Masal yeniden doğacak

Masal yeniden doğacak

Almanya’da geçen aylarda dargın lösemi teşhisi konularak sağlık kurumuna kaldırılan ve kemoterapi rehabilitasyonu gören 1.5 yaşındaki Masal’a uygun donör bulundu.

Masal, Dortmund’da yaşayan Akçay ailesinin en ufak kızları. 2019 Ekim ayında dünyaya geldi. Ocak ayında ise Masal’a, tüm aileyi şoka sokan üzücü teşhis kondu. Alman Kemik İliği Bankası Derneği DKMS, Masal için çağrı yaparak uygun donör bulunması için kampanya başlattı. Bu vakit içinde ufak kıza kemoterapi uygulanmaya başlandı. Hekimler mayısa kadar donör bulunması gerektiğini belirtirken hoş haber evvelki gün geldi.

Masal yeniden doğacak15 yaşındaki ağabey Nihat, müjdeli haberle havalara uçtu.

BEBEĞİM KURTULACAK

Çocuğuna uygun donör bulunduğu haberini alınca gözyaşlarına boğulan anne Zilfi Akçay, “Bizim için Masal bugün doğmuş gibi. Hastalığını bildiğimizde sanki dünya devrilmiş de altında kalmışız gibi sezmiştik. Tam kalbimle inanıyorum ki bebeğim kurtulacak. Kızım öteki annelere de umut olsun. Hemen pes etmesinler. Masal sayesinde bir hayli şahıs DKMS’ye kayıt oldu. Belki onun sayesinde başka insanlara da uygun ilik bulunmuş olabilir” dedi. Zilfi Akçay, DKMS idaremeliği gereği uygun donörün kim olduğunu iki sene süresince bilemeyeceklerini söyledi.