Marmaris'teki orman yangınında büyük mücadele! Herkes seferber

Marmaris'teki orman yangınında büyük mücadele! Herkes seferber

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 21 Haziran günü çıkan orman yangınına sabahın ilk ışıkları ile hava müdahalesi başladı. 38 helikopter ve 15 uçak alevleri söndürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Yangına

Marmaris Bördübet İsmeler mevkiinde akşam saatlerinde başlayan orman yangını geniş bir alana dağılarak üç gündür tesirini sürdürüyor. Gece süresince devam eden söndürme çalışmaları, sabahın ilk ışıkları ile havadan da devam ediyor. Bugün sabah itibari ile 38 helikopter ve 15 uçak alevlerle gayret etmeye başladı. Dün akşam Azerbaycan’dan gelen amfibi uçağı da yangın söndürme çalışmalarına katılıyor.

Yangının Değirmenyanı Yeşilbelde mevkii sırtlarında, Marmaris-Datça karayolu kuzey hattı süresince devam ettiği bilindi.

KOMANDOLAR, GÖNÜLLÜLER, ORMAN EMEKÇİLERİ YANGINA MÜDAHALE EDİYOR

Marmaris'teki orman yangınında söndürme çalışmaları, hem havadan hem de karadan sürerken, yangın Kürardı mevki ile Okluk Koyu arasında ilerlemeye başladı. Muğla Valisi Orhan Tavlı bölgeye gelerek tahlillerde bulundu. Jandarma komando takımları, sivil toplum kuruluşu gönüllüleri el ele vererek yangının Kürardı mevkine geçişini yasaklamak için bölgede söndürme çalışmaları başlattı.

Marmaristeki orman yangınında büyük mücadele Herkes seferber
Havadan yangın söndürme helikopterleri ve uçakları devamlı müdahalede bulundu. Bölgenin sarp ve engebeli arazi olması sebebiyle iş aygıtları tarafından yol açılarak yangının önünün kesilmesi kastedildi. Bayanların içinde olduğu gönüllü grup, orman emekçilerine hortum taşıyarak sarp arazide yangını söndürmek için devamlı çalışıyor. Bölgedeki bazı gönüllülerin ise dinlenmek için gölgesi olan yerlerde yattıkları kollandı.
Marmaristeki orman yangınında büyük mücadele Herkes seferber
'10 TON SU ATMA KAPASİTELİ'

Öte yandan, orman yangınına havadan müdahalede Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 10 ton su atma kapasiteli Chinook helikopteri vazife yapıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından, "Chinook, Türkiye'nin en büyük yangın söndürme helikopteri.

Marmaristeki orman yangınında büyük mücadele Herkes seferber
Tek bir atımda 10 ton su atma kapasitesiyle Muğla Marmaris'teki yangına müdahale ediyor. Tüm müesseselerimizle beraber, tüm çabamızla, müdahalemiz ve mücadelemiz devam ediyor" paylaşımını yaptı. Marmaristeki orman yangınında büyük mücadele Herkes seferber

YANGINDA ÇOK RAKAMDA HAYVAN KURTARILDI

Marmaris'teki yangına müdahale havadan ve karadan devam ederken, bazı sivil toplum kuruluşları da sönen ve soğutma çalışmalarının başladığı alanlara girip hayvanları kurtarıyor.

Marmaristeki orman yangınında büyük mücadele Herkes seferber
Hayvanlara ve Doğaya Ahbap Derneği HAYBAP azaları da alevlerden kendilerini gözetmeyi muvaffak olup yaşamda kalabilen kedi, köpek, kirpi, kaplumbağa, kuş, büyükbaş, küçükbaş hayvanlar ile kümes hayvanları gibi canlıları sıcak alanlardan toplayarak evvel tehlikesiz bir ardından da hayvanların temel gereksinimlerini karşılayıp Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü'ne teslim ediyor. Marmaristeki orman yangınında büyük mücadele Herkes seferber

'TÜM GAYRETİMİZ ONLARI YAŞATMAK İÇİN'

HAYBAP Başkanı ve aynı zamanda İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki kurtarılmış hayvan çiftliğinde çok rakamda hayvanı besleyen Sibel Çakır, şunları kaydoldu:

"Yangının ilk gününden beri buradayız. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dostlar soğutma çalışmalarını yapıyor, bu soğutma çalışmaların arttan da bizler alana girerek çevreyi tarayıp, bulduğumuz canlı kalmayı muvaffak olabilmiş hayvanları kurtarıyoruz. Kurtarılan hayvanları Ulusal Park yetkililerine teslim ediyoruz, hastalananları muayenehanelere yönlendiriyoruz. Sahipli olanların da sahibine erişip, teslim ediyoruz. Geçen yıl çıkan yangınlarda kendi mücadelelerimizle sahalardan 470 hayvanı çıkardık. Bunlardan çok ağır yaralı olan 1 ineği kaybettik. Onun haricindeki öbürlerinin hepsi yaşıyor. Bizim tüm gayretimiz onları yaşatmak için."

AYAKLARI YANAN DOMUZ YAVRUSUNA İLK MÜDAHALEYİ ORMAN TAKIMLARI YAPTI

Bölgede söndürme çalışmalarını sürdüren takımlar bir yandan alevlerle gayret ederken, bir değişik yandan ise yangından etkilenen canlıların da hayata tutunmasına destekçi oluyor. Bölgede alevlerin içerisinde kalarak ayakları yanan domuz yavrusu bulunduğu bölgeden alınarak kurtarıldı.

Marmaristeki orman yangınında büyük mücadele Herkes seferber

Yaralı hayvana ilk müdahaleyi ise orman emekçileri yaptı. Ayakları yanan domuz yavrusuna su verip ayaklarını yıkayan takımlar, sonrasında yavru domuzu rehabilitasyonunun yapılması için belediye takımlarına teslim etti. Bölgede bir başka orman emekçisi ise, yanında taşıdığı suyu yangından etkilenen bir kaplumbağa ile paylaştı.

Marmaristeki orman yangınında büyük mücadele Herkes seferber
Marmaristeki orman yangınında büyük mücadele Herkes seferber

 

Marmaristeki orman yangınında büyük mücadele Herkes seferber