılmış, öneriler alınmış... Silahtarağa'da, hem de o Eyüpsultan'ın devamında ilçenin hudutları ilçesinde, Haliç'in o hoş doğasını bütünleyen, 130 bin m2'lik alanı kapsayan, 70 bin metreye yakınlık kısmı orman olan bir arazide bir artıma kuruluşu.

'GEREK YOK BÖYLE YATIRIMA'

* Maliyeti 1 milyar 100 milyonun üzerinde, bir katrilyondan bahsediyorum başka bir deyişle. Arazi kıymetiyle birlikte 1,5 milyarı aşan bir proje. Ekonomik kasvet vesaire bir kenara, durdurduk. Bir Hayli projeyi böyle durdurduk hakikatinde ve dostlarıma araştırma yaptırıyoruz. Gerek yok böyle bir yatırıma, böyle bir arıtma kuruluşuna gerek yok, 1,5 milyar.

GÖKSU: İŞ YAPMAYACAĞINI ÖĞRENİYORDUK, ŞİMDİ...

Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Twitter hesabından paylaştığı iletide, İmamoğlu'nun arıtma kuruluşunu iptal konuşmasını alıntılayarak, "CHP'nin belediyeciliğinin iş yapmayacağını zati öğreniyorduk. Şimdi bu yenilenmiş versiyonlarında yapılanları bozmak, yapılacakları durdurmak ve bunları da büyük bir işmiş gibi anlatmak da var ne yazık ki" yazdı.

AK PARTİ'DEN KURUL KARARI

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu hafta, Marmara Denizi'ndeki müsilaj probleminin çözümü için araştırma komiteyi kurulmasına dair önergelerinin görüşüleceğini bildirdi.

Turan, yaptığı yazılı açıklamada, bu hafta , Marmara Denizi'ndeki müsilaj meselesine çözüm üretilmesi, oluşan lekeliliğin önlenmesine müteveccih "Marmara Denizi'ndeki Müsilaj Meselesini Araştırma Komiteyi" kurulmasına dair hazırlanan önergenin görüşülmesinin tasarlandığını belirtti.

Bülent Turan'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

* İklim farklılığı sebebiyle deniz suyu sıcaklığının fazla yükselmesi, Marmara Denizi'nin uysal yapısı ve lekelilik gibi faktörler müsilaj problemine neden olmaktadır.

* Bu kaynaklar arasında hakimiyet edilebilen tek faktör lekeliliktir. İçinde bulunduğumuz Etraf Koruma Haftası'nda denizlerdeki lekeliliğin önüne geçilmesi, meselelere çözüm üretilmesi, zorunlu temkinlerin alınması ismine böyle bir adımın atılması son derece bedelli.

* Mavi Vatanımız olan denizlerimizi, doğayı, etrafı gözetmek, gelecek jenerasyonlarımıza daha yaşanabilir pak bir etraf vazgeçmek öncelikli gayelerimizden olmaya devam edecek.

KURBAĞALIDERE DE BİTTİ

Öte yandan, bugün Kadıköy Kurbağalıdere'den de üzücü görüntüler geldi. Anadolu Yakası kıyı şeridinde sabah saatlerinde güneyden esen rüzgarla beraber birikmeye başlayan müsilaj katmanları, Kadıköy'de Kurbağalıdere, Caddebostan Plajı ve Bostancı Sahili'nde yoğun olarak görüldü. Kurbağalıdere bölgesinde rüzgarın tesiriyle kıyıda biriken çöpler müsilajla beraber kalın ve yoğun bir katman oluşturdu.