Marmara'da deniz kestanesi avcılığı yeniden yasaklandı

Marmara'da deniz kestanesi avcılığı yeniden yasaklandı

Marmara Denizi'nde Uzak Doğu'ya ihracatı sebebiyle fazla avcılığı yapılmaya başlanan denizlerin natürel arınıcılarından deniz kestanesinin avcılığı, Balıkçılık ve Su Mahsulleri Genel Müdürlüğü'nce menedildi.

Fazla lekeliliğin ortaya çıkardığı müsilaj meselesinin devam ettiği Marmara Denizi'nde ekosistemin en ehemmiyetli deniz canlılarından biri olarak gösterilen deniz kestanelerinin avcılığı yine menedildi. Menetme kararı, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Balıkçılık ve Su Mahsulleri Genel Müdürlüğü'nce, 9 Mayıs 2022 tarihli Balıkçılık ve Su Mahsulleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay imzasıyla duyuruldu.

Marmarada deniz kestanesi avcılığı yeniden yasaklandı

KARAR MDEP KAPSAMINDA ALINDI

Marmara Denizi Eylem Tasarıyı MDEP kapsamında alınan kararda şöyle denildi:
"Marmara Denizi'nde alana gelen müsilaj patlaması için hazırlanan MDEP kapsamında bakanlığımız mesullüğünde yer alan eylemlere ait çalışmalar titizlikle yürütülmektedir. Marmara Denizi'nde yürütülen balıkçılık faaliyetlerinin ekosistem temelli yapılması ve koruma alanlarının genişletilmesi de bakanlığımız mesullüğündeki eylemler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda Marmara Denizi'ndeki balıkçılık faaliyetlerinin ekosistem temelli devamının sağlanması emeliyle, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarında 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren, ticari emelli deniz kestanesi avcılığı ve toplayıcılığı menedilmiştir."

Marmarada deniz kestanesi avcılığı yeniden yasaklandı

Yasak kararı İçişleri Bakanlığı'na bağlı Marmara Denizi'ne kıyısı olan, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel komutanlıkları, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı tüm şehir müdürlükleri ve Türkiye su Mahsulleri Kooperatifleri Merkez Birliği ile Deniz Mahsulleri Avcılığı Üreticileri Merkez Birliği'ne bildirildi.

Marmarada deniz kestanesi avcılığı yeniden yasaklandı

UZMANLAR GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Marmara Denizi'nde deniz kestanesinin fazla avcılığını, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Herdem Aslan ile sualtı dokümansal imalcisi Tahsin Ceylan gündeme getirdi. Deniz kestanelerinin, Türkiye'nin de imza attığı BERN kontratı kapsamında koruma altında olduğunu belirten uzmanlar, bakanlığa avcılığın menedilmesi çağrısında bulunmuştu.

Yalnızca Saroz Körfezi'nden bir günde 50 ton kadar deniz kestanenin ulus tarafından kilosu 20 liraya varan fiyatlar karşılığında avlandığı güzergahında bilgiler veren Su Ekosistemleri Derneği İdare Heyeti Başkanı da olan Prof. Dr. Herdem Aslan, deniz kestanelerinin deniz ekosistemi için çok ehemmiyetli kilit bir cins olduğunu, acilen avcılığının durdurulmasını istemişti.

Marmarada deniz kestanesi avcılığı yeniden yasaklandı

DENİZLERİN NATÜREL ARINICISI

Tahsin Ceylan ise deniz kestanesi üzerinde çoğalış gösteren avcılık arzı ve Uzak Doğu'ya ihracat ölçüleri göz önüne alınarak, Türkiye’nin karasularında deniz kestanesinin ticari avcılığının 2022 seneyi haysiyetiyle özgür vazgeçildiğini söyledi. Beynelmilel kontratlarla koruma altındaki deniz kestanesinin lekeliliğin olduğu etrafta yaşamadığını belirten Ceylan, “Bu sebeple indikatör ekolojik şartların ya da süreçlerin ayrımını ve tanınmasını sağlayan bir cinstir. Uzak Doğu'da çok harcanıyor. İhracatı da yapıldığı için rant kapısı olmuştu. Bu cins yalnızca pak suyun olduğu alanda yaşar ve dipteki organik maddeleri çözer, deniz hıyarları gibi çok ehemmiyetli bir natürel arınıcıdır. Marmara Denizi'nin ekosistemi ve pakliği açısından oldukça ehemmiyetli bir role sahip. Avcılığının yine menedilmesi coşturucu bir karar. Ege Denizi'nde de menedilmesi isabetli olacaktır."