Maske zorunluluğu Eylül'de bitecek! Peki maske takma bitecek mi? Vatandaşlara sorduk...

Maske zorunluluğu Eylül'de bitecek! Peki maske takma bitecek mi? Vatandaşlara sorduk...

Covid-19'a karşı aşılamanın yaygınlaşması ve vaka sayılarının azalması, maske lüzumluluğunun gevşetilmesi ihtimalini de beraberinde getirdi. Biz de yurttaşlarımıza lüzumlu olmayan maske kullanımına…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Haziran tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kağabeyine Toplantısı'nın ardından milyonlarca kişinin aklındaki bir soruya cevap verdi ve gidişat bu şekilde devam ederse maskelerin eylül ayının sonundan itibaren çıkarılabileceğini açıkladı.

Maskelerin tamamen çıkarılması için aşılama yaygınlığının ehemmiyetli olduğunun altını çizen Koca, eylül ayından itibaren toplumsal bağışıklığın sağlanması ile maskelerin de çıkarılabileceğini söyledi.

Bununla birlikte Koca, "Birçok kimse yeniden maske takmak isteyecek. Özellikle birçok enfeksiyondan koruduğunu öğreniyoruz; ama bu tamamen kişisel bir seçimle söz konusu olacak. Şimdi de 2 metre mesafeyi koruyabiliyorsanız sahilde takmanız gerekmez. Ama konuttasiniz, 2 metreyi koruyamıyorsunuz o zaman takmanız gerekecek" diye konuştu.

GÖRÜNMEZLİK PELERİNİ, GÜÇ KALKANI...

Maskelere veda edecek olan elbette sadece Türkiye değil... Misalin Amerika Birleşik Devletleri’de de aşılanan kişi sayısının artması ve vaka ve vefat sayılarında gözle görülür düşüşler yaşanmasıyla maske kuralları birçok eyalette gevşetildi. Gevşetme kararıyla birlikte maskesini anında çıkarıp çoğalanlar olduğu kadar, “Lüzumlu olmasam da maske kullanmayı sürdüreceğim” diyenler de ortaya çıktı. Ciddi müzakereleri beraberinde getiren bu gidişat Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere basınında son yarıyılda sık sık karşımıza çıkan haberlere de yansıyor.

Misalin Guardian'a konuşan 46 yaşında Francesca isimli kadın, en azından şimdilik maskesini çıkarmayı düşünmediğini söylüyor. Bir üniversitede öğretim üyesi olan Francesca, maskesinin kendisi için bir "görünmezlik pelerini" olduğunu belirterek, "Belki New Yorklu olduğumdan, belki de her zaman dünyaya en iyi suratımı göstermek zorundaymışım gibi hissettiğimdendir, öğrenemem. Ama tanınmıyor olmak için çok sihirk bir rahatlık oldu. Çevremde 'Beni görmeyin' diyen bir güç kalkanı var gibi" diye konuşuyor.

Maske zorunluluğu eylülde bitecek Peki maske takma bitecek mi Vatandaşlara sorduk...

GÜLÜMSEMEK ZORUNDA DEĞİLİM!

Aynı gazeteye konuşan 25 yaşındaki Becca Marshalla da maskesini çıkarmayacağını söyleyenlerden. Chicago'da bir kitapçıda çalışan Marshalla, "İş arkadaşlarım ve ben alıcıların suratımızı görmemesini seçim ettiğimiz noktasında hemfikiriz. Çoğu zaman bir alıcı kaba davrandığında ya da kötü şeyler söylediğinde, rahatsızlığımı mimiklerimle muhakkak etmeme izin verilmiyor. Ama maskem varken gülümsemek ya da nötr bir suratla gezmek zorunda değilim. Geçmişte kendilerine gülümsemedim diye çok tepki gösteren alıcılar oldu" diye konuşuyor.

Marshalla ayrıca, aylar süresince maske karşıtlarının saldırılarına maruz kaldığını da belirterek, "Parkta maske takmak beni onlardan ayıracaksa, ben buna varım" diyor.

Gazeteye konuşan başka Amerika Birleşik Devletleri’liler de "Gülümsemek zorunda değilim", "Bu sayede terapistleri çaresiz bırakan sosyal anksiyetemi yendim", "Sürekli 'Güzel miyim?' diye kafama takmaktan kurtuldum", "Evvelden uzaktan görenler beni sert huylu varsayırdı, artık böyle sorunlar yaşamıyorum" hatta "Maske takmak beni ırkçı saldırılardan koruyor" gibi çok sayıda farklı gerekçeyle maskeyle yaşamaya devam edeceklerini belirtiyor.

"TEK KİŞİ KALSAM DA SORUN DEĞİL"

Joe Glickman isimli Amerika Birleşik Devletlerili De New York Times'a yaptığı açıklamada altta N95, üstte kumaş maske şeklindeki kullanımını en az 5 sene daha sürdürmeyi düşündüğünü belirtiyor. 14 aydır bu şekilde yaşayan Glickman, virüsle enfekte olup iyileştikten sonra da geçen ay iki doz aşısını olduktan sonra da fikrini ve tavrını değiştirmemiş.

Glickman'ın gerekçesi yukarıda sayılanlardan daha farklı. New York'ta yaşayan ve profesyonel resimci ve müzisyen olan Glickman, sağlıkla ilgili kaygılarından dolayı, yeni virüs varyantlarıyla ilgili bilgi yetersizliğinden dolayı ve cemiyetin ehemmiyetli bir kısmının hali hazırda aşılanmamış olması sebebiyle "Maskemden vazgeçmeyeceğim" diyor. Glickman, "Tek kişi kalsam da sorun değil ama tek maske takanın ben olacağımı hiç varsaymıyorum" diye ekliyor.

82 yaşındaki emekli postacı George Jones da rahatsız edici ve kullanışsız olsa da maskesini en az bir sene daha çıkarmayacağını belirterek, "Bir tezim yok, niçin çabuk edeyim? Hayatta kalmak ehemmiyetli; en ehemmiyetli şey bu. Ben yaşlı bir adamım ve mümkşöhret olduğunca hayatta kalmak istiyorum" ifadelerini kullanıyor.

Maske zorunluluğu eylülde bitecek Peki maske takma bitecek mi Vatandaşlara sorduk...

"BAŞKALARINI DÜŞÜNEREK MASKE TAKACAĞIM" DİYEN DE VAR

51 yaşındaki emekli anaokulu hocayı Leni Cohen ise bağışıklık sistemi hasar görmüş olduğundan maske takmaya devam edeceğini belirtiyor. Çocuklarla çalıştığı yarıyılda zatürreden streptokoka çok sayıda hastalık kaptığını ifade eden Cohen, tüm bu hastalıklara karşı maskesini koruyacağını belirtiyor. Nitekim sağlık otoriteleri de maskelerin sadece Covid-19'dan değil grip gibi birçok başka hastalıktan koruduğunu ve mevsimsel alerjilerin semptomlarını gevşettiğini bildiriyor.

41 yaşındaki Barry J. Neely ise Mart 2020'de koronavirüs kapıp aylarca hastalıkla çaba ederken bir yandan da "Acaba başkalarına da bulaştırdım mı?" diye vicdan muhasebesi yaptığını anlatıyor. O yarıyılda resmi kurumların bile "Maske takmayın" tavsiyelerinde bulunduğunu andırdıran Neely, artık ne zaman hasta gibi hissetse maskesini suratına geçireceğini belirterek, "Maske takmak güç değil" diyor. Neely, Doğu Asya ülkelerinde hasta insanların maske takmasının bir sosyal nezaket kuralı olduğunu da sözlerine ekliyor.

TWITTER'DA TEPKİ VAR

Kısacası kimi sağlık gerekçeleriyle, kimi de sosyal gerekçelerle maske takmaya devam edeceklerin sayısı hayli yüksek. Ancak bu gidişat kamuoyunda münakaşaları da beraberinde getiriyor. Hatta New York Times'a göre maske takmaya devam edecekler üzerindeki baskı gnamdan gşöhrete çoğalıyor.

Maske gerekliliği kalkmasına karşın maskesini çıkarmayanlara aileleri ve arkadaşları "Rahatla azıcık" baskısı yapıyor. Hatta bu kişiler paranoyak olmakla suçlanıyor. Twitter'da da maskesini takmaya devam edeceklere yönelik ciddi bir tepki var.

'MASKE SAYESİNDE DİBİME GİRMEZLER'

Biz de Amerika Birleşik Devletleri’deki bu müzakereden yola çıkarak yurttaşlarımıza sorduk, "Maske kuralları gevşetilse de maske takmaya devam edecek misiniz?" diye. Kimileri maskeyi değil takmak görmek dahi istemediğini, kimisi de artık rahat rahat nefes alabilmek için maskeden kurtulmayı iple çektiğini söyledi. Ama hali hazırda maskeyi çıkarma konusunda kararsızları olanlar çoğunluktaydı. İşte "Maske takmaya devam edeceğim" diyenler ve gerekçeleri...

S.T. 37: İki doz aşımı da olduğum için virüsü kapsam dahi hafif atlatacağımı öğreniyorum. O açıdan içim rahat ama yeniden de maskeyle dolaşmaya devam edeceğim çünkü maske sayesinde insanlarla olan mesafemi daha rahat koruyabildiğimi fark ettim. İstisnalar olmakla birlikte çok temkin alan bir kişiyi görenlerde "Fazla yaklaşmayayım" izlenimi oluşuyor, böylece insanın burnunun dibine gelip girmiyorlar. Ben pandemiden evvel de kalabalık etrafları, tanımadığım insanlarla çok iç içe olmayı sevmezdim zati, pandemi sebebiyle 1,5 yıldır konutta olmak bu konudaki rahatsızlığımı daha da kuvvetlendirdi. Önümüzdeki yarıyılda özellikle kalabalığa girmek zorunda kaldığım zamanlarda maskem sayesinde daha rahat edeceğime inanıyorum.

M.Ö. 44: Açık havada maske takmaya devam etmem. Ama kapalı alanda çok uzun süre maskesiz rahat edebileceğimi sanmıyorum. Maske bizi sadece hastalıktan değil, kötü kokudan, kötü bakıştan da koruyor. Sadece maske takmayı değil; tokalaşarak, sarılarak selamlaşmayı da bir süre yapacağımı sanmıyorum. 

S. A. 29: Toplam vaka sayısı 0 olana kadar ben maskemi takmaya devam ederim. Virüse yakalanmama sebep olacak yüzde 1 olasılığı dahi tehdit olarak algılıyorum. Herhangi bir kakdikeni hasarı ömür boyu taşıyacağıma maskemi 1 sene daha takarım.

C. A. 22: Muhakkak bir süre daha maske takmayı düşünüyorum. Çoğu insanda travma yaratsa da çok fazla grip olan benim için artıları da oldu. Maske takmaya başladığımdan beri grip de olmadım. O surattan takmaya devam edeceğim.

S.K. 27: Maske takmak salgından korunmamızın kalkanı oldu. Bu konu şaşmaz bir gerçek. Ancak ben başka bir noktaya değinmek istiyorum. Maske takmaya başladığımdan beri dışarı çıkarken 'iyi görünmek' zorunda hissetmiyorum kendimi.  Zati çok makyaj yapan biri olmasam da zaman zaman kendimi zoraki hissettiğim oluyordu. Maske bu zorunluluk hissini ortadan kaldırdı diyebilirim. Dahası salgının bütün anlamıyla ortadan kalktığını yetkililerden dinleyene kadar da en azından kalabalık etraflarda maske takmaya devam edeceğim.

Z. G. 48: Henüz koronavirüs aşısı olmadım ama olduğumda da maskemi çıkarmayı düşünmüyorum. Ülkemizde ve dünyada vaka sayısı sıfıra düşene kadar da takmaya devam edeceğim. Virüsşöhret tekrar yayılıp bu zamana kadar yaşadığımız olayların bir daha yaşanmasını istemem. Bir süre daha bekler tamamen bitince çıkarırım.

İ.S. 31: Hemen hemen tam uzmanlar, cemiyetin yüzde 70'e yakınının bağışıklık kazanması halinde birçok alanda maske lüzumluluğunun kalkabileceğini söylüyor. Bunun dünyada da birçok misalini gördük. Uzman yorumları elbette bedelli ama ben yeniden de yüzde 100 bağışıklık kazansak da, maske kısıtlaması tamamen kalksa da bir süre daha maske takmaya devam edeceğim. Yasak kalktı deyip, her şeyi bir kenara bırakmak istemiyorum. En azından bir süre daha maske takarak, gidişatı gözlemlemek istiyorum. Çünkü koronavirüs, her gşöhret bir başka sürprizle karşımıza çıkıyor. Belki maske kısıtlaması kalktığında, o yarıyıl virüsü yenmiş olacağız ama insan yeniden de kuşkuyla yaklaşıyor, korkuyor. Çünkü son iki yıldır yaşadıklarımız hiç sıradan şeyler değil...

G.H. 43: Maske kısıtlaması kalkınca maske takmayı düşünmüyorum. Açık havada maske gerekliliği uygulamasının gerekli olmadığını düşünüyorum. Ancak kış aylarında yönerge-genelge kapsamında olmasa da sadece toplu taşıma gibi yerlerde kendi inisiyatifimle maske kullanmayı düşünebilirim. Uzak Doğu ülkelerinde senelerdir yapıldığı gibi...

H. O. 65: Sürekli maske takmak psikolojimizi kötü etkiliyor. Ben ikinci doz aşımı da oldum ancak ülkemizde hala aşılanmayanlar var. Muhtelif varyantların olması ve aşı olanların da koronavirüse yakalanması sebebiyle ancak ülkedeki herkes aşılandıktan sonra maskeyi çıkarmaya hazır olabilirim.

'PANDEMİ DEVAM EDİYOR'

Yurttaşlar kurallar gevşetilse dahi maske takıp takmamak konusunda emin olamıyorken, biz de konuyu KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın'a sorduk.

Prof. Dr. Faruk Aydın, açık alan dahi olsa kalabalığın olduğu yerlerde maske takılması gerektiğini vurgulayarak, “Özellikle aşı olmayanların titizlikle kurallara uyması gerekir. Aşılarımız bitirilmeden açık havada da olsak güvende değiliz. Pandemi hali hazırda devam ediyor ve virüs dolaşımda. Natürel ki bulaş eksildi ancak bu virüs kayboldu anlamına gelmez. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına devam etmeliyiz. Herkesin aşılı olduğu etraflarda azıcık daha rahat olabiliriz” dedi.